Kerestecioğlu: Kayyumdan Belediyelerimizi Geri Alacağız

 

 

 

ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: HDP, Çankaya belediye Eşbaşkan adayı Filiz Kerestecioğlu, köşe yazarımız Özlem Armen’in sorularını yanıtladı.

Kerestecioğlu,”Öncelikle halkın iradesini gasp ederek hükümetin atadığı 96 kayyımdan belediyelerimizi geri alacağız.  Batıda da HDP’liler AKP’nin yarattığı baskı ve talan düzenini geriletmek, demokrasiyi güçlendirmek için oy kullanacaklar” dedi.

  1. Söyleşimize sizi daha yakından tanıyarak başlamak istiyoruz, hayata nasıl bakarsınız, neler sizin için olmazsa olmazdır, nelere değer verir neleri önemsersiniz?

Çocukluğum babamın işi nedeniyle pek çok farklı ilde geçti. Sokaklarda, doğanın içinde, çok özgür bir çocukluk yaşadım. 60’larda çocuk, 70’lerde genç olunca o dönemin ruhundan, sosyalist fikirlerden, eşitlik ve özgürlük fikrinden etkilendim. Hem siyasi ortam hem de belki de çocukluğumda hissettiğim o özgürlük hissi, haksızlıklara karşı sürekli mücadele etme duygusunu doğurdu.

 

  1. 31 Mart 2019 Belediye Eş Başkan adayı oldunuz, bu adaylığın nedenleri nelerdir?

 

İktidar partisi tek adam rejimini halka dayatırken maalesef muhalefet partileri de başkanlık odaklı bir siyasetten yakasını sıyıramamış durumda. Türkiye’ye hakim olan başkanlık odaklı siyaset anlayışını kırmak, kim aday yapılırsa, kimi gösterirseniz seçilir anlayışının yanlışlığını göstermek için aday oldum. Bu seçimlerde diğer partilerin yine parmakla sayılacak kadar az kadın aday çıkarması ve daha da üzücü olan, az sayıda kadını da çoğunlukla seçilemeyecek yerlerden aday gösterlerine karşı adaylığımı açıkladım. Yani alternatiflerin olduğunu başka bir siyaset biçiminin; toplumu kucaklayıcı bir dilin; rant değil toplum odaklı çoğulcu ve katılımcı bir yerel yönetim anlayışının mümkün olduğunu göstermek için aday oldum.

 

  1. Partiniz eş başkanlık modeliyle seçime giren ilk parti oldu. Neden eş başkanlık modeli seçildi, bu modeli Dünyada uygulayan ülke ya da oluşumlar var mı, Türkiyede partiniz dışında uygulayan partiler var mı, Partinizin yerel yönetim modeli ile Türkiyedeki diğer partilerin yerel yönetim modelleri arasındaki fark nedir?

 

2014 yılından beri yerel yönetimlerde eş başkanlık ve eşit temsiliyet modelimizi uyguluyoruz. Biz bu modeli yalnızca yerel yönetimlerde değil partimizin tüm örgütlenme modelinde hayata geçirdik, genel başkanlıktan, ilçe yöneticiliğine kadar partimizin her birimi bu modeli benimsiyor ve uyguluyor. Eşbaşkanlık sistemi dünyada ilk defa Almanya Yeşiller Partisi tarafından uygulandı. Şimdi dünyada pek çok sol parti benzer modeller geliştirmeye başladı. HDP ve DBP bu sistemi tüm siyasi yapılarında yaygın biçimde ve kararlılıkla uygulayan ilk partilerden biri oldu.

 

  1. Çankayada sevilen sayılan bir eş başkan adayısınız partinizin delegeleri sizi seçti kazanacağınıza inanıyor musunuz?

Çankaya yıllardır CHP’nin en çok oy aldığı ilçelerden birisi. Çankaya’da aday olurken hedefim başkanlık koltuğuna oturmak değildi elbette. Zaten başkanlık anlayışının kendisine karşıyım. Fakat bizim burada amacımız, beton ve rant belediyeciliğine karşı HDP’nin katılımcı toplumsal belediyecilik anlayışını tanıtabilmek ve özellikle en azından bir adayımızı Çankaya Belediye Meclisine gönderebilmekti. Bu vesileyle tekrar Belediye Meclislerinin ne kadar önemli olduğunu hatırlatarak Çankaya’yı seven herkesi Belediye Meclislerinde HDP’ye oy vermeye çağırıyorum. Çünkü çok ciddi rantın söz konusu olduğu yerlerde erkek siyaset muhalefette de olsa başka ilişkiler geliştirebiliyor. Buna yalnızca HDP’nin çomak sokabileceğini biliyoruz.

 

  1. Çankaya için projeleriniz nelerdir?

 

Çankaya’da en önemsediğimiz şey asfalt ve beton belediyeciliğine son vermek ve yaşam alanlarını korumaktır. Ankara’da yeşil alanları korumak, tarım arazilerinin imara açılmasına son vermek, bu arazilerin kendine yetecek Çankaya için kent bostanları için, tarım ve hayvancılık için kullanılmasını sağlamak öncelikle hedefimiz. Kent içinde yeni AVM inşaatlarına izin vermeyeceğiz. AVM’lere karşı sosyal, işlevsel ve kentsel mekânları planlayacak, geleneksel çarşıları destekleyeceğiz.  İş sağlığı ve iş güvenliği konusunda Belediyelerin çok önemli sorumlulukları var. Daha bugün Ankara’da çıkan bir yangında kağıt toplayıcısı 5 göçmen işçi yaşamını yitirdi, 11 işçi yaralandı. Çalışma yerlerinde iş güvenliğini sağlamak zorundayız. Ankara kendine yeten, ekolojiyle uyumlu üretim ve tüketimi hayata geçiren bir kent olabilir. Yalnızca gıda değil; teknoloji ve diğer üretim alanlarında da kooperatifler kuracağız ve kent konseyleri, birlikler, sivil toplum kuruluşları gibi yapılarla birlikte işsizliğin azaltılması ve istihdamın geliştirilmesi için çaba göstereceğiz.

Kooperatifler aracılığıyla üreticiden tüketiciye ulaşacak aracısız bir sistem neden kurulmasın? Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pek çok örnek var artık. İnsanlar sağlıklı gıdalara böylece çok daha uygun fiyatlara erişebiliyor. Yerel ürünlerin satıldığı pazar yerlerini iyileştirmeyi ve erişilebilir hale getirmeyi de hedefliyoruz. Aynı zamanda Çankaya’yı kadınların “bu kent benim” diyebilecekleri, sokaklarında özgürce dolaşabilecekleri bir yer yapmalıyız. Kadınların ücretsiz emek yükünü azaltacak eşit fırsatlar yaratacağız. Kadın politikalarının etkin uygulanabilmesi için kadını yalnızca aile içinde tanımlayan anlayışa karşı kadınları bağımsız bireyler olarak desteklemeyi amaçlayan Kadın Politikaları Müdürlüğü kuracağız. Bu birimlere bağlı Kadın Ekonomi, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele, Kadın Eğitim Birimleri ve Kadın Kooperatifleri gibi pek çok hayalimiz var. Fakat tüm bunları yaparken bu alanda çalışan kişilerle ya da bu politikalardan etkilenecek yurttaşlarla birlikte yürüyeceğiz. Bu ilçeyi engelliler, kadınlar, yaşlılar, gençler ve tüm canlılar için yaşanabilir bir yer yapabilmek için birlikte çalışacağız.

 

  1. Başkanlık ve eş başkanlık arasındaki fark nedir, halk eş başkanlık modelini nasıl yorumluyorsunuz?

 

Eşbaşkanlık, kadınların siyasette eşit söz, yetki ve karar haklarının olduğunun en somut ifadesi. Eşbaşkanlık sistemi yerellerdeki siyaseti çok değiştirdi. Kadınlar kendi bağımsız karar alma mekanizmalarını yerellerde de kurdular ve kendi ihtiyaçlarını kendileri tartışarak kendi çözüm önerilerini geliştirdiler. Kendi bütçeleriyle çok ciddi değişimleri hayata geçirdiler. Çok daha fazla kadın merkezi, sığınaklar kuruldu; kadınlar Belediyelere gittiklerinde kendi sözlerini dinleyen, onları anlayan kadınlarla karşılaştılar. Kadınların böyle bir güce sahip olması, toplumsal ilişkileri de dönüştürdü. Tabii şunu da ifade etmemiz gerekir; eşbaşkanlık sistemini benimseyemeyen HDP veya BDP içerisinde de çok fazla kişi; hatta eşbaşkan var. Kadınlar eşbaşkan seçildiğinde de sorunları bitmiyor, aynı zamanda halen o erkek egemen yaklaşımla siyaset yapmaya çalışan erkeklerle de mücadele etmek durumundalar. Bu yaklaşımların üzerinden elbette kadın dayanışmasıyla da gelmeye çalışıyoruz.

 

  1. 31 Mart 2014 yerel seçimlerinde çatı partiniz HDP batı illerinde belediye kazanamamış, BDP ise doğu illerinde 106 belediye kazanmıştı. 31 Mart yerel seçimlerine tüm illerde çatı partiniz HDP ile gireceksiniz, nasıl bir seçim olacak sizce?

 

Öncelikle halkın iradesini gasp ederek hükümetin atadığı 96 kayyımdan belediyelerimizi geri alacağız. Kayyımların ilk icaatlerinden biri sığınakları, kadın merkezlerini kapamak, çok dilli eğitim kurumlarının kapısına kilit vurmak oldu. Kürtçe, Süryanice, Ermenice, Arapça tabelaları kaldırdılar. Roboski, Uğur Kaymaz, Ahmedê Xanê anıt ve heykelleri yıkıldı. Ceylan Önkol, Ekin Ceren, Mehmed Uzun, Orhan Doğan, Tahir Elçi gibi park, bahçe ve sokak isimleri değiştirildi.Yarattıkları bu yıkımı onarmaya çalışacağız. Diğer yandan Batıda da HDP’liler AKP’nin yarattığı baskı ve talan düzenini geriletmek, demokrasiyi güçlendirmek için oy kullanacaklar. AKP’nin yarattığı bu gerilim ve düşmanlık siyasetinin sürdürülebilir bir yanı yok. O nedenle 31 Mart seçimlerinde, sonucu ne olursa olsun halkın bunca baskıya rağmen sözünü söylemekten vazgeçmediğini görmüş olduk. Umut ediyorum ki 31 Mart halkların sahici baharı için önemli bir dönemeç olur.

 

  1. Partinizde Kadın Çalışma Ve Daire Başkanlığı var, bu başkanlığın amacı nedir?

 

İlk defa 2014 yılında yapılan yerel seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin projelerinden biriydi Kadın Daire Başkanlığı kurmak. Ardından Van Büyükşehir Belediyesi de Kadın Daire Başkanlığı kurdu. Büyükşehir olmayan belediyelerde ise Kadın Politikaları Müdürlükleri kuruldu. Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı, Park ve Bahçe Daire Başkanlığı olan Belediyelerde, Kadın Daire Başkanlığı neden olmasın ki! Yerel yönetimlerin kadınların hayatında, gündelik yaşamında çok önemli bir rolü var. Yıllardır kadın ve erkeklerin nasıl devlet kaynaklarından eşit biçimde yararlanmıyorlarsa yerel kaynaklardan da eşit biçimde yararlanamadıklarını, Belediyelerin yaptıkları harcamalarda kadınların ihtiyaçlarını gözetmediğini söylüyoruz. Bu nedenle hem yerel hem de genel bütçeler hazırlanırken toplumsal cinsiyete duyarlı bütçelemeyi öneriyoruz. Bu yalnızca kadınlara ayrılmış bir bütçe demek değil; yapılan her harcamanın ne kadar kadınların ihtiyaçlarına cevap olduğunu, kadınların bu hizmetten ne oranda faydalanabildiklerini analiz ederek harcama yapılması anlamına geliyor. Kadın Daire Başkanlığının görevi tüm hizmetleri kadınlar açısından değerlendirmek ve istihdamdan şiddete karşı politikalara, kentteki dinlenme alanlarına kadar kadınların talep ve ihtiyaçları doğrultusunda politikalar geliştirmek oldu.

 

  1. Filiz Kerestecioğlu kimdir?

 

Filiz Kerestecioğlu, 31.01.1961 tarihinde Gölcük’te doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

30 yıl avukatlık yaptı ve 11 yıl Güncel Hukuk Dergisi Yazı İşleri Müdürü olarak çalıştı. İnsan Hakları Derneği avukatlığı ve Nokta Dergisi İsviçre Temsilciliği görevinde bulundu.

 

“Feminist” ve “Pazartesi” dergileri Yayın Kurulu üyeliği yaptı. “Yasal Okuryazarlık El Kitabı”, “Kadın Odaklı Habercilik” ve “Duygu Asena’ya Saygı” kitaplarının yazarlarından olan Kerestecioğlu’nun çeşitli kitap ve dergilerde yazıları yayımlandı.

 

Şirin-Ahmet Tekeli Kadın Hukukçuları Destekleme Vakfı Kurucusu, Mütevelli ve Yöneticisi, Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı kurucu üyesidir. Güldünya Şarkıları Albümünde de yer alan “Kadınlar Vardır” şarkısı ve Osmanlı’dan günümüze kadın hakları mücadelesini konu alan “Kadınlar Vardır” belgeselinin yaratıcısıdır.

 

Kerestecioğlu, 25. ve 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Halkların Demokratik Partisi Grup Başkanvekilliği, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyeliği, Avrupa Konseyi Eşitlik ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 27. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. Ankara Milletvekili, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Katip Üyesi ve Çankaya Belediye Başkan adayıdır.

 

gaziantep escort gaziantep escort gaziantep escort