HABER MERKEZİ - ABD ve İngiltere, Yemen'de İran destekli Husiler'i hedef aldı. 

ABD ve İngiltere, Yemen'de Husi (Ensarullah) hedeflerine yönelik gece yarısı yeni bir hava operasyonu gerçekleştirdi. Husilere ait yaklaşık 36 hedefin vurulduğu belirtildi. 

Husilere bağlı El-Mesire televizyon kanalının X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, ABD ile İngiltere'nin, Sana'nın yanı sıra Zemar, Hacce ve El-Beyda kentlerini hedef aldığı aktarıldı. Husilere bağlı "Ensarullah" isimli haber sitesinde ise ABD ile İngiltere'nin, Taiz kentindeki Hayfan ve El-Berah bölgelerine 11 hava saldırısı düzenlendiği kaydedildi. Haberde, Sana'daki saldırıların En-Nehdeyn ve Attan bölgelerinde yoğunlaştığı belirtildi.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Bakan Grant Shapps’in "Kraliyet Hava Kuvvetleri, Yemen'deki Husi askeri hedeflerine yönelik üçüncü dalga orantılı ve hedefli saldırılara girişti. ABD'li müttefiklerimizle birlikte, birçok uluslararası ortağın desteğiyle, meşru müdafaa ve uluslararası hukuka uygun olarak hareket ettik" açıklamasını aktardı.

Öte yandan ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Yemen’den Kızıldeniz’e fırlatılmaya hazırlanan Husilere ait 6 gemisavar füzesinin imha edildiğini duyurdu.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/231913