AĞRI- Yeşil Sol Parti’nin Agirî’de aday gösterdiği KHK’li doktor Heval Bozdağ, görüştükleri insanların 14 Mayıs’ı iple çektiğini belirterek, "sağlıkta dönüşüm" politikalarına karşı toplumun süreçlere dahil olabileceği bir süreci esas alacaklarını söyledi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) 14 Mayıs seçimleri hazırlıklarını sürdürüyor. Yeşil Sol Parti’nin en iddialı olduğu kentlerden birisi Agirî. Yeşil Sol Parti, Agirî’de Sırrı Sakık, Nejla Demir, Heval Bozdağ ve Zelal Yılmaz’ı milletvekili adayı gösterdi. Partinin buradaki hedefi ise 4-0.  

Yüksek Seçim Kurumu (YSK) verilerine göre, Agirî'de bin 204 sandık kurulacak ve 306 bin 590 kişi oy kullanacak. Kentte 2018'de yapılan seçimde 296 bin 375 kayıtlı seçmen bulunurken, 232 bin 345'i oy kullandı. 64 bin 30 seçmenin sandık başına gitmediği kentte, 8 bin oy ise geçersiz sayıldı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), yurtdışından gelen oyların eklenmesiyle 143 bin 885 oy alarak 3 vekil çıkardı. AKP ise, 66 bin 624 oyla 1 vekil çıkardı. Bu seçimlerde dört adayı da Meclis’e göndermeyi hedefleyen Yeşil Sol Parti, sandık güvenliğini sağlamak ve seçmeni sandığa gitmesi için ikna etme çabalarını sürdürüyor. 

Bu çalışmalarda yer alan milletvekili adaylarından Heval Bozdağ, Enfeksiyon Hastalıkları uzmanıyken 2016 yılında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildi. Bozdağ, bir dönem Ağrı Tabip Odası Başkanlığı yaptı. Aynı zamanda 3 dönemdir, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu üyesi ve HDK Sağlık Meclisi’nde yer alıyor.  

'SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM' POLİTİKALARI 

Cumhuriyetin kurucu kodlarının ve bu kodların bugüne kadar oluşturduğu bir iktidar alanının olduğunu ifade eden Bozdağ, “Toplum ise bu iktidar alanın dışına itilmiş durumda. Devlet yapısı, devletin kendisini var ederken, toplumsallığın dışında, toplum üzerinde bir hegemonya kuruyor. İktidarın son 20 yılda ‘sağlıkta dönüşüm’ adı altında politikaları oldu. Bu politikalar neoliberal politikalardı. Toplumun sağlık hakkı gasp edilmeye başlandı. Bugün insanlar ‘katkı ve katılım’ payı ödemek zorunda. Sağlığa erişimde büyük sıkıntılar yaşıyor. Tek adam rejiminde büyük hastane sahiplerinin, patronların, Sağlık Bakanlığı’nda konumlanmaları, kamu sağlığı - halk sağlığı açısından ciddi anlamda kayıplara neden oldu. Bizim mücadelemiz de emek mücadelesi, sömürüye karşı bir mücadele. Doğduğunuz coğrafyada yaşatılan yoksunluklar zaten doğalında sizi mücadelenin bir parçası kılıyor. Ben de bu bütünsellik içinde mücadelede yer aldım, katkı sunmak istedim” dedi. 

14 Mayıs seçimlerinin önemine vurgu yapan Bozdağ, “Toplum 20 yıldır otoriter, despot bir yönetim altında, sürekli bir zor, bir tahakküm aygıtı gibi çalışıyor iktidar. Maalesef buna karşı savunma refleksleri bile geliştirmek mümkün değil. İnsanların artık tahammül sınırlarının sonuna gelindi. Esnaf ziyaretleri yapıyoruz. Esnafların söylediği tek şey, ‘14 Mayıs’ı iple çekiyoruz’, herkes bu seçimleri bir dönüm noktası olarak görüyor. İnsanların bir gelecek arayışı var. 20 yıllık bir iktidarın vadettiklerinin aksine bir talan ve rant sistemiyle toplumu yoksullaştırdığı bir süreci hep birlikte yaşadık ve gördük. O yüzden bu seçim hepimiz açısından bir umut, önemi de, kazanmakla anlam kazanacak. Beklenti AKP-MHP faşist rejiminin yıkılması noktasındadır” diye konuştu.  

'DAHA DEMOKRATİK BİR GELECEK İÇİN' 

AKP-MHP iktidarının gitmesiyle birlikte daha demokratik bir gelecek tahayyül ettiklerini belirten Bozdağ, “Toplumun söz kurduğu, süreçlere dahil olabildiği ve süreçlerden kazanım elde ettiği alanların açılması gerekiyor. Bu durum da mevcut otoriter iktidarın yıkılmasıyla mümkün olacak. Biz kendi öz gücümüze güveniyoruz. Büyüyerek mücadele devam ediyor, toplumsallaşıyor.  Öncülük eden bir noktadayız, Yeşil Sol Parti bayrağıyla bu mücadele devam edecek. Bu seçimlere en güçlü şekilde hazırlanmak zorundayız. Yeşil Sol Parti olarak ağacımızı tüm mahallelere taşımalıyız, kök salmasını sağlamalıyız ve insanlara ulaşmanın yollarını bulmalıyız. Bunun için güçlü bir program hazırladık. Kapı kapı gezerek bu seçimlerde iktidarın gitmesi için tüm çabamızı ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.  

'HAKLARIMIZI BİR KESİME TESLİM EDEMEYİZ' 

İktidarın oluşturduğu yanlış politikalarla kentte tarım ve hayvancılığın bitme noktasına geldiğine vurgu yapan Bozdağ, “Eskiden binlerce hayvandan oluşan sürüler vardı ama şu an en fazla yüzlerce hayvanlık sürüler var. Meralar boşaltılmış durumda. Bu kent daha önce AKP’ye güçlü destekler de verdi, peki neden böyle oldu? Bu desteğin karşılığı bu muydu? O zaman şunu söyleyebiliriz, biz ötekiyiz. Demokratik bir yaşam, eşit bir yaşam ve paylaşım yok bu ülkede. Bu yüzden haklarımızı bir kesime iktidarlara teslim edemeyiz” şeklinde konuştu.  

'AĞACA OY VERECEĞİZ’  

Kentte seçim atmosferine değinen Bozdağ, “Çok iyi bir atmosfer var, kent hazır. Dinamik bir hava var, herkes 14 Mayıs’a odaklanmış durumda. Seçimin büyük bir başarıyla kazanacağını düşünüyorlar. İnsanlar 14 Mayıs’tan sonra rahat nefes alacaklarını düşünüyor. Köylere gittiğimizde şunu gördük; HDP’den sonra Yeşil Sol Parti de çok çabuk benimsenmiş. ‘Hangi partiye oy vereceksiniz’ dediğimizde, ‘Ağaca vereceğiz’ diyorlar. Halk partisiyle güçlü bir bağ kurmuş. Bu seçime de yansıyacak” ifadelerini kullandı.  

HEDEF 4-0

Sandığa gitmeyen seçmen için ikna komisyonlarının kurulduğunu belirten Bozdağ, “Komisyonlarımız ev ev dolaşacak. Agirî, AKP’nin nerdeyse gücünü tamamen yitirdiği bir il artık. AKP ve benzeri parti iktidarlarına dur dememiz gerekiyor. Artık bu tarz iktidarlara bu coğrafyada, Kurdistan’da ihtiyacımız yok. Tüm Türkiye halkları olarak tüm ülkede ve bölgede kendi süreçlerimizi örebiliriz ve ihtiyacımız olan bir yaşamı kendimiz kurabiliriz. Bunun için de birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Bunun için halkımızla buluşacağız, ev ev gezeceğiz. Halkımıza kendimizi anlatacağız, bunu başardığımızda buradan 4-0’lık bir skorla ayrılacağız” diye konuştu.  

MA / Berivan Kutlu