BATMAN - Batman’da bir ayda 6 kadının erkek şiddetine maruz kalmasına ve ikisinin yaşamını yitirmesine tepki gösteren kadınlar, "Şiddete seyirci kalmayacağız" açıklaması yaptı.    

Batman Emek ve Demokrasi Platformu Kadın Meclisi, son günlerde artan erkek şiddetine karşı Atatürk Parkı’nda açıklama yaptı. Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Batman Milletvekilli Feleknas Uca, görevden alınarak yerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Songül Korkmaz, Tevgera Jinên Azad (TJA), Barış Anneleri Meclisi üyeleri katıldı. 

ARTAN ŞİDDETE DİKKAT ÇEKİLDİ 

TJA Batman Sözcüsü Gülistan Sönük, ülkeyi sınır ötesi operasyonlarla savaş ortamına çeviren iktidarın Türkiye halkalarını yoksulluğa mahkum ettiğini belirtti. Sönük, “Yoksulluktan ve kaostan en çok kadınlar zarar görüyor. Kadınlar bu yoksulluğun bedelini çoğu zaman canlarıyla ödüyorlar. Asıl görevi kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmak ve kadınlar için güvenli yaşam alanları oluşturmak olan iktidar ve güvenlik güçleri, bunun yerine kadınlara ve kadın kazanımlarına saldırıyor. Kadın mücadelesi yürüten kadınları gözaltı ve tutuklamalarla cezalandırıyor, yürüttükleri kadın mücadelesinin hesabını soruyor. Büyük bir emek ve mücadele sonucu kazanılan İstanbul Sözleşmesi bir gece tek adam kararıyla feshedildi. Tek adam kararından güç alan erkek egemen zihniyet her geçen gün şiddetini daha da arttırdı. Kadınların bütün yaşam alanlarını şiddet alanına çevirdi” diye konuştu.

BİR AYDA 4 ŞİDDET, 2 CİNAYET 

Son bir ay içerisinde basına yansıyan 6 kadına yönelik şiddet olayının yaşandığını, iki kadının da yaşamını yitirdiğini kaydeden Sönük, “Üç kadın arkadaşımız ölümden döndü, bir kadın arkadaşımız hayat mücadelesi veriyor. Bu sadece şiddetin görünen kısmıdır. Diğer taraftan kadın intiharları olarak kamuoyuna yansıtılanların aslında kadın katliamları olduğunu çok açık biçimde biliyoruz. ‘intihar’ adı altında kadın katliamlarının üstünü örtemezsiniz. Yaşamın hangi alanında olursa olsun erkek-devlet şiddetine maruz kalan bütün kadınların yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Şiddetin her türlüsünü reddediyoruz. Rengi, dili, dini, siyasi görüşü fark etmeksizin bütün kadınlara ve toplumun bütün kesimine çağrımızdır gelin hep birlikte erkek-devlet şiddetine karşı mücadeleyi büyütelim” dedi.

'SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ'

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran,  kadına yönelik şiddetin her geçen gün artığını belirterek, “Bugün il binamız önünde bir kadına yönelik saldırı oldu. Parti binamızın önünde 24 saat pusu kuran, taciz boyutuna varan takip ile bizi takip eden kolluk bu olay karşısında kılını bile kıpırdatmadı. İzlemede kaldı. Kadına yönelik şiddetin politik olduğunu bu yüzden söylüyoruz. Cezasızlık politikası erkeği şiddete sürüklüyor. Kadının katledilmesine sebep oluyor. Açıklama yaptığımızda bütün Batman Emniyet Müdürlüğü’nü hemen karşımızda buluyoruz. Biri bir tweet atsın hemen gözaltına alınıyor. Ancak kadın şiddete uğrarken, katledilirken seyrediliyor. Bu kentte bir ay içerisinde 6 kadın şiddete maruz kaldı. 2’si katledildi. Bunu izleyen kolluk açıklamayı ablukaya alabiliyor. Kadınlar olarak buna seyirci kalmayacağız, erkek devlet zihniyetine karşın alanlarda olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Açıklama “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” ve “Jin jiyan azadî” sloganları ile son buldu. ( MA )