HABER MERKEZİ - Akdeniz’de on binlerin katılımıyla mitinge dönüşen büro açılışında konuşan Kürt siyasetçi Ahmet Türk, seçimlerde herkesi sorumluluğa davet ederek, “Eğer halkımıza düşmanlık yapanlara karşı gücümüzü ortaya çıkaramazsak, tarih önünde sorumlu oluruz” dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Mersin'in Akdeniz ilçesinde miting havasında seçim irtibat bürosu açtı. Şevket Sümet Mahallesi'nde on binlerce yurttaşın katılımıyla gerçekleştirilen açılışa Yeşil Sol Parti milletvekili adayları, Kürt siyasetçi Ahmet Türk, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ) il ve ilçe yöneticileri katıldı.

Açılış öncesi Yeşil Sol Parti flamalarıyla donatılan mahallede, açılış etkinliğine Yeşil Sol Parti bayrakları ile sarı, kırmızı ve yeşil flamalar taşıyarak gelen on binlerce yurttaş alanı hıncahınç doldururken, alana sığmayanlar ise evlerin çatılarından etkinliği takip etti. 7’den 70’e her yaştan yurttaşın katıldığı miting havasındaki açılışta, alana yöresel kıyafetleri ile gelen kadınlar ise etkinlikte renkli görüntüler oluşturdu. Kadınların ve gençlerin alandaki coşkusu açılış boyunca hiç eksilmezken, yurttaşlar sahneden çalınan seçim şarkıları eşliğinde uzun bir süre halaya durdu. 

GENÇLERDEN TECRİDE PANKARTLI PROTESTO

Havanın kararmasıyla beraber yaktıkları meşaleler ve konfetiler geceyi aydınlatan gençler, hemen ardından bir binanın en üst katından PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride vurgu yapan “Sayın Abdullah Öcalan’dan 26 aydır haber alınamıyor” pankartı açtı. Ardından alandaki binler hep bir ağızdan “Biji Serok Apo”, “Be serok jiiyan nabe”, “Selam, selam, İmralı’ya bin selam”, “Biji berxwedana zindanan ile “Jin, jiyan, azadi sloganları attı. 

AHMET TÜRK’E YOĞUN İLGİ

Ahmet Türk’ün konuşma yapmak üzere sahneye gelmesiyle beraber alandaki on binlerce yurttaş, Türk’ü alkış ve havai fişeklerle karşıladı. Yurttaşları selamlayarak konuşmasına başlayan Türk, kendisine gösterilen yoğun ilgi karşısında memnuniyetini dile getirdi. Alandaki coşkuya işaret eden Türk, “Güzel anneler ve kız kardeşler, özgürlük mücadelesinin gençleri, saygı ve en içten duygularımla sizleri selamlıyorum. Coşku ve heyecanınızı görebiliyorum. Bu coşku karşısında biliyoruz ki başarı bizimdir, zafer halkımızındır” diye belirtti.

HALKI SORUMLULUĞA ÇAĞIRDI

Konuşmasının devamında 14 Mayıs seçimlerine değinen Türk, seçimlerin tarihi bir önem arz ettiğine dikkat çekerek, bu süreçte tüm Kürt halkının gönüllü olarak sorumluluk alması gerektiğini vurguladı. Türk şöyle devam etti: Sizden ricam bu süreçte Yeşil Sol Parti’nin amblemini ev ev dağıtın. Eğer yanlışlıklar yaparsak, oyumuzu yanlış kullanırsak her yerde bir ilde bir milletvekilinin kaybına neden olabiliriz. Bu nedenle bu bizim için çok önemlidir. Aksi takdirde bu bizi küçültecek, onurumuzu zedeleyecek bir oy olacak.” 

‘İRADE VE GÜCÜMÜZÜ ORTAYA KOYMALIYIZ’

Kürt halkının, kendisine yönelik baskı ve imha politikaları yürütenlere karşısında iradesini ortaya koyması gerektiğinin altını çizen Türk, “Eğer halkımıza düşmanlık yapanlara karşı, halkımız iradesini ve gücünü ortaya çıkaramazsak, inanın ki tarih önünde sorumlu oluruz. Kardeşlerimiz, omzunuzda ağır bir yük var ve bu yükü ancak hep birlikte kaldırabiliriz. Seçimlere 11 gün kaldı. Gece gündüz her insanımıza ulaşarak bu seçimde hep birlikte çalışmalıyız. Bu süreçte hep birlikte, tüm herkesi beraberliğe, Kürt halkının geleceğine davet etmemiz lazım” ifadelerini kullandı. 

Türk, seçimlerde Yeşil Sol Parti milletvekili adaylarına başarı dileklerinde bulunduktan sonra, halkı selamlayarak konuşmasını sonlandırdı. 

BOZAN: TEK OYUMUZU HEBA ETMEYECEĞİZ

Ardından Yeşil Sol Parti’nin milletvekili adayları halkı selamlamak üzere sahneye çıktı. Milletvekili adaylarından Ali Bozan, seçim gününe kadar çalışmalarını aralıksız şekilde sürdürmeye devam edeceklerini belirterek, bu süreçte risk alma gibi bir seçeneklerinin olmadığını vurguladı. Bozan, ”Biz seçime 11 gün kala seçime sıfır risk ile seçim çalışması yapmak zorundayız. Tek bir oyumuzu bile heba etmeyeceğiz. 2023 yılında dahi sandık güvenliğine dair endişelerinizin olduğunu biliyorum ama partimiz sandık güvenliğine dair tüm tedbirleri alıyor” diye belirtti.

Bozan’ın konuşmasının ardından sahne alan sanatçı Kadir Çat, seslendirdiği şarkıları ile yurttaşları halaya çağırdı. Ardından açılışı yapılan büronun kurdelesi Barış Anneleri tarafından kesildi.

GENÇLER YÜRÜYÜŞE GEÇTİ

Programın bitişiyle beraber gençler, PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine slogan atarak uzun bir yürüyüş düzenledi. Polis slogan atan gençlere biber gazı ile saldırırken, ara sokaklara dağılan gençler burada da slogan atmaya devam etti.

SÊWAS

Sêwas’ın Divriği ilçesinde milletvekilli adayları Hüseyin Özcan ve Gani Kaplan, belediye binasında halk buluşması düzenledi.  Çok sayıda kişinin katıldığı etkinlikte konuşan Gani Kaplan, tek adam rejimine karşı Kılıçdaroğlu’nu seçeceklerini ve partilerinin de güçlü bir şekilde parlamentoya girmesi için çaba göstereceklerini vurguladı. 

Alevileri alternatifsiz bırakmadıklarını vurgulayan Kaplan, “Ben Alevileri temsilen aday oldum. Alevi toplumların sorunlarını çözmek için buraya geldim. Buraya her şeyi bilerek geldim. Kaldığımız yerden başlatıp devam ettireceğiz. Seçilemediğimiz zaman da asla geri çekilmeyecek, Alevi toplumunu seçeneksiz bırakmayacağız” ifadelerini kullandı. 

(MA)

Editör: Haber Merkezi