ANKARA – Eğitim Sen üyesi öğretmenler, polisin barikat ve engellemelere karşı Eğitim Bakanlığı önünde oturma eylemine geçti. 

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) üyesi öğretmenler Meclis’e yürümek üzere Eğitim Bakanlığı önünde bir araya geldi. Meclis’e doğru yürüyüşe geçen öğretmenlere polis bakanlık önünde barikatlarla engel olmak istedi. Tüm engellere rağmen barikatı zorlayan öğretmenler barikat kaldırılmadan buradan ayrılmayacaklarını söyledi. Uzun süreli bekleyişin ardından polis bir kez daha müdahale etmeye çalıştı sonrasında öğretmenler oturma eylemine başladı. Oturma eylemine yağmura rağmen devam eden Eğitim-Sen üyesi öğretmenler, ardından basın açıklaması düzenledi.

‘ÖNÜMÜZDE ANTİ DEMOKRATİK BİR BARİKAT VAR’

Açıklamada Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak, anti demokratik bir kanun olarak nitelendirdikleri Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun (ÖMK) devam ettiğini ve devam ettiği sürece de bakanlık önünden ayrılmayacaklarını belirterek, “Önümüzde de anti demokratik bir şekilde kurulmuş bir barikat var. Bu barikat bize değil aslında bu ülkeye, bu ülkenin geleceğine, eğitim emekçilerine ve çocuklarınadır. Bunun farkında değiller ama bu ülkenin çocukları tehdit atında. Geleceğimizi karatmaya çalışıyorlar. Bizi bir ortaçağ karanlığına sürüklemek istiyorlar. Suçlular, biliyoruz hesap verecekler. Şunu bilmenizi istiyoruz, barikat açılmazsa eğer bütün örgütümüzü yarın buraya çağırıyoruz. Bütün örgütümüz buraya gelecek! Bize karşı kurulan bu barikatı da Meclis’te anti demokratik bir şekilde oluşturulmaya çalışılan o yasayı da yarın kitlemiz buraya gelecek ve onlarla birlikte o yasayı da bu barikatı da aşacağız” diye konuştu.

‘YA BARİKAT AÇILACAK YA DA BURADAN KALKMIYORUZ’

MEB'den 'çocuk işçiliğine' yeni kılıf MEB'den 'çocuk işçiliğine' yeni kılıf

Barikat açılmadığı takdirde oturma eylemlerine devam edeceklerini belirten Irmak, “Ne dedi cumhurbaşkanı ‘kindar ve dindar bir nesil yetiştireceğiz’ ne dedi Meclis Başkanı ‘Laikliği anayasadan kaldırın’ dedi. Ne dedi Yusuf Tekin ‘Kızlar ve erkekler bir arada okumasın’ dedi. Yani adım adım laikliğe, bilimselliğe ve bilimsel eğitime karşı savaş açıyorlar. Onun karşısında duran eğitim emekçilerine o yüzden barikat kuruyorlar. Arkadaşlar süresiz bir şekilde buradayız. Ya bu barikat açılacak ya da buradan kalkmayacağız” dedi.

Açıklamanın ardından Eğitim-Sen üyesi öğretmenler oturma eylemi başlattı. Barikat açılana kadar eylemlerini sürdürmekte kararlı ola öğretmenleri bekleyişi sürüyor. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/247207