BEDLÎS - Yeşil Sol Parti Bedlîs milletvekili adayı Semra Çağlar Gökalp, “Seçim günü halkın ampulü söndürmesi ve sandıkları aydınlatması gerekiyor. Işığın çok olduğu yerde çalamayacaklar ve biz kazanacağız” diye konuştu. 

Bedlîs’te seçim çalışmalarını sürdüren Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) 3 milletvekili adayının 3’ünü de Meclis’e göndermeye hazırlanıyor. 355 bin nüfusa sahip olan Bedlîs’in, 210 binden fazla seçmeni bulunuyor. Bedlîs’in tek kadın adayı olan Semra Çağlar Gökalp, kentteki kadınlarda ayrı bir heyecan yaratmış durumda. 

1988 yılında Bedlîs’in Lérd (Kayalıbağ) köyünde doğan Gökalp, çocukluğunu bu köyde geçirdi. 1990’lı yıllarda köylerinin boşaltılması ve yakılması nedeniyle Antalya’ya göç etmek zorunda kalan Gökalp, ilk ve orta öğrenimini Antalya’da okudu. Gökalp, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. İngiltere’de dil eğitimi alan Gökalp, Van Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü ve AB ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü’nde görev aldı. Wan Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasından sonra Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilen Gökalp, Antalya İnsan Hakları Derneği (İHD) Şube yönetiminde aktivist olarak çalışma yürüttü.  

KADINLARIN KİMLİK ARAYIŞI 

Yeşil Sol Parti’yi, ülkede yaşanan tüm sorunların çözüm adresi olarak gördüğü için aday olduğunu söyleyen Göklap, “Yeşil Sol Parti, kadın temsiliyetinin en yüksek olduğu partidir. Yeşil Sol Parti aslında kadın partisidir. Bitlis’teki kadın temsiliyetinin diğer illere nazaran çok üst düzeyde olmadığını gördüm. Biraz muhafazakar ve dindar bir yapıdan kaynaklı kadının rengini pek göremediğimiz bir şehir. Ancak burada bir potansiyel var. Daha önceden de emek verilmiş, çalışmalar yürütülmüş. Ancak bu son zamanlarda yapılan baskılar, tutuklamalar ve yönelimler insanları biraz daha içe çekilen bir noktaya getirmiş” dedi. 

Kadınların kentteki görünümünü artırmak, kentteki eşit temsiliyeti sağlamak içim siyasette kadınların daha çok yer almasının önemine değinen Gökalp, “Bitlis’te kadınlarla temas kurduğumuz zaman, kadınların işsizlik sorununu ve kimlik arayışlarını çok net görebiliyoruz. Kendi kimlikleri anlatabilme konusunda bir alan bulamama sorunu yaşıyorlar” diye belirtti. 

‘YENİ YATIRIMLAR İÇİN GİRİŞİMLER OLACAK’ 

Bedlîs’te kayyım atamalarıyla kadın kazanımlarının hedef alındığını ifade eden Gökalp,“Maalesef kadın çalışmaları ete, kemiğe bürünemeden bir darbe yedi. Bu anlamda kayyum atamalarındaki ilk saldırılar, kadın kazanımlarına oldu. Bitlis’in sorunlarında biri de derin bir işsizlik ve yoksulluk var. Aslında kentin çok muazzam tarım ve hayvancılık alt yapısı var. Meclis’e gittiğimiz zaman bu konuda girişimlerimiz olacaktır. Bu yüzden kentin dışında olan Bitlisli yatırımcıların Bitlis’e gelip yatırım yapması ve sahip çıkmaları, büyük anlamda işsizliği çözmenin ilk adımı olacaktır. Devletin burada yaptığı yatırımlar çok sınırlı. Yeni yatırımların yapılması için yeni planlamalar ve bütçelerle bu şehri nasıl ağaya kaldırabiliriz, gibi girişimlerimiz söz konusu olacak” dedi.    

EŞİT KOŞULLAR İÇİN…

Mücadelesini siyasi alana taşımasındaki en büyük motivasyonun Kürt sorununun barışçıl çözümü ve Kürtlerin gasp edilen haklarını geri almak olduğunu ifade eden Gökalp, “Ayrıca, Kürt kadınlarına borcum olduğunu düşünüyorum, özellikle de evladını yitirmiş Barış Anneleri’ne. Her yıl yüzlerce kadının erkekler tarafından katledildiği, erkek şiddetine maruz kaldığı ve cinsiyet eşitsizliğinin derinleştiği ve kadınları giderek daha korkunç bir tablonun beklediği bir atmosfere doğru ilerliyoruz. Bir kadın olarak iktidarın kadına dönük yok etme politikalarına dur demek benim en büyük sorumluluğumdur. Türkiye’nin özgür bir atmosfere büründüğü, eşit koşullar içinde yaşadığı, tam bir barışın inşa edildiği, herkes için adaletin geçerli olduğu yeni bir dönemin habercisi olan tarih 14 Mayıs’tır. Bizler de Yeşil Sol Parti olarak böylesi bir dönemin vazgeçilemez kanadındayız. Umut, solun yeşile büründüğü bu yoldadır” ifadelerini kullandı.  

‘HALKIN ENERJİSİYLE DEĞİŞTİRCEĞİZ’ 

Bedlîs’in köprü görevi gören bir kent olduğunu ifade eden Gökalp, “Bu köprü Serhed ile Botan’ı birbirine bağlıyor. Hedefimiz çeşitli sistemsel politikalar ile yıkılmaya çalışılan bu köprüyü onarmak ve beş bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan bu kenti eşitlikçi ve özgürlükçü bir esas ile yeniden inşasını sağlamak. Halk bu inşaya kulak veriyor. Halk bunu önemsiyor. Bu süreçte halk, artık gri rengine bürünmeyecek bir atmosferi kendi ifadelerindeki heyecanla gösteriyorlar. Bize, Yeşil Sol Parti’ye de bu zeminde geliyorlar. Biz de elbette aynı zeminde buluşup bu heyecana ortak oluyoruz. Aynı zeminde buluştuğumuz aday karşılama ve seçim büro açılışları esnasında halkı ilgi ve alakası hakikaten yeniden umudu yeşerten düzeyde” ifadesini kullandı. 

‘SANDIKLARA SAHİP ÇIKALIM’ 

Özgürlüğün, adaletin, barışın ve eşitliğin önündeki engelleri aşmaya az bir zaman kaldığını dile getiren Gökalp, “Bizler Bitlis’te 3, Türkiye’de ise 100 vekil ile bu engelleri aşacağımıza inanıyoruz. Halkımızın bu inanç ekseninde yanımızda olmasını istiyoruz. Sandıklar halkın iradesidir, ona sahip çıkılması gerekir. Seçim günü ise halkın ampulü söndürmesi ve sandıkların üzerine güneşi çekmesi gerekiyor. Işığın çok olduğu yerde çalamayacaklar ve biz kazanacağız” diye konuştu.