İSTANBUL - Hedeflerinin Avrupa’daki 3 milyon seçmeni sandığa sevk ederek, Yeşil Sol Parti’nin oylarını attırmak olduğunu belirten HADİ Avrupa gönüllüsü akademisyen Çetin Gürer, “Yapılacak seçimleri ‘rejim değişikliği’ olarak gördüğümüz için adeta seferberlik ilan ettik” dedi. 

Türkiye, tarihin en kritik seçimine doğru giderken, yurtdışında yaşayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) gönüllüleri, seçim çalışmalarına destek olmak için Halkların Demokratik İletişim Ağı (HADİ) Avrupa’yı kurdu. Avrupa’da oy kullanacak olan yaklaşık 3 milyon seçmeni sandığa götürmeyi ve seçimlerde Yeşil Sol Parti’nin oylarını arttırmayı hedefleyen HADİ Avrupa, kuruluşunu deklare eder etmez çalışmalar için kolları sıvadı. Sanal medya platformlarında gönüllü arayan ve seçmeni Yeşil Sol Parti’den yana oy kullanmaya teşvik eden HADİ Avrupa, şimdiden birçok gönüllüyü çalışmalara kattı.  

Çalışmalarda yer alan gönüllülerden biri de “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıktan sonra ihraç edilen Yrd. Doç. Dr. Çetin Gürer. Gürer ile kurdukları ağ ve hedeflerine dair konuştuk. 

AVRUPA’DA SEÇİM SEFERBERLİĞİ

Türkiye’nin 2015 yılından itibaren demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti ilkesinden gün geçtikçe uzaklaşmasından dolayı Avrupa’da bulunan yurttaşların yaşananları kaygıyla izlediklerini belirten Gürer, bundan kaynaklı da 14 Mayıs’taki seçimleri önemsediklerini dile getirdi. Ülkede demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti ilkesinin tekrardan rayına oturması için canla başla HADİ Avrupa’da yer alındığını söyleyen Gürer, yapılacak seçimleri “rejim değişikliği” olarak gördüklerini, Avrupa’da bu değişikliğin sağlanması için adeta seferberlik ilan edildiğini belirtti. 

HADİ AVRUPA’NIN HEDEFİ?

HADİ Avrupa Ağı’na farklı kesimlerin de destek verdiğine dikkat çeken Gürer, ağın hedeflerine ilişkin şunları aktardı: “Türkiye’de seçim kararı alınınca içerisinde sendikacı, akademisyen, öğrenci ve siyasetçilerin de bulunduğu bir inisiyatif oluşturduk. Bu İnisiyatifin temel hedefi aslında Yeşil Sol Parti’nin Avrupa’daki çalışmalarına destek olmak yine Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında eşitlik, adalet ve barış isteyen herkesin taleplerini daha görünür ve duyulur kılmaktır.” 

   

‘AMAÇ TEKÇİ İKTİDARI GÖNDERMEK’

Sancar: Bitlis Yeşil Sol ile meclise temsilcilerini göndermeye hazır Sancar: Bitlis Yeşil Sol ile meclise temsilcilerini göndermeye hazır

3 milyon seçmeni motive etmeyi amaçladıklarına işaret eden Gürer, bunun için ise tüm sanal medya hesaplarını etkili kullandıklarını ifade etti. Gürer, “Facebbok, Twitter, Youtube gibi kanallarla insanlara ulaşmaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz gün sanal medya hesaplarından canlı yayın yaptık. Avrupa’nın birçok ülkesinden katılımcılar yer alıp izledi. Yoğun bir ilgi olduğunu gördük. Yurttaşlar ‘çalışmalara nasıl destek verebiliriz?’ diye sordular. Motivasyon çok yüksek diyebilirim. Ortaya çıkacak olan motivasyon ile Yeşil Sol Parti, Emek ve Özgürlük İttifakı içerisinde yer alan partilerin çalışmalarını görünür kılacağız” diye belirtti. 

    

HADİ Avrupa’nın en büyük hedefi tekçi ve otoriter AKP ve MHP iktidarını sandık yoluyla göndermek olduğunu söyleyen Gürer, sandığa katılımı yükseltmek gibi bir hedeflerinin de olduğunu belirterek, “Çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. 

MA / Ergin Çağlar