İSTANBUL - Şişli Belediyesi tarafından hakları için dava açtığı gerekçesiyle ihraç edilen Turan Aktaş, mahkeme kararına rağmen iade edilmediği işi için bin 260 gündür direniyor. 1 Mayıs’ı direnişle karşılayan Aktaş, “1 Mayıs alanımız Taksim’dir” dedi. 

Türkiye’de on binlerce işçi, bu yıl da 1 Mayıs’ı işsiz karşılıyor. Derinleşen ekonomik kriz ile işsizlik her geçen gün artarken, işçilerin hak mücadelesi kamuoyunun önemli gündemlerinden biri olmaya devam ediyor. Bunlardan biri de bin 260 gündür Şişli Belediyesi önünde direnen 1 çocuk babası Turan Aktaş (59). CHP’li Şişli Belediyesi’nde çöp kamyonu şoförü olarak çalışan ve İşçi Meclisi hakları için dava açtığı gerekçesiyle belediyeden ihraç edilen Aktaş, mahkeme kararına rağmen iade edilmediği işini geri alabilmek için direniyor.

Aktaş ile yaklaşan 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı dolayısıyla yaşadıklarını ve direnişini konuştuk. 

40 AYDIR DİRENİYOR 

Şişli Belediyesi’nin taşeron firması olan Atlas A.Ş. bünyesinde 2015 yılında işe başlayan Aktaş, bu şirketten Şişli Belediyesi’nin iştiraki olan Kent Yol Şirketi’ne Nisan 2018 tarihinde geçiş yaptığını söyledi.  

Aktaş, “O zaman ülkede Olağanüstü Hal (OHAL) vardı. Sözde bir darbe kalkışması olmuştu. Şirkete geçtiğimde Kent Yol A.Ş. Şişli Belediyesi’nin 22 yıllık bir şirketi idi. O dönem belediyede personelden sorumlu Halil Özer ile Genel İş 3 Nolu Şube Başkanı Şenol Erdem ile birlikte görüşerek, bir toplantı gerçekleştirdik.  Erdem, belediyenin personelden sorumlu Özer'e ‘Artık arkadaşlar bu şirkette çalışıyor ve toplu sözleşmeden faydalanmaları lazım’ dedi. Özer de ‘Dava açın ondan sonra haklarınızı verelim’ dedi. Bende davayı açtım. Ancak 2019 yerel seçimlerinde birçok belediyeyi kazanan CHP, ‘Mart’ın sonu bahardır’ derken baharda işçilere son baharı yaşattı. Şu anki Belediye Başkanı Muammer Keskin gelir gelmez Kent Yol A.Ş.’nin başına Eyüp Birgül’ü getirdi. Keskin, Birgül’e verdiği talimatla ‘Ya mahkemeden vazgeç ya da seni işten atacağız’ dedi. Davamdan vazgeçmedim. Ayrıca bu dava Türkiye genelinde 744 bin kişilik bir emsal davadır” diyerek anlattı. 

EMEK DÜŞMANI 

Ardından işten atıldığını belirten Aktaş, şirkette çalışan 569 kişi adına bu davayı açtığının altını çizdi. Daha sonra Genel İş 3 Nolu Şube Başkanı’nın değiştiğini belirten Aktaş, sendikanın başına getirilen Zeynel Yiğit ile Şişli Belediyesi’nin kapısında oturma eylemi başlattıklarını anımsattı. Daha sonra yaşanılanlarla ilgili Aktaş, şunları aktardı: “Kent Yol A.Ş.’nin Başkanı Birgül beni çağırdı. Sendika yöneticileriyle birlikte yanlarına gittik. Birgül, ‘Davadan vazgeç, işe geri alayım’ dedi. Biz de 569 kişiyi aynı toplu sözleşmeye dahil ederseniz ve haklarımızı verirseniz olur’ dedik. Bunun üzerine Birgül, ‘Söz, vereceğim’ dedi. Bende davadan vazgeçtim ama Birgül’e 1 aylık bir süre verdim. ‘1 ay içinde haklarımı vermezseniz tekrar dava mı açarım’ dedim. 1 ay sonra Birgül’ü aradım telefonlarıma çıkmadı, randevu istedim vermediler. Bunun üzerine davayı tekrar açtım. Davayı tekrar açtığım için şu an ki emek düşmanı Belediye Başkanı Muammer Keskin, 25/2 koduyla beni işten çıkarttı.” 

ANKARA’YA YÜRÜDÜ 

10 Aralık 2019’dan bu yana direnişte olduğuna dikkat çeken Aktaş, 1260 gündür belediyenin kapısında olduğunu kaydetti. 2021 yılının Eylül ayında Ankara’da bulunan CHP Genel Merkezi’ne yürüdüğünü belirten Aktaş, birçok kez gözaltına alındığını kaydetti.  Kendisine ve arkadaşlarına “Operasyon” yapıldığını vurgulayan Aktaş, “Kardeşimin kapısı kırıldı. Ben de 2 buçuk ay ev hapsinde kaldım. Gerekçe olarak da ‘Örgüt üyesi’ diye belirtildi. Bu operasyon AKP ve CHP’nin ortak çalışmasıydı. Çünkü bir işçinin Ankara’ya yürümesi ikisinin de işine gelmezdi. Bugün Turan Aktaş ve arkadaşları yürürse, yarın Ankara’ya herkes yürüyecek. Biz yürüdükten sonra ülkede eylemler ve yürüyüşler başladı. Genel merkezin önünde işkenceyle yerlerde sürükleyerek, bizi gözaltına aldırdılar.”

KILIÇDAROĞLU'NA TEPKİ 

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Söz, ülkeye demokrasi getireceğim. Bütün insanların haklarını vereceğim” sözlerini hatırlatan Aktaş, “4 mahkeme kararım var ve onların hepsini de kazanmış vaziyetteyim. Bu mahkeme kararlarına rağmen duyarsız kalan Kılıçdaroğlu, neden işimi verdirtmiyorsun. Ben işçiyim haklıyım, haklılığımı davalarla da kazanmışım. Ama şunu da bilin, bizleri yıldıramazsınız” diye belirtti. 

‘1 MAYIS ALANIMIZ TAKSİM’

Yaklaşan 1 Mayıs’a da değinen Aktaş, herkesi Taksim Meydanı’na çağırarak ekledi: “1 Mayıs emekçi ve işçi bayramıdır. 1 Mayıs alanımız ise Taksim’dir. Taksim dışında bir alanı kabul etmememiz gerekiyor. Taksim alanına çıkmak için zorlamamız lazım. İktidarların gösterdiği alanlar değil, Taksim’dir alanımız. Onun için Taksim'e sahip çıkmamız lazım.” 

MAHKEME KARARI UYGULANMIYOR

Aktaş, diğer arkadaşlarıyla eşit ücret talebinin belediye yönetimi tarafından kabul edilmemesinden dolayı belediyeye ve Kent Yol’a “alacak” davası açtı. İstanbul 2. İş Mahkemesi, Aktaş için “alacak” ve “işe iade” kararı verdi. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 30. Hukuk Dairesi de kararı onadı. 

Ancak Aktaş, işe iade davasını kazanmasına rağmen mahkeme kararı halen uygulanmıyor. 

(MA)