Bilge Kadınlar bu kez Nusaybin’den seslendi: Eşbaşkanlık mor çizgimizdir

 

 

 

MARDİN-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ;  TJA “Onurlu bir barış için sende ayağa kalk” kampanyası kapsamında Nusaybin’de yüzlerce kadının katılımı ile yürüyüş gerçekleştirdi. Eylemde kadınlar eşbaşkanlık sistemi ve kazanımlarına yönelik saldırılara karşı mücadele edeceklerini vurguladı.
JINNEWS’in haberine göre; Tevgera Jinên Azad’ın (TJA) “Onurlu bir barış için sende ayağa kalk” sloganıyla başlattığı 6 aylık kampanya kapsamında son dönemde artan kadın katliamları ve erkek şiddetine dikkat çekmek amacıyla Mardin’in Nusaybin ilçesinde yürüyüş düzenlendi. Mardinli kadınların yanı sıra Siirt, Şırnak, Diyarbakır ve Batman’dan da kadınların katıldığı yürüyüşe Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Dersim Dağ, Meral Danış Beştaş, Ebru Günay, Pero Dündar, Remziye Tosun, Hüda Kaya ve Züleyha Gülüm de destek verdi.
‘Eşbaşkanlık mor çizgimizdir’ pankartına el konuldu
HDP-DBP ilçe binasında toplanan kadınlar, ellerinde beyaz ve mor balonlarla “Jin jiyan azadi” sloganları eşliğinde yürüyüşe başladı. Kadınlar kortej şeklinde yaptıkları yürüyüşte “Kadın katliamları politiktir”, “Ölmek istemiyorum” ve “Jin jiyane jiyanê nekuje” yazılı pankartlar da taşıdı. Erbane eşliğinde yapılan yürüyüşte kadınlar sık sık slogan atıp ellerinde “Erkek adalet değil gerçek adalet”, ” Erkek vuruyor devlet koruyor”, ” Ez naxwazim bimrim”, “Eşit teslimiyet mor çizgimizdir”, “Kadın kırımına hayır”, ” Sessiz kalma suça ortak olma”, “Ölmek istemiyorum” ve “Yasta değil isyandayız” yazılı dövizler taşıdı. Yine kadınların elinde bulunan “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir” yazılı pankarta polisler tarafından el konuldu.
Yüzlerce kadın “Jin jiyan azadi” diyerek yürüdü 
Kadınlar parti binası önünden ilçe çarşısında bulunan Barış Parkı’na kadar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Jin jiyan azadi”, “Jin şer naxwazin, aşitiyê dixwazin” ve “Biji berxwadana jinan” sloganları atarak ilerledi. Yürüyüş mevkinde bulunan yolların polis ablukasına alınması da dikkatlerden kaçmadı. Yüzlerce kadının katıldığı yürüyüşe ilçe halkı mahalle ve camlardan büyük destek verdi.
‘Kayyımlara memur mu diyelim?’
Yürüyüş sonrasında Barış Parkı’nda toplanan kadınlar adına HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş konuşma yaptı. Konuşmasında kayyım atamaları, kadın katliamları ve eşbaşkanlık sistemine değinen Meral, “Bugün AKP hükümeti büyük bir oyun oynuyor. Neymiş kayyım demeyecekmişiz.  Ya siz kayyım atadınız kayyım. Seçilemediğiniz o sandıklara gidip oturdunuz. Bunu buradaki herkes biliyor. Kayyıma kayyım demeyelim de ne diyelim. Diyarbakır’da yüzde 63 ile kaybettiniz. Seçildiniz mi hayır. Ne Diyarbakır ne Mardin ne de Van Valisi bu kentlere belediye başkanlığı yapamaz. Onların tek derdi yolsuzluk yapmak. Belediye başkanlığı da yapmıyorlar zaten. Halkın hakkını parasını yemek dışında bir şey yapmıyorlar. Borçlarını, yedikleri kadayıfları fıstıkları gördük. Bu yolsuzlukların daha fazla büyümemesi için bugün kayyım atadılar” dedi.
‘Onlar anneleri savunmuyor kayyımı görünmez kılmak istiyor’ 
Meral, HDP il binası önünde oturan ailelere de dikkat çekerek, “Ama şunu söyleyelim bugün başka bir oyun daha oynanıyor. HDP il binası önünde oturan anneler çocuklarını istiyor. Onlar bizim annelerimiz. Biz de çocuklarımızı istiyoruz. O çocukları hep birlikte istiyoruz. Çünkü biz barışı, onlar savaşı temsil ediyor. Biz ölüm karşısında yaşamı savunuyoruz.  Eğer bu ülkede ölümler oluyorsa bunu Bahçeli ve Erdoğan’a sormak lazım. Her gün ölüm ve savaş politikası yürütüyorlar.  Cumartesi Annelerine meydanı kapatan, açlık grevi zamanında kadınları yerlerde sürükleyen Ömer Çelik, bugün her alanda kadınlara şiddet uyguluyor. Sizin yalanlarınıza kimse inanmıyor. O anneleri desteklediğiniz için yapmıyorsunuz, kayyım darbesini görünmez kılmak istiyorsunuz. Ama geçti herkes sizin maskenizin düştüğünü biliyor. O yalanlarınıza kimse inanmıyor. Biz bütün anneler ile barış mücadelesi vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
‘Eşbaşkanlık sistemi için bütün  kadın kurumları mücadele etmeli’
Son olarak eşbaşkanlık sistemine saldırı üzerinden bütün kadınların mücadele etmeye devam etmesi gerektiğini söyleyen Meral, “Eşbaşkanlık sistemi bizim mor çizgimizdir.  Her yerde eşit temsille siyaset yapan bir partiyiz. Belediye eşbaşkanlarını aday olarak gösterdik her yerde en yüksek oyu aldılar. Efendim yasal değilmiş. Meşruiyetin olduğu yerde yasallık çok geride kalır. Eşbaşkanlık yıllardır bu topraklarda çok güzel yürüyor.  Neden bunu istemiyorlar çünkü kadınlardan korkuyorlar. Kadın mücadelesini yok etmek, kadın kazanımlarını bitirmek istiyorlar. Bu zihniyet kadın cinayetlerine destek veren kadınların haklarını yok sayan zihniyettir. Kadınların kahkaha atmasını bile suç sayan zihniyet aynı zihniyettir.  Eşbaşkanlığa karşı saldırıya bütün kadın kurumlarının tepki göstermesi gerekiyor. Bir tek kazanımlarımıza bile dokunamayacaklar” dedi.
Yürüyüş kadınların 5 dakikalık oturma eylemi ve sloganları ile son buldu.