HDP’nin Birecik Eşbaşkan Adayları: Birecik’i Almakla Kararlıyız

 

 

 

URFA- ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ RÖPORTAJ; HDP Birecik Belediye Eş Başkan Adayları Av. Hakan Arıcı- Fatma Korkmaz Gazeteci Rozerîn Urucu’un sorularını yanıtladı. 

Yaklaşık iki aydır seçim kampanyası yürütüyorsunuz. Halkın size yaklaşımı talepleri neler oldu?

Hakan Arıcı : halk bize ilgiyle yaklaşıyor. Büyük heyecanla sevgiyle kucaklıyorlar. Halkın acısını sevincini paylaşıyoruz. Gece gündüz köy köy, sokak sokak, geziyoruz. Yıllardır iktidarda olan zihniyet halka herhangi bir hizmet sunmamış. Belediye asıl amacından sapmış, kişilere belirli şahıslara hizmet etmeye başlamıştır. Halka Yıllardır  herhangi bir hizmeti olmamış yıllarca halkı mağdur etmiştir. Halk artık bu ağalık, feodal düzenin bitmesini istiyor. Adil ve eşit bir hizmet istiyor.

Seçim kampanyanızı yürütürken herhangi bir baskıya maruz kaldınız mı ?

Hakan Arıcı: Birecik halkına hizmet için adaylığımı koydum. Kişisel şahsi bir menfaat gözetmiyoruz. Bu nedenle seçimde ki rakiplerimiz bizim rakiplerimiz olabilir asla düşmanımız değiller. Biz de Bu ilçeyi seviyoruz hizmet etmek istiyoruz. Kimseyi düşman olarak görmüyoruz. Kimsenin de bizi düşman olarak görmesini istemiyoruz. Herhangi bir tehdit bir baskı görmedik, buna davranışlarımız ve söylemlerimiz de etkili olmuştur.

HDP kadın öncülüğünde gelişen büyüyen bir parti. 31 Mart’tan sonra kadın politikanız nelerdir?

Fatma Korkmaz :Birecik belediyesi, Eşbaşkanlık sistemi, Kadın Politikaları Müdürlüklerimiz, Erkek Eşitliği Komisyonu, Kadın Meclisleri Kadın Komisyonu, Alo şiddet hattı gibi projelerle tanışacak. Seçim çalışmalarımızda eş başkanlık projesiyle kampanyamızı sürdürüyoruz ve bu proje halkımızda büyük ilgiyle karşılanıyor. Halkımıza artık ilçemizi yalnızca bir erkek değil bir kadın da yönetecek. İlçemizde Türkiye de fazla bulunmayan ve tek tük ve nesli tükenmiş olan kelaynaklar bulunmaktadır. İlçemiz de bu sevimli kuşları göremeyen kadınlarımız oldukça fazla. Bizler belediye olarak 31 marttan sonra sosyal aktiviteler düzenleyerek kadınlarımıza sosyal etkinlilikler düzenleyerek Birecik ilçesini önce kadınlarımıza tanıtacağız. Kadınlarımız,  tarımsal üretimin yoğun olduğu bölgelere giderek, çadırlarda konaklayarak zor şartlar altında çalıştırılıyor,  kuracağımız Kooperatiflerle ve kilim atölyeleriyle iş imkânları sağlayacağız.  Kadınlara özel Spor Komplekslerimiz olacak.

Halk arasında yaygınlaşan bir söylenti var ; “ HDP belediyeyi alırsa kepenkler kapatılır, ilçe şiddet ortamına dönüşür.” Bu söylentilere ne cevap vermek istersiniz?

Hakan Arıcı : Kesinlikle şiddete müsaade etmeyeceğiz.  Burada yaşayan tüm etnik, dini, mezhebi, sınıfsal ve ideolojik farklılıkları birlikte şeffaf, eşit ve adil bir hizmet sunmak istiyoruz. Öncellikle herkes samimiyetimize güvensin. Biz, bize oy vermiş, vermemiş ayırımına girmeyeceğiz. Desteklediği siyasi parti göre hizmet götürmeyeceğiz. Herkese aynı mesafede duracağız. Bu nedenle farklı yanlış bir talep kimden gelirse gelsin karşı çıkacağım. Şiddet kimden gelirse gelsin, ister devletten, ister farklı gruplardan gelsin, karşı duracağımızı herkes bilmelidir.

2014 yerel seçimlerde HDP 106 Belediye almıştı. Bu sayıyı yükseltecek mi?

Fatma Korkmaz :Bu sayı Birecik’le yükselecek. Birecik İlçesini almak için stratejimizi belirledik. Birecik’i almakla kararlıyız. İlçemizin önde gelen kanaat önderleriyle görüşme sağladık. İlçemizde ki sorunları biliyoruz. Yıllardır çözülmeyen Birecik sorunlarını çözmek, halkın sesi ve hizmetkarı olmak için hazırız.

Hakan Arıcı kimdir ?

Birecik ilçesinde doğan Hakan Arıcı, ilköğrenimini Birecik İmam Hatip Lisesinde tamamlamıştır. Üniversitesi eğitimini 2007 yıllında hukuk fakültesinde tamamlayarak, Birecik’te avukatlık mesleğini icra ediyor. Evli bir çocuk babasıdır. Birecik’te ikamet etmektedir.

Fatma Korkmaz kimdir?

Halfeti ilçesinde doğdu. Ev hanımı olup iki kız bir erkek çocuk annesidir. 2016-2019 yılları arasında HDP Halfeti ilçe eş başkanlığı görevini yerine getirmiştir.