İSTANBUL - Yeşil Sol Parti olarak Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vereceklerini belirten HDP Eş Genel Başkanı ve Yeşil Sol Parti Milletvekili adayı Pervin Buldan, “Atı alan Üsküdar’ı geçemeyecek. Hatta at bile bulamayacaklar. Çünkü bu halk kararını verdi ve değiştirecek” dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Esenler ilçesinde bulunan Dörtyol Meydanı’nda halkla buluşma düzenledi. Buluşma öncesi meydana gelen yurttaşlar, müzikler eşliğinde halay çekti. Bunun yanı sıra meydanda bulunan AKP standı önünde bulunan çok sayıda kişi bayrak ve bozkurt işareti ile provokasyon yaptı. Ancak yurttaşlar provokasyona gelmeyerek, halaylarını sürdürdü. Kitle sık sık “Jin jiyan azadî” sloganı attı.

Buluşmaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı ve Yeşil Sol Parti Wan Milletvekili adayı Pervin Buldan, İstanbul Milletvekili adayı Hasan Cemal, Sırrı Süreyya Önder ve çok sayıda aday katıldı.

‘HERKESE ELİMİZİ UZATACAĞIZ’

İlk olarak söz alan Önder, provokasyon yapmaya çalışanlara işaret ederek, “Bu alanda bulunan herkesin başımız, gözümüz üzerinde yeri var. Biz kimse ile kavga etmeye gelmedik. Millet bıktı artık. Bu ülkede nefret tohumları ekenlerden bıktık. Artık yeter dememin zamanı geldi. 14 Mayıs buna son vermenin tarihidir. Sevene de sövene selam olsun!” dedi. Bu esnada buluşmaya gelen yurttaşlar alkış ve zılgıt çalarken, AKP kitlesi ise tahrik edici sloganlar attı. Yunus Emre’nin “İşitin ey yarenler aşk bir güneşe benzer, aşık olmayan kişi misali taşa benzer. Taş gönülden ne biter, dilimde ahu tüter. Nice yumuşak söylese sözü savaşa benzer” şeklindeki şiirini okuyan Önder, “Kimsenin hakkında, emeğinde gözümüz yok. Ama herkesin doğuştan sahip olduğu hakları bizde talep ediyoruz. Buna ne mani? Bu anlamda bir kardeşlik iklimi oluşturmanın önündeki tek engel bu çatışmalardan beslenenlerdir. Biz herkese elimizi uzatacağız. Çünkü herkese elimizi uzattık ve bu şekilde yollumuza devam edeceğiz. Bizi görmeyen gözlere, bizi işitmeyen kulaklara derdimiz anlatmamız lazım. Bunu yaptığımızda bu sevgisizlik yer ile yeksan olacaktır” diye konuştu.

‘HERKESİN MEYDANI’

Daha sonra söz alan HDP Eş Genel Başkanı ve Yeşil Sol Parti Wan Milletvekili adayı Pervin Buldan, Esenler Meydanı’nın herkesin meydanı olduğunu ifade etti. Buldan devamla, “Bu meydan Kürdün de Türkün de Ermenin de Süryani’nin de Alevi’nin de kadının da ve gencin de meydanıdır. O yüzden ne yaparlarsa yapsınlar bizim birlikteliğimizi, kardeşliğimizi, mücadelemizi, bizim direnişimizi asla ama asla durduramayacaklar. Sizlere Hakari’den, Muş’tan, Bitlis’ten, orada yaşayan halkımızın selam ve sevgilerini getirerek, geldim. Gittiğimiz her yerde, yaptığımız bütün mitinglerde buluşmalarımızda, kadının gücünün, gençlerin iradesinin, halkımızın değişim ve dönüşüm talebinin bütün meydanlara nasıl yansıdığını gördük, görüyoruz”  diye konuştu.

‘YÖNETMELERİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Halkın değişim talebinin olduğuna işaret eden Buldan, “Bu değişim ve dönüşüm talebi sandıklarda halkımızın cesaretle, ferasetle, iradesiyle ve halkımızın gücüyle mutlaka ama mutlaka yerini bulacak. Bu ülkeye değişim ve dönüşüm gelecek. Bu ülkeye yöneten anlayış gidecek. Bu ülkede Kürt düşmanlığı yapanlar, demokrasi düşmanlığı ve bu zihniyeti taşıyanlar gidecekler. İşte 14 Mayıs tarihi, bu kadar tarihsel… 14 Mayıs tarihi bu kadar önemli ve 14 Mayıs tarihi bu kadar kıymetli bir tarihtir. Bizi yönetenler; bizim aramıza ayrımcılık tohumları ekenleri, bizi kutuplaştıranları, bu ülkeden artık göndereceğiz. Onların bu ülkeyi yönetmesine asla izin vermeyeceğiz” diye belirtti.

KILIÇDAROĞLU’NU İLK DEFA MEYDANDA TELAVUZ ETTİ

31 Mart ve 24 Haziran 2019 seçimlerine işaret eden Buldan, “Onları yenilgiye uğrattıysak bu seçimlerde de onlara aynı yenilgiyi yaşatacağımıza söz veriyoruz. Herkesin şuna inansın; atı alan Üsküdar’ı geçemeyecek. Hatta at bile bulamayacaklar. Üsküdar’ın yoluna bile giremeyecekler. Çünkü bu halk kararını verdi ve değiştirecek. Gençler, kadınlar kararını verdi. Bu ülkeye umutsuzluğu bu ülkeye huzursuzluğu bu ülkeye adaletsizliği ve hukuksuzluğu yayanlara karşı barışı, adaleti, hakkı ve hukuku mutlaka ama mutlaka getireceğiz. 14 Mayıs tarihinde herkes sandıklara gidecek ve iki oy kullanacak. Birini Yeşil Sol Parti’ye vereceğiz. İkinci kullanacağımız oy Recep Tayyip Erdoğan’ın yerine gelecek olan Kemal Kılıçdaroğlu’na vereceğimiz oydur” şeklinde konuştu.

‘İLK TURDA İŞİ BİTİRECEĞİZ’

Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülkede düşmanlık yapanları, Kürdü yok sayanları, Kürdü inkar edenleri, Türkiye halklarını inkar edenleri, kadınların geleceğini karartanları, gençlerin hayallerini çalanları mutlaka göndereceğiz. Şimdiden seçimin sonuçlarının hepimize huzur getireceğine yürekten inanıyoruz. Yeşil Sol Parti’yi Türkiye’nin her yerinde bayraklarımızla, sloganlarımızla, mesajlarımızla her yere yaydık.  Seçimlerin kazası olmaz diyen Erdoğan’a buradan cevap veriyoruz; sizi seçimlerin kazasına bırakmayacağız, birinci turda bu işi bitireceğiz.”

‘KAZANACAĞIZ’

Yeşil Sol Parti’yi herkese tanıtma zamanı olduğunu ifade eden Buldan, sözlerini şöyle noktaladı: “Ben inanıyorum ki; İstanbul bu dönem oylarını üçe katlayacak. Yeşil Sol Parti temsilcileri güçlü bir şekilde parlamentoya gönderecek. Sayın Kılıçdaroğlu’nu bu ülkenin Cumhurbaşkanı yapacak olan güç İstanbul’daki halkımızdır. Hepimizin yolu açık olsun. Kazanacağımıza, başaracağımıza olan inancımı bir kez daha ifade ediyorum. An serkeftin an serkeftin.”

Buldan’ın konuşması ardından kitle dağılmaya başladı. Bu esnada meydanda bulunan AKP’liler kitleye saldırma girişiminde bulundu.