HDP’nin Bitlis Belediye Eşbaşkan adayları Zekiye İlbasan ile Faruk İşlek: projelerini açıkladı

 

 

 

 

BİTLİS-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ; Bitlis eşbaşkanları projelerini açıkladı:  Bitlis’in sorunlarını çözmeye geliyoruz

BİTİS – HDP’nin Bitlis Belediye Eşbaşkan adayları Zekiye İlbasan ile Faruk İşlek, kente ilişkin hazırladıkları projeleri açıkladı. Eşbaşkan adayları, “Bitlis’in sorunlarını çözmeye geliyoruz” dedi.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bitlis Belediye Eşbaşkan adayları Zekiye İlbasan ile Faruk İşlek, Maraşoğlu Pastanesi’nde yaptıkları basın toplantısı ile kente dair hazırladıkları projelerini kamuoyu ile paylaştı.  Eşbaşkan adayları, Bitlis’te uygulayacakları demokratik belediyecilik anlayışı ile Bitlis’in yerel değerlerini evrenselleştiren ve evrensel değerleri kentte katabilen, geçmişi gelecek ile buluşturan bir misyonla hareket edeceklerini kaydeden eşbaşkan adaylar, ayrıca, eşit, demokratik, katılımcı ve tarafsız bir yönetim anlayışı halka hizmet ulaştıracaklarını belirtti.

 

Belediye kapılarının halka açık olacağı ve demokrasi ilkelerine bağlı halk ile birlikte yönteme anlayışı ile hareket edeceklerini kaydeden eşbaşkanlar, projelerini şöyle sırada.

ULAŞIM

Öğrenci ve yaşlılara ulaşımda indirim sağlanacak.  Kurban ve Ramazan Bayram’larında şehir içi ulaşım ücretsiz olacaktır. Şehir içi ulaşım sorunu çözülecek, kaldırımlar insanların rahat bir şekilde dolaşacağı bir konuma getirtilecektir.  Mahallelerde bulunan tali yollar yeniden yapılacak, yine mahallelerde yeni duraklar yapılacaktır. Şehirde bulunan ana ve ara yollar asfalt ya da parke döşenecektir.

 

EĞİTİM

Belediye bünyesinde LGS, TYT, AYT gibi sınavlara hazırlanan öğrenciler için kurs imkânı sunulacaktır.  Belediye bünyesinde kültür sanaat kursları açılacaktır. Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu ile ilgili çalışmalar yapılacaktır.  Okullarımızın belediye ile ilgili sorunlarına duyarlılık gösterilecek, tüm okul bahçelerinin temizliği belediye tarafından üstlenilecektir.

 

GÜVENLİK

Suçtan, şiddetten ve toplumu rahatsız eden olaylardan arınmış huzurlu bir kent yaratacağız. Her türlü uyuşturucu madde kullanımına karşı gerekli tedbirleri alınacak, yaşanabilir bir  kent yiçin çalışılacaktır. Uyuşturucu madde kullanımını bitirmek için kurum ve sivil toplum örgütleri ile birlikte çalışmalar yürütülecektir.

 

TEMİZ SU TEMİZ ÇEVRE

İçme suyu fiyatları gözden geçirilecek ve fiyatlar düşürülecektir. Kentte gelen su şebekeleri temizlenecektir. Su arıtma tesisleri kurularak,  Düzenli olarak su ilaçlamaları olacaktır. Her türlü su kesintileri son bulacaktı. Kentte bulunan su kanalları her yıl temizlenecek,  yine ilde bulunan tüm dereler temizlenecektir. Okul bahçelerin temizlenmesi ve ağaçlandırılması belediye tarafından yapılacaktır.

 

Eş başkanlar daha sonra diğer projeler adı altında hazırladıkları şu projeleri sundu:

*Şehrin tarihi yapı mimarisine uygun biçimde restorasyonu sağlamak ve şehirde çağdaş mimarinin uygulamaları ile uyumlu fiziksel mekanlar oluşturmak.

*Halkımız ve esnafımız ile birlikte kararlar alınarak, çarşı modern bir hale getirilecek.

*Esnaflarımız, odalarımız, şehir plancıları ile ilgili kurumlar ile birlikte buğday pazarı, kasaplar çarşısı, Eski Hal Binası,  Eski Sanayi ve buna benzer uygun yerler yeniden projelendirilecek, esnafın ve halkın hizmetine sunulacak.

*Şemsi, Bitlis Mahallesi, Hersa Mahallesi, Yükseliş Mahallesi,  Mahalle Başı  Çarşısı çekim merkezi haline getirilecektir.

*Tüm mahallelerimizin tarihi güzellikleri korunacak, şehirleşme çalışmaları ve yapılaşmalar eşit bir şekilde dağıtılacaktır.

*Mezarlıklar müdürlüğü aktif hale getirilecektir.

*Alo cenaze hattı kurulacak, yedi yerdi dört saat hizmet verilecektir.

*Merkezi bir taziye evi olmak üzere, ihtiyaç duyulan mahallelerde kadın ve erkek taziye ev yapılacaktır.

*TOKİ bölgesinde şehir mezarlığı için yer temin edilecektir.

* İlimizde bulunan kümbetler onarılacak, halkımızn hizmetine sunulacaktır.

*Yıldız petrolden TOKİ’ye kadar olan derenin etrafı ağaçlandırılacak, mesire ve oturma alanları haline getirilecektir.

*Bu alanlarda parklar, yürüyüş parkurlar ve piknik alanları yapılacaktır.

*Şehir içi taksilere uygun yerler, onların ihtiyaçlarını giderecek duraklar yapılacaktır.

*Şehirlerarası bir terminal yapılacaktır.

*Engelliler için yaşam alanları ve tesisler yapılacaktır.

*TOKİ 4’üncü Etap’ta  Bediüzzaman Said-i Kürdi Kültür Merkezi yapılacaktır.

(Kaynak: Mezopotamya Haber Ajansı-  Selman Güzelyüz