Van’da düzenlenen fuarda Özalp Belediyesi damgasını vurdu

 

 

 

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından  Van Kongre ve Fuar Merkezinde düzenlenen  Turizm ve Seyahat fuarı büyük bir yoğunlukla başladı. Bölge ve ülkeden birçok   kurum ve kuruluş katıldığı fuarda Özalp Belediyesi’nin standı tarihsel ve kültürel öğelerin öne çıkarılmasıyla  göz doldurdu.

 

Dört gün boyunca sürecek fuarda  İlçeyi tanıtmak adına tarihi bir konsept geliştiren Özalp Belediyesi,  Yayık (Meşk) , Destar, Coni gibi araç gereçlerle buğday ve tuz öğüterek eski gelenekleri tekrar gün yüzüne çıkarırken  kılıç,mızırge, yün tarağı ve teşi gibi birçok tarihi değeri yüksek eser sergiledi. Yine ilçeye özgü Kavut (Poxin) servisinin yapıldığı fuarda ziyaretçilere helise ikramı da yapıldı. Yöresel kıyafetlerin  bulunduğu stantta kadın eliyle yapılan çorap,lif,patik gibi ürünler de ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.Belediye ve ilçeyi tanıtan yazılı materyallerin yanı sıra  Kergez Peyniri,  Özalp Belediyesi serasında yetişen organik ürünler de standa  sunulan diğer öğeler oldu.

 

Dengbêj dinletisi renk kattı

Standa kurulan şark köşesinde düzenlenen Dengbêj dinletisi ise büyük ilgi topladı. Ziyaretçilerin tıka basa doldurduğu  standa dengbêjlerin dillendirdiği kılamlar yer yer duygulu anlar yaşattı.

 

HDP’li vekiller ziyaret etti

 

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, HDP Muş milletvekili Mensur Işık, görevden alınan Van Büyükşehir Belediyesi eş başkanı Mustafa Avcı ve ilçe belediye başkanları da Özalp Belediyesi standını ziyaret etti. Dengbêj dinletisine de katılan HDP’li heyet  Özalp Belediyesi eş başkanları Dilan Örenci ve Yakup Almaç ile sohbet ettikten sonra stanttan ayrıldı.