VOSİAD BAŞKANI ŞEMSETTİN BOZKURT:Hiçbir dönem de STK’lar bu dönem kadar siyasetin arka bahçesi olmamıştı

 

 

ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ/VAN 

Van Organize Sanayicileri İş Adamları Derneği Başkanı Şemsettin Bozkurt’la, Van’daki esnafın sıkıntılarını ve önümüzdeki yerel seçimde partilerin,Van için açıkladıkları projeleri konuştuk.

 

-Başkanı olduğunuz VOSİAD( Van Organize Sanayicileri İş Adamları Derneğinden biraz bahseder misiniz?

2014-2017 yılları arasında,Van Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığını yaptım.Bu süre zarfında birçok rapor hazırladık.Birçok öneri de bulunduk,bir kısmını hayata geçirdik fakat bir kısmını orta ve uzun vaade de öneriler olduğu için,bunların takibini kurumsal olarak yapabilmek, gençlerin iş alanında önünü açabilmek ve esnaflarımız ile ilgili sorunları raporlaştırıp kamuoyunda paylaşmak adına, 2017 yılında,Van Organize Sanayicileri İş Adamları Derneği olan VOSİAD’ı kurduk.Şuan Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Derneği ile kardeş dernek protokolünü imzalamış bulunmaktayız.

-Van Organize Sanayi Bölgesindeki esnaf krizden nasıl etkilendi,Genel olarak Van’daki esnaf ne durumda?

Bizim hazırladığımız son raporda,Van’ın 2018-2019 değerlendirmesi var.Biliyorsunuz,2018 yılının özellikle 3. çeyreğinde Türkiye çok ciddi bir ekonomik daralma ile karşı karşıya kaldı.Bu bizim bölgemizde daha ciddi hissedildi.Özellikle enerji maliyetlerinde yüzde yüze varan bir zam gerçekleşti.Kurdaki dalgalanmalar nedeniyle de faizlerde ciddi bir yükselme oldu.Bu sebeplerden dolayı Van sadece 2018 yılı içerisinde 200 milyon tl üzerinde  karşılıksız ve senet işlem gördü.Bu 200 milyon tl’lik çek ve senet Van esnafının cebinden çıktı.Bu durum esnafımızın beli kırdı ve yükselen faizlerden dolayı, Organize Sanayi Bölgesindeki esnafımızın birçoğu kepenk kapatmak zorunda kaldı.

-Van’ın bir üretim şehri olması için ne tür projeleriniz var veya ne tür önerilerde bulunuyorsunuz?

Tabi dünyaya baktığımızda hatta insanlık tarihine baktığımız da,gelişen toplumlar,tarım ve hayvancılıkla gelişim sağlamışlardır.Bu manada Avrupa bile tarım ve hayvancılık ürünlerini dünyaya pazarlayarak ekonomisini  güçlendirdi. Ve gayri safı yurt içi milli hasılalarını yükseltiler. Bizim bölgemiz de tarım ve hayvancılığa çok elverişli bir bölgedir,fakat ne hikmetse devletin vermiş olduğu desteklerin yanlış kullanılması münasebetiyle tarım ve hayvancılık adeta bölgemizde bitirildi.Bırakın gelişim ve istihdam yaratılmasını,bölgede  yüzde 75 olan köylü nüfusumuzun  son 15-20 yılda neredeyse yüzde 50’si şehir merkezine göç etti. Kentte istihdam olmadığı için gelenlerimiz de kentli olamadığımız gibi, Köylü kalıp toprağımızı hayvanımızı ona göre işleyip geliştiremedik.Bu anlamda geç olmadan tarım ve hayvancılık buna bağlı ürünler lokomotif sektörü olabilir,Kentimizi tarım ve hayvancılığa endeksli sanayi geliştirilebilir.Bölgeye bu konuda ciddi destek verilmesini istiyoruz.

-Önümüzdeki VAN-TSO seçiminde Başkan adayı olmayı düşünüyor musunuz?

Ben daha özgün,fikirlerimizi daha özgür bir şekilde ifade edebileceğimiz, STK’larda ekibimizle beraber söz ve karar sahibi olmak isterim. Tecrübelerimizi ve deneyimlerimizle iş dünyasıyla yakın bir münasebetim var.Bu anlamda gelecekte deneyimle Sanayici,Esnaf ve Tüccarlarımızın uygun görmesi durumunda ben görevden kaçmam.Kendimi kent için iktisatta,girişimcilikte ve sanayi de önemli bir aktör olarak görüyorum.Siyasette değil de STK’larda kentin birleşenlerinin de kabul görmesi durumunda böyle bir görevi üstlenebilirim.

HDP ve AKP’nin,Van için açıkladığı projeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Seçimlerden çok önce,Van’a belediye başkanı olması gereken profilleri yazmıştık.Özellikle aday olan insanların üç beş yıl Van’da yaşamış olması,Van halkını ve coğrafyasını tanıyor olması gerektiğini belirtmiştik.Bu anlamda HDP bizi yanıltmadı,Van yerelini çok iyi bilen iki Eşbaşkan Adayı ile seçime giriyor. Bedia hanımın meclisteki çalışmalarıyla ve verdiği gen soru önergeleri ile bölgedeki sorunları meclise taşıyan önemli bir milletvekilliydi. Keza Mustafa bey de Van’ın yetiştirdiği önemli bir siyasetçi.HDP Van halkının neredeyse tamamının,hem fikir olduğu ve kabul edilebilir somut projelerle halkın karşısına çıktı. Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı ise,Kendisi ile VAN-TSO seçiminde yarıştığımızda bizim Van için ortaya koyduğumuz birçok projenin ismini değiştirerek,bazı kendi geliştirdiği birazda hayal katarak kamuoyu ile paylaştığı ucu fazlaca açık olan  projelerdir.Her seçim döneminde çözüldü çözülecek dediğimiz 15-20 yıldır var olan bilindik sorunları önümüze proje olarak konuldu.Özetle Van için HDP’nin hem adayları hem de projeleri çok ciddi karşılık buldu halkta. Halkın ne karar vereceğini zaten 31 marta hep beraber yaşayıp göreceğiz.

 

AKP Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva, büyük olasılıkla seçimi kaybedecek,seçimden sonra VAN-TSO başkanlığına geri dönmesi sizce etik olur mu?

Hiçbir dönem de STK’lar bu dönem kadar siyasetin arka bahçesi olmamıştı. STK’lar da temsilci olan yöneticiler tüm siyasi partilere eşit mesafede durması gerekiyor. Etik ve ahlaki olan budur. Şuan VAN-TSO üyesi olan birçok esnaf karşı siyasi görüşleri olan insanlar,AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı VAN-TSO’dan istifa etmeyip, yerel seçimi kazanamasa,tekrar oraya dönerse  tüm tarafsızlığını yitirmiş olur.Bu öncelikle VAN-TSO’ya üye olan esnaflarımıza bir hakaret  olur.Bunu kabul etmiyoruz.