ABD’de, Massachusetts, Charlestown’da bir ebe olan Margaret Jones, Salem Cadı Mahkemeleri tarafından hakkında idam kararı verilen kadınlardan biriydi.  Margaret, ABD’de “büyücülük” yaptığı iddiasıyla 15 Haziran 1648’de idam edildi. Margaret ile beraber 12 kadın ve iki erkek de idam edildi. 

Margaret’ten önce ise 1647’de idam edilen ilk kadın Alse Young’dı. 

Tarihte bugün yaşanan kimi önemli gelişmeler ise şu şekilde: 

1923:  Nezihe Muhiddin ve on üç kadın arkadaşı, kadınların sosyal, iktisadi ve siyasi sahalarda gelişmesini sağlamak, haklarını almak için “Kadınlar Halk Fırkası” (KHF) adıyla bir parti kurdu. Parti tüzüğünün ikinci maddesinde kadınların siyasal haklarını elde etme amacı net bir şekilde ifade edildi. 

1996:  Caz müziğinin efsanevi ismi Ella Fitzgerald, 25 Nisan 1917’de doğdu. Küçükken dansçı olmak istiyordu. 15 yaşındayken annesini kaybedince halasıyla Harlem’de yaşamaya başladı. Çocukluğu zor koşullarda geçti. Ella, Harlem’in sokaklarında şarkı söylerken, birçok ses yarışmasına katıldı. Apollo Tiyatrosu’nda amatörler gecesindeki yarışmayı kazanıp birinci olunca Fitzgerald, ünlü caz bateristi Chick Webb’in ilgisini çekti. Aslında bir ninni olan “A-Tisket A-Tasket”ı kendi yorumuyla söyleyen Ella’nın o günden sonra hem de kendi yıldızı hem de Chick Webb’in orkestrasının yıldızı bir anda parladı. Chick Webb’in orkestrasıyla çalan Fitzgerald, Chick vefat ettikten sonra orkestranın başına geçti. 1942 yılında ise kariyerine solo devam etmeye karar verdi.  Ella, 1996 yılında bugün hayata veda etti.

2020: Mısır’da bir konserde gökkuşağı bayrağı kaldırdığı için tutuklanan ve işkence gördükten sonra cinsel saldırıya maruz bırakılan LGBTİ aktivisti ve insan hakları savunucusu Sarah Hegazi, yaşadığı Kanada’da yaşamına son verdi.  (JINNEWS)