Beşiri’de Êzidîler, dünyaya barış ve huzur getirmesi dileğiyle Çarşema Sor Bayramı’nı kutladı.   

Reklam!

 

 

 

BATMAN –ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ; Beşiri’de yaşayan Êzidîler, dünyaya barış ve huzur getirmesi dileğiyle Çarşema Sor Bayramı’nı kutladı.

Batman’ın Beşiri ilçesi Oğuz köyüne bağlı Onbaşı (Şâzim) mezrasında yaşayan Êzidîler, Çarşema Sor Bayramı’nı kutladı. Güneşin doğuşuyla birlikte bayramlaşma öncesi mezarlık ziyareti gerçekleştiren Êzidîler, geleneklerine uygun bir şekilde bayram ritüellerini yerine getirdi. Êzidîler, yüz yıllardır süren geleneklerden birisi olan ve baharın renklerini yansıtan “basımlar” adı verilen iplikleri bereket getirmesi amacıyla başaklara, evlerinin kapılarına ve ayaklarına bağladı. Çarşema Sor’un yeni bir yaşamı ifade ettiğini dile getiren Êzidîler, çocukları için okuldan izin alıp onları da kutlamaya kattı.
‘BARIŞ VE HUZUR GETİRSİN’
Bayramlarını kutlamak amacıyla eve gelen misafirlere şeker, tatlı ve renkli yumurta ikram eden Êzidîler, Çarşema Sor Bayramı’nın tüm insanlığa huzur getirmesi amacıyla kutladıklarını belirtti. Mezra sakinlerinden Ali Kartal, bayramın sadece Êzidîlerin için değil tüm insanlık için huzur ve barış getirmesini dileklerinde bulunduklarını belirterek, “Evimize sadece Êzidîler değil Müslümanlar ve tüm komşularımız geliyor. Evimize gelen kim olursa olsun ikram edecek bir yumurtamız ve şekerimiz her zaman vardır” şeklinde konuştu.
( Kaynak: MA)