AMED- Yeşil Sol Parti’nin Amed'te düzenlediği halk buluşması mitinge dönüşürken, oylara sahip çıkma çağrısı yapıldı.

Yeşil Sol Parti Amed İl Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında Yenişehir ilçesine bağlı Ofis Sanat Sokağı’nda düzenlendiği halk buluşması yüzlerce kişinin katılımıyla mitinge dönüştü.  Buluşmaya Yeşil Sol Amed vekil adayları ile il Eş Sözcüleri, Pınar Sakık Tekin, Abbas Şahin, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Eşbaşkanları, Tevgera Jınen Azad (TJA), Rosa Kadın Derneği, sivil toplum örgütleri ve yüzlerce kişi katıldı. Buluşmada HDP ve Yeşil Sol Parti bayrakları taşındı

‘ONLARI KENDİ ÇIKARDIKLARI YASAYLA YARGILAYACAĞIZ'

Mitinge dönüşen halk buluşması halaylarla başladı. Buluşmada ilk konuşan  Yeşil Sol Parti Amed İl Eşsözcüsü Abbas Şahin, “Ülke 21 yıldır tek adam rejimiyle yönetiliyor. Artık tahammülümüz kalmadı. İki hafta sonra bu karanlıklara hep birlikte cevap vereceğiz. Güneş Amed’den doğacak ve tüm Türkiye'yi aydınlatacak.  Seçimden sonra ne yapacağız peki? Bugünlerin sorumluları olanların kendi çıkardıkları yasalarıyla yargılayacağız. Bu gücü biz gençlerden alıyoruz. Ülkeye karabasan gibi çökenlere gençler cevap verecek” dedi.

‘DEMOKRATİK CUMHURİYETİ BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ'

Ardından  konuşan kent adayı Halide Türkoğlu, seçime sayılı günler kaldığını hatırlatarak, “Çok az kaldı diyoruz sayılı günlerden geçiyoruz. İktidarın gitmesine, kayyımları göndermemize, eşit bir yaşamı örmemize çok az kaldı. Bu seçim bizler için en önemli seçim derken yeni bir yüz yıl diyen iktidar için de önemli bir seçim. Bizler bu yüz yılda demokratik cumhuriyeti birlikte inşa edeceğiz. Nasıl yapacaksanız diyorlar halkımıza güveniyoruz halkımızla yapacağız diyoruz. Partilerimizi kapattılar olmadı, barajları getirdiler olmadı barajları yıktık. Bu iktidarı göndermekte kararlıyız. Kadınların, Kürtlerin, gençlerin partisi Yeşil Sol Parti’dir. Kimse gelip sorunlarınızı biz çözeceğiz demesin çünkü sizi anlayan Yeşil Sol’dur” şeklinde konuştu.

'SANDIK GÜVENLİĞİ ALINMAMASI İÇİN OPERASYON YAPILIYOR'

Türkoğlu, son olarak bir hafta önce  Amed merkezli 21 ilde yapılan siyasi soykırım operasyonuna değinerek şunları söyledi:  “Geçtiğimiz günlerde gazetecilere, avukatlara, siyasetçilere operasyon yapıldı. Sonrasında tekrar yapıldı. Peki neden yapılıyor sandık güvenliğinin alınmaması için yapılıyor. Biz de diyoruz ki ne kadar alırsanız alın yerlerine binlerce kişi gelecek ve oylarımıza sahip çıkacağız.”

Yapılan konuşmaların ardından buluşma Kürt sanatçı Kadir Çat ve Dengbej Hediye’nin seslendirdiği dengbej ve şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

Editör: Haber Merkezi