HDP Çaldıran Belediye eş başkanı Faruk Demir, AKP’e adayını protesto etti

Reklam!

 

 

 

VAN-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ; HDP’nin kazandığı Çaldıran ilçesinde KHK’li olduğu gerekçesiyle ihraç edilen Leyla Atsak yerine seçimi kaybeden AKP’li  Şefik Ensari protesto edildi. Diğer eş başkan Faruk Demir, “Kara leke olarak tarihe geçecek olanların bir tanesi de Şefik efendidir” dedi.

HDP’nin kazandığı Çaldıran ilçesinde KHK’li olduğu gerekçesiyle ihraç edilen Leyla Atsak yerine seçimi kaybeden AKP’li  Şefik Ensari protesto edildi. Diğer eş başkan Faruk Demir, “Kara leke olarak tarihe geçecek olanların bir tanesi de Şefik efendidir” dedi.
Van’da Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Çaldıran Belediyesi Eşbaşkanları Leyla Atsak ve Faruk Demir  yüzde 53 oyla seçildi. Ancak, Eşbaşkan Leyla Atsak Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildiği gerekçesiyle mazbatasını alamadı. 
AÇILIŞ KONUŞMASINI DEMİR YAPTI 
Mazbatayı alan seçimin kaybedeni AKP’li Şefik Ensari yönetiminde ilk meclis toplantısını yapmak istedi. Açılışı yapmak isteyen Ensari’nin sözünü kesen Çaldıran Belediyesi Eşbaşkanı Faruk Demir duruma tepki göstererek kendisinin meşru olmadığını söyledi. Açılış konuşmasını yapan Demir, “2014 yılının Mart ayında demokratik bir şekilde seçildik. Her ne kadar rakip parti AKP devletin tüm imkanlarını kullansa da DBP olarak seçimleri biz kazandık. 2017 Şubat ayında kayyumcu bir sistem tarafından belediye gasp edildi. 2019 Mart ayında yapılan seçimle devletin tüm baskı ve oyunlarına karşı büyük bir başarı elde ettik. AKP seçimde yapamadığını YSK eliyle yaptı. Seçilmiş olanı değil, yenilmiş olan Şefik efendiyi atadı. Dünya tarihinde olsun veya Kürt tarihinde olsun zaman zaman erdemli şahsiyetler ve onurlu kişilerin isimleri altın harflerle yazılmıştır.  Yıllar sonra çocukları ve torunları bununla gururlu bir şekilde bahsetmiştir. Aynı tarihlerde aç gözlü ve iktidarcı zihniyetler de kara bir leke olarak anılmaktadır. Kara leke olarak tarihe geçecek olanların bir tanesi de Şefik efendidir” dedi.
Konuşmasının devamında seçilen KHK’li Atsak’ı “suçlu” ilan eden Ensari, “Bir suçluyu getirdin. Bir hukuk devleti var. Bir hukuk devleti var” demesi üzerine meclis üyeleri alkışlarla protesto etti.
Alkışlamalar üzerine Ensari toplantıyı kapattı.