HABER MERKEZİ - DEM Parti adayları birçok kentte binlerce kişi tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. 

DEM'li Eşbaşkanlar, CHP'li Başkanlara Ziyarette Bulundu DEM'li Eşbaşkanlar, CHP'li Başkanlara Ziyarette Bulundu

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Amed'de dün gerçekleştirdiği etkinlikle 96 merkezde göstereceği belediye eşbaşkanlar adaylarını tanıttı. Birçok belediye eşbaşkan adayı, bugün seçim bölgesinde kitlesel bir şekilde karşılandı. Binlerce kişinin katıldığı karşılama etkinliklerinde renkli görüntüler ortaya çıktı.  

AGIRÎ

DEM Parti eşbaşkan adayları, Agîri’de (DEM Parti) binlerce kişi tarafından karşılandı. Agirî merkez ve Panos (Patnos), Bazîd (Doğubayazıt), Giyadîn (Diyadin), Dutax (Tutak) ve Avkêvir (Taşlıçay) ilçelerinde adaylar coşkuyla karşılandı. Adaylar yüzlerce araçlık konvoylarla il merkezi ve ilçelerde tur attı. 

Agirî merkezde binlerce kişinin katılımıyla kentin en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi'nde yürüyüş yapıldı. Ardından DEM Parti İl Örgütü binası önünde kitleye seslenen DEM Parti Agirî Belediye Eşbaşkan adayı Hazal Aras, "Bizler sözünü veremeyeceğimiz projeler sunmuyoruz. Bizler, sürdürülebilir projelerle geliyoruz. İçtiğiniz kirli suya ve çektiğiniz ulaşım derdine kadar çözüm olmak için geliyoruz. Bugün Ağrı Belediyesi'ni almak için iktidar birçok yerden seçmen taşıyor. Bunların takipçisi olacağız. Gerekli yerlere başvurularımızı yapacağız. Bütün hukuki haklarımız kullanacağız” diye konuştu. 

ÎDIR

Îdir'de belediye eşbaşkan adayları, Suveren yokuşunda partililer tarafından karşılandı. Davul zurnalı karşılamada renkli görüntüler ortaya çıktı.  

BEDLÎS

Bedlîs adayları, Buzlupınar Dinlenme Tesisleri'nde binlerce kişi tarafından karşılandı. DEM Parti Bedlîs Belediyesi Eşbaşkan adayı Enver Barin, özgür ve toplumsal bir belediyecilik için çalışacaklarını vurguladı. Barin, "Bütün halkımızın 31 Mart yerel seçimlerine kadar çok sıkı bir çalışma yürütmelidir. Bu talancı kayyım zihniyetini geldikleri yere göndermek için her saniye, her dakika daha çok çalışacağız. Başarı bizim olacak, başarı halkların olacak" diye konuştu. 

MERSİN 

DEM Parti, Akdeniz Belediyesi Eşbaşkan adayları Nuriye Arslan ve Hoşyar Sarıyıldız, dün Amed’de katıldıkları aday tanıtımının ardından bugün öğlen saatlerinde Mersin’e geldi. 

Eşbaşkan adaylarını kentte bulunan sivil toplum örgütlerinin yanı sıra il ve ilçe örgütleri ile çok sayıda yurttaş, Mersin girişindeki turnikelerde karşıladı. 

Kitle, yağmurlu havaya rağmen DEM parti bayraklarıyla adaylarını coşku ile karşıladı. Kitle daha sonra eşbaşkan adaylarıyla birlikte konvoy şeklinde DEM Parti Akdeniz İlçe Örgütü'ne geldi. Adaylar burada da coşkulu bir şekilde karşılanırken, karşılama sırasında şarkılarla eşliğinde halaya duruldu. 

Burada açıklama yapan DEM Parti Mersin İl Eşbaşkanı Reşat Aşan ve DEM Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, seçim çalışmalarının startını verdiklerini belirterek, kayyım atanan belediyeleri geri alacaklarının mesajını verdi. Eşbaşkan adayları Arslan ve Sarıyıldız ise, seçim sürecini halkla beraber yürüteceklerini söyledi. Kitle daha sonra Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (Çukurova TUAY-DER) tarafından başlatılan Adalet Nöbeti eylemine katıldı. 

ŞEMZÎNAN

DEM Parti Colemêrg’in Şemzînan (Şemdinli) ilçe belediye adayları coşkulu bir şekilde karşılandı. Adaylar Naif Eroğuz ve Nazdar Öpengin, DEM Parti Şemzînan İlçe Örgütü tarafından ilçeye bağlı Şapatan geçidinde yüzlerce kişi tarafından karşılandı.

Zılgıtlarla ve alkışlarla karşılanan adaylar, karşılamaya gelen yurttaşlarla selamlaştıktan sonra onlarca araçtan oluşan konvoylar eşliğinde ilçe merkezine doğru hareket etti. DEM Parti bayraklarıyla süslenen araçlar eşliğinde ilçeye varan adaylar, ilçede halkı selamladıktan parti binalarına geçti.

SÊRT

DEM Parti’nin Sêrt belediye eşbaşkanlar adayları için kitlesel karşılama gerçekleşti. Adaylar için oluşturulan araç konvoyunun ilk durağı Misircê ilçesi oldu. Eşbaşkan adayları kent merkezinde bulunan Saat Kulesi önünde kalabalık bir kitle tarafından “Direne direne kazanacağız”, “Bijî berxwedana zîndanan”  sloganları, alkış, zılgıt ve zafer işaretleri ile karşılandı.

Yoğun ilginin gösterildiği karşılamada konuşan DEM Parti Sêrt Milletvekilli Sabahat Erdoğan Sarıtaş, yoğun katılım için teşekkür etti. Sarıtaş, DEM Parti Sêrt Belediyesi Eşbaşkan Adayı Safiye Alagaş’ın gözaltına alınmasına tepki göstererek, “Türlü oyun ve hileler ile belediyeyi gasp etmeyi planlayanlar eşbaşkan adayımız Alagaş’ı beraat etmiş bir dosyadan gözaltına aldı. Algı operasyonu ile halkın moralini bozmak istiyorlar. Ama moralimiz yüksek irademiz güçlü. Kadın iradesinden korktukları için bunu yapıyorlar. Ancak ne yaparsa yapsınlar gidecekler” dedi.

BİNLER TARAFINDAN KARŞILANDI

Yapılan konuşmaların ardından kalabalık kitle oluşturdukları araç konvoyu ile Sêrt Merkez’e geçti. Burada coşku doruğa çıkarken, DEM Parti İl Binası önündeki halk buluşması adeta mitinge dönüştü.  Binlerce kişinin katıldığı buluşmada Kürtçe, Arapça ve Türkçe “Hoşgeldiniz” yazılı pankart açıldı. Halk buluşması aday adaylarının sahneye çıkması ile başladı. Adaylar alkış ve sloganlar eşliğinde sahneye çıkarken kitlenin coşkusu arttı.  Aday tanıtımı halaylar ile son buldu.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/231472