İSTANBUL-  Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri töreninde tutuklu MA ve Jinnews muhabirlerine verilen Juri Özel Ödülü'nü gazeteciler adına Yeni Yaşam Gazetesi’nden Mehmet Şahin aldı. 

Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe ve görevi başında yitirilen gazetecilerin anılarını yaşatmak, genç gazetecileri gerçekleri esas alan bir habercilik konusunda özendirmek amacıyla ilki 1998 yılında verilen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nin 26'ıncısı yapılan törenle verildi.

Şişli’de bulunan Nazım Hikmet Ran Kültür ve Sanat Evi’nde yapılan törene, Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe, ödül alan gazeteciler, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu, Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ve pek çok siyasi parti ile sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

ÖDÜLLER TESLİM EDİLDİ 

Sunuculuğunu Gazeteci Nazım Alpman’ın üstlendiği bu yılki ödül töreninde ilk ödül, Dersim Gazetesi’nde yayımlanan “Herkesin sesini duyan var, onların yok: Abdallar depremde de ayrımcılığa uğruyor” başlıklı haberiyle Yerel Gazetecilik Ödülüne layık görülen Murat Güneş'e verildi. Güneş’e ödülü Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin verdi. Ardından “Ferhat Encü’ye tokat, gazetecilere engelleme” başlıklı haberiyle Görüntülü Haber Ödülüne layık görülen Artı TV’den Mehmet Zeki Kaya’ya ödülü Gazeteci Elif Ilgaz tarafından verildi.  Ödül töreninde söz alan Ilgaz, Göktepe’nin mesleği başında öldürüldüğünü ifade etti.

‘ÖZGÜR BASIN SUSMADI’

Gazeteciler olarak Göktepe’nin anısını ve ismini yaşatmak için mücadele verdiklerini söyleyen Ilgaz, “Metin Göktepe ismi gazetecilikle birlikte hep anılacak” dedi. Söz alan Kaya da, toplumsal olay, miting, eylem ve etkinliklerde ilk engellenenlerin gazeteciler olduğuna işaret etti. Görüntüyü çektiği gün de engellendiğini dile getiren Kaya, buna rağmen haber takibini sürdüğünü dile getirdi. Kaya, “Türkiye’de son otuz yılda birçok gazeteci katledildi. Ama özgür basın susmadı” diye belirtti. Kaya, ayrıca ödülünü Artı TV çalışanı kameraman Bilal Meyveci ve Özgür Söylemez ile paylaşmak istediğini söyledi. Kaya, “Çünkü Adalet nöbetini çoğunu onlar takip etti. Ben olmasaydım onlar olsaydı aynı şekilde bu reflekse bu görüntüyü alabileceklerdi” diye kaydetti.

ÖDÜLÜNÜ DEPREMZEDELERE ADADI

Görüntülü Haber Ödülü dalında  “Met Çıkmazı” başlıklı haberiyle Jüri Özel Ödülüne layık görülen Voys Media Youtube kanalından muhabir Tunca Öğreten, kameramanlar Murat Baykara ve Ömer Çakan’ın ödülünü ise Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreter Yardımcısı Nuray Karagaz tarafından verildi. Ödülü alan Tunca Öğreten, Göktepe kadar anılan bir gazeteci olmak istediğini söyledi. Murat Baykara da, Göktepe adına ödül almaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Bu yıl ki Fotoğraf Ödülü’nü ise BirGün Gazetesi’nden yayınlanan “Biz de öldük ama gömülmedik” fotoğrafıyla Uğur Şahin kazandı. Şahin ödülü Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe’nin elinden aldı. Şahin, Göktepe’nin elinden ödül almanın gurur verici olduğunu söyledi. Göktepe’nin hatırasının yaşatılmasının gazeteciler için bir ödül olduğunu söyleyen Şahin, ödülünü fotoğrafı çektiği deprem bölgesindeki yaşamını yitiren ve mağdur olan insanlara adadı.

TUTUKLU GAZETECİLERE ÖDÜL

Jüri, bu sene ayrıca iki Jüri Özel Ödülü daha verilmesine karar verdi. Son dönemde toplu tutuklamalara maruz kalan Mezopotamya Ajansı (MA) ve Jinnews muhabirlerine, Jüri Özel Ödülü verilmesi kararlaştırıldı. Ödülü, gazeteciler adına Yeni Yaşam Gazetesi’nden Mehmet Şahin aldı.  Söz alan Şahin, iktidarın gerçeğin duyurulmasından, görünmesinden hoşlanmadığını ancak Musa Anter ve Metin Göktepe’nin geleneğini sürdüren gazetecilerin her türlü zorluğa rağmen gerçeği peşinden gittiğini ve yansıttığını dile getirdi.

BODUR’A DA ÖDÜL VERİLDİ

Jüri, depremde hayatını kaybeden gazetecileri anmak ve yaralanan gazeteciler adına depremde yaralanan gazetecilerden İskenderun Ses Muhabiri Akın Bodur’a Jüri Özel Ödülü verilmesini kararlaştırdı. 6 Şubat depremlerinde İskenderun Ses Gazetesi’nin sahibi ve kurucusu, Sürekli Basın Kartı sahibi Ayşe Figen Arlı da hayatını kaybetmişti. Bodur’un ödülünü almak üzere Ses Gazetesi sahibinin kızı Meral Güneş Arlı ve Bodur’un kızı aldı. Törende Bodur’un mesajı da okundu. Bodur, depremde yaşamını yitiren gazetecilere dikkat çekti.

‘HAKİKAT MÜCADELESİNDEN VAZGEÇMEDİLER’

BirGün Gazetesi’nde yayımlanan “Karanlık dünya bir çocuğu yuttu” başlıklı haberiyle Yazılı Haber Ödülü’ne layık görülen Timur Soykan’a ödülü ise Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş’un kızı tarafından verildi. Burada söz alan Durmuş, “Kızımla geldik çünkü bu kız çocuklarının geleceğe daha güvenle bakabilmesi için gazetecilerin bu tarz haberleri yapması gerekiyor” diye kaydetti. Söz alan Soykan ise, “Gazeteciler olarak çok öldürüldük, hapsedildik, işsiz bırakıldık. Üzerimizde her yerde çok yoğun bir baskı var. Ama bir de gerçek var; Metin Göktepe’nin izinden hiçbir zaman ayrılmadık. Usta dediğimiz gazetecilerin izinden hiç ayrılmadık. Bu ülkenin gazetecileri gerçekten çok büyük direniş sergilediler. Asla hakikat mücadelesinden vazgeçmediler” diye konuştu.

Soykan’ın konuşmasının ardından etkinlik toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

(MA)