BATMAN - Kayyım yönetimindeki Batman Belediyesi’ne sınavsız giren AKP’li Adile Gürbüz’ün eşi Metin Gürbüz, “Özel kalem” üzerinden kadroyu aldıktan sonra kültür müdürü yapıldı, ardından kayyım yardımcılığına getirildi. 

Kayyım yönetimindeki Batman Belediyesi’nde yapılan yeni görev değişiklikleri kentte tartışma konusu oldu. Kayyım yardımcısı olduğu Batman’dan Osmaniye’ye tayini çıkan Ali Osman Bilgin’in adı rüşvet ve yolsuzluğa karışırken, yerine atanan Metin Gürbüz’ün belediyedeki yükselişi ise dikkat çekti. Bir dönem AKP Batman İl Başkan Yardımcılığını yürüten ve 2015 seçimlerinde AKP’den milletvekili aday adayı olan Adile Gürbüz'ün eşi Metin Gürbüz, sınavsız bir şekilde girdiği Batman Belediyesi’nde kayyım yardımcılığına yükseldi. 

SINAVSIZ GİRDİ, KAYIM YARDIMCISI OLDU 

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında belediyenin Kültür Merkezi Müdürlüğüne yükselen Metin Gürbüz, oradan da basın müdür görevine getirilmişti. Gürbüz en son olarak ise, kayyım yardımcısı yapıldı. Belediyeye yeni atanan kayyım Ekrem Canalp, Haziran ayında AFAD Batman İl Müdürü Fevzi Bakır ve Belediye Basın Müdürü Metin Gürbüz’ü Başkan Yardımcılığına atadı. Belediye'de Defterdar Ali Osman Bilgin’in Osmaniye’ye atanmasının ardından bir başkan yardımcılığı görevi boşta bulunurken, dördüncü belediye başkan yardımcılığına ise atama yapılmamıştı. Bakır ve Gürbüz’ün atamasıyla birlikte başkan yardımcısı sayısı 4’e çıktı. Gürbüz'ün yetki alanları olarak ise Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Bilgi İşlem Müdürlüğü, Kültür ve Sosyal Müdürlüğü, Spor İşleri Müdürlüğü, Makine İkmal, Bakım ve Onarım Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü sorumluluk alanları olarak belirlendi.

‘8 MÜDÜRLÜK GÜRBÜZ’E BAĞLANDI’ 

Görev değişiklikleri ve diğer gelişmelere dair değerlendirmelerde bulunan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Demir, Gürbüz’ün özel kalem müdürlüğü üzerinden sınavsız bir şekilde devlet memurluğu kadrosuna atandığını kaydetti. Demir, “Hemen akabinde eşinin tabiri yetenekli olan bu şahıs Batman Belediyesi Kültür Müdürü görevine atandı. Yetmedi yeni kayyumun gelişi ile beraber Metin Gürbüz belediye başkan yardımcılığı görevine atandı. Kendisine otuz müdürlükten 8 müdürlük bağlandı” diye belirtti. 

YOLSUZLUĞUN ÜSTÜNÜ ÖRTME ÇABASI

Kayyım Belediye Başkan Yardımcısı görevini de yürüten Batman Defterdarı Ali Osman Bilgin’in ise Osmaniye’ye tayinin çıkmasından bu yana hakkındaki yolsuzluk iddiaları bitmez tükenmez bir şekilde devam ettiğini kaydeden Demir, “Kendisine bağlı müdürlüklerin çoğunun Metin Gürbüz’e bağlanması akıllara ‘yapılan yolsuzlukları örtmek için mi görevlendirdi’ sorusunu akıllara getiriyor” diye konuştu. 

BİLGİN’E İLİŞKİN İDDİALAR

Ali Osman Bilgin’in yolsuzluk ve rüşvet çarkını oluşturduğunu vurgulayan Demir, şöyle devam etti: “Somut verilere dayanarak söylüyoruz. Bunlar saymakla bitmez. Eğer bir gün gerçek anlamda adaletin tecellisi için soruşturma başlatacak gerçek anlamda cumhuriyet savcıları çıkarlarsa belgeleri ile beraber elimizdeki bütün bilgileri veririz. Yaptığı usulsüz revize imar planlardan ve imara yeni açılan yerlerde kişiye özgü yapılan değişikliklerden kimlerden ne kadar para aldığını ortaya koyarız. Yaptığı usulsüz bir imar değişikliği karşılığın da sözüm ona mezarlık için belediyeye alınan 189 dönümlük parselin neden belediyeye devir edilmediği de ortaya çıkar. O gün insanlar gelip ne kadar para verdiklerini de mahkemelerde ifade ederler. Hulusi Şahin ile Osman Bilgin’in yani bir bütün olarak kayyım sistemindeki yolsuzluk ve rüşvet çarkı bütün çıplaklığı ile ortaya çıkacaktır.” 

MA / Fethi Balaman