CHPAnkara Milletvekili Levent Gök’ “Olayların bir an önce aydınlatılmasını bekliyoruz”

URFA Suruç’ta bir esnafın, seçim ziyareti sırasında AKP Milletvekili Adayına tepki göstermesiyle başlayan; 3 kişinin ölümü ve 9 kişinin yaralanmasına neden olan olaylara ilişkin tepkiler sürüyor. Çatışmada hayatını kaybeden AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Şah Yıldız’ın cenazesi toprağa verildi. CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Suruç’ta yaşanan olayları incelemek üzere Ankara Milletvekili Levent Gök’ü görevlendirdi. Gök, Suruç’a gitti. Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan da soruşturma için merkezden 3 savcının daha görevlendirildiğini belirtti. Doğan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının aksine “Olayın büyüklüğü, vehameti ve terör boyutunun olup olmadığını araştırmak üzere merkezden 3 Cumhuriyet savcısını daha ek olarak görevlendirdik” dedi. Doğan ayrıca, “Şu an itibarıyla olayın bütün ayrıntıları belli olmadığı için gözaltına alınan yok ama 3 kişiyle ilgili yakalama talimatımız var” ifadelerini kullandı. Savcı Doğan ayrıca dün öldüğü belirtilen bir kişinin hastanedeki müdahaleyle yaşama döndürüldüğünü kaydederek, saldırıda 3 kişinin hayatını kaybettiğini, yaralı sayısının ise 9 olduğunu söyledi.

BAŞBAKAN YARDIMCISI SAVCININ AÇIKLAMALARINI TANIMADI

Suruç’a ilişkin konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise savcılığın açıklamasını yok sayarak “Bunların (saldırganların) PKK terör örgütünün maşası olduğu çok net. Saldırıyı gerçekleştirenler, buna katılanlar, bunun hesabını mutlaka vereceklerdir. Tez zamanda yakalanacaklarına, yargıya teslim edileceklerine yürekten inanıyorum” dedi.

LEVENT GÖK: OLAYIN AYDINLATILMASINI BEKLİYORUZ

Suruç’ta yaşananları incelemek üzere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından görevlendirilen Ankara Milletvekili Levent Gök, CHP Şanlıurfa İl Başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Siyaset ve demokrasinin birbirinin içine geçmiş iki kavram olduğunu belirten Gök, demokratik olgunlukla yürütülen siyasetin içinde asla şiddete yer olmaması gerektiğini söyledi.

Herkesin fikirlerini özgürce söylemesinin ve birbirlerini saygıyla dinlemesinin önemli olduğunu vurgulayan Gök, “Şiddet, siyaset kültürünün içinde asla yer almamalıdır. Türkiye şiddetten çok çekti, halen şiddetin yol açtığı pek çok travmalarla uğraşıyoruz. Siyaseti şiddetin dışına çıkarmak tüm siyasetçilerin sorumluğunda olmalıdır” dedi.

‘OLAYIN AYDINLATILMASINI BEKLİYORUZ’

Olayın tüm Türkiye’de derin izler bıraktığını ifade eden Gök, şöyle devam etti:

“Şimdi önemli bir seçime doğru giderken, hep beraber ülkemizdeki demokratik olgunluğu artıracağımız, kavgadan, şiddetten, üzücü olaylardan uzak bir süreci büyük bir olgunlukla yürütmemiz gerekiyor. Her şeyin Türkiye’nin daha iyiye gitmesi, demokrasinin daha iyi yerleşmesi için herkesin soğukkanlı, sağduyulu olması gerekiyor. Türkiye’deki demokratik olgunluğun ne kadar zengin olduğunu dünyaya göstereceğimiz günlerden geçiyoruz. İşte böyle bir olayda hepimiz derinden sarsıldık. Bu olayla ilgili Sayın Vali Abdullah Erin, bakanlarımız Ahmet Eşref Fakıbaba ve Süleyman Soylu ile görüşme fırsatımız oldu. Onlardan aldığımız bilgilerle adli soruşturmanın devam ettiği ve emniyet güçlerinin olayın tüm ayrıntılarıyla incelediği yönündeki bilgiler bize resmi olarak iletildi. Biz de adli makamların yapacağı incelemeleri bekliyoruz. Olayların bir an önce aydınlatılarak sorumlular hakkında işlemlerin yapılmasını da elbette bekliyoruz.”

HDP SURUÇ’TA İNCELEMELERDE BULUNDU

Suruç’ta yaşananları incelemek üzere ilçeye giden HDP heyeti de basın toplantısı düzenledi ve çarpıcı iddialarda bulundu. Heyette HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Acar Başaran, Milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Nimetullah Erdoğmuş, Sibel Yiğitalp, Urfa Milletvekili adayları ve DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir yer aldı. HDP Suruç İlçe Örgütü’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Beştaş, yaşananlardan HDP’yi hedef gösteren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sorumlu olduğunu söyledi.

NİMETULLAH ERDOĞMUŞ: OLAY BEN GELİYORUM DİYORDU

HDP Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, şöyle konuştu:

“İktidarın kullandığı dil ve burada uygulanan yöntemler bu olayların yaşanacağına dair ipuçları veriyordu, bu olay ben geliyordum diyordu. Urfa genelindeki seçim faaliyetlerinde HDP’yi durdurmaya yönelik bir iktidar müdahalesi ile karşı karşıya kaldık.

Suruç’taki olay aileler arasında, partiler arasındaki bir çatışma değildir. İktidar bu dilini düzeltmelidir. Milletvekilleri esnaf ziyaretinde bulunurken 25 yıldır burada esnaflık yapan bir esnafın kendi görüşlerini açıklaması ile bir gerilim oluşmuştur.

Bu olay iki parti arasında ya da parti arasında yaşanan bir kavga değil, iktidarın dilinin bir faturasıdır.

Bu seçimi kanla kavgayla yoğurmak, bu bayram gününü yasa dönüştürmek kendiliğinden gelmiş bir olaydan ibaret değildir. Keşke hiç olmasaydı. Keşke hiçbir insanımızın tırnağına zarar gelmeseydi. Maalesef Suruç şu anda böyle bir yükün altına sokuldu. Tahrikler asla bizi yanlışların içine sokamaz, ancak elbette ki bunun peşini bırakmayacağız.

Yaşanabilecek muhtemel gelişmelerin önünü her şeyden önce biz almaya çalışıyoruz. Partililerimiz bir sağduyu içerisindedir. İktidara çağrı yapıyoruz, dikkat edin bakın bu yaptıklarınızın haddi hesabı kalmadı, insanları kendi hesaplarınıza alet etmeyin.”

BEŞTAŞ: SORUMLUSU HDP’Yİ SÜREKLİ HEDEF GÖSTEREN ERDOĞAN’DIR

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş ise ölümlerden HDP’yi hedef gösteren Erdoğan’ın sorumlu olduğunu söyledi:

“AKP iktidarının doğrudan sorumlu olduğu bir mesele ile karşı karşıyayız. Bütün medya organları hükümetin dili ile yayın yapmaktadır. Biz bu olayları yakından biliyoruz. 20 Temmuz’da Suruç’ta bir katliam yaşandı, 5 Haziran’da Diyarbakır mitingimize bomba atıldı, bu olayların hepsi AKP’nin iktidar olduğu dönemlerdi ve seçim dönemleri idi. İşte AKP’nin sicili bu kadar bozuktur.

Bu olayın iktidardan bağımsız düşünülmesi imkansız. Bir tarafta iktidar var bir tarafta halk var. Açıkça ifade etmek isteriz ki bu olay seçimlere 10 gün kala büyük bir provokasyon olarak hazırlanmıştır. HDP’nin, oyunlarını boşa çıkarması sebebiyle onların toplumu kutuplaştırmasının geldiği düzey kan olmuştur. Bunun sorumlusu HDP’yi, bizleri sürekli hedef gösteren Erdoğan’dır, saldırılara sebep verecek olan dilin kullanılmasıdır.

‘HABERLER TOPLUMU MANİPLE ETMEYE YÖNELİK’

Dün biz daha olayı öğrenir öğrenmez merkezi düzeyde yakın takibe aldık. Daha biz ölenlerin kimliğini öğrenememişken “PKK, AKP’lilere saldırdı” diye haber geçmeye başladılar. Bu normal değil. Kendi saldırılarını gizlemek adına kullanılan bir dildir. Bu, toplumu maniple etmeye yöneliktir. Olayın aslı tabii ki böyle değil, Soylu çıkıp “olay planlıdır” diyor. Esnafların planlı bir şekilde, ziyaret edenlere saldırdığını söylüyor. Doğru, olay planlı ancak planlayanlar 2 gün önce kendisine HDP seçmeni diyen esnafı silahlarla ziyarete gidenlerdir.

Biz bu planı boşa çıkaracağız. Birçok meselenin üstesinden geldiğimiz gibi bunun da üstesinden geleceğiz. Biz bu dili tanıyoruz. Bingöl’de Emniyet Müdürü vurulduğunda Davutoğlu çıkıp “silah sıkanlar hak ettiklerini aldılar” demişti, ne oldu? Bingöl’de Emniyet Müdürüne saldıranların öldürülenler olmadığı ortaya çıktı. Ceylanpınar’da yargılananların da beraat ettiğini biliyoruz, ancak Suruç Katliamı, 5 Haziran Katliamı aydınlatılmış değil. Biz bu olayın karartılmasına asla izin ermeyeceğiz. Suruç’a gelirken şunu gördük, 6-8 Ekim’de olduğu gibi asker şehre inmiş. Askerin ne işi var şehirde, burası kırsal alan değil halkı daha fazla korkutmak, böylece seçimlerde hırsızlıkların yanına bir de kanı eklemek içindir bunlar.

‘SEÇİMDE KAYBEDECEKLERİNİ ANLADILAR…’

Erdoğan’ın videoları teşhir oldu, “HDP’nin baraj altında kalması çok önemlidir” diyor, bunu kendileri söylüyor. 2 gün sonra bu yaşananlar tesadüf olamaz. Bu seçimde kaybedeceklerini anlayanların yaptığı provokasyonlardır. 6-8 Ekim’in sorumluları da onlardır. Bunlar yalanla kamuoyunu manipüle ederek bilinçli olarak “bu seçimde de bize oy vermek zorundasınız” mesajı veriyorlar. Biz de diyoruz ki halklarımıza asla yalnız değilsiniz. HDP’nin umut olduğunu herkes görüyor. Bizim cesaretimize kast ediyorlar, bunu başaramayacaklarını görmüş olmaları gerekiyordu. Bizim milletvekillerimiz belediye eşbaşkanlarımız tutuklandı, tek bir adım geri atmadık. Yine başaramayacaklar, HDP’nin cesaretli ve dik duruşunu kıramayacaklar. Halkımızın her zaman yanında olmaya devam edeceğiz.

‘SAVCILIK KARARTILMADAN DELİLLERİ TOPLAMALIDIR’

Olayın olduğu yerde hem mobese kameraları, hem esnaf kameraları var. Diyoruz ki siz boş boş konuşup HDP’yi suçlayacağınıza failleri getirin. Bu kayıtları derhal istiyoruz. Kameralarda olay nasıl gerçeklemiş bugün açıklayın. Görgü tanıkları bize anlatıyorlar, savcılığa çağrı yapıyoruz. Urfa Başsavcısı, gelin olay yerine deliller karartılmadan toplayın, aksi halde sorumluluktan kurtulamazsınız.

‘AKP VEKİLLERİ GİDİP PKK’DEN OY MU İSTİYOR?’

Diyorlar ki “PKK’liler AKP’ye saldırdı”, bunlar kafayı yemiş. AKP vekilleri gidip PKK’den oy mu istiyor? 25 yıllık esnaftan oy isteyeceksiniz sonra da böyle bir yalan atacaksınız. 24 Haziran’da vakitleri tamamlandı, yanıtlarını alacaklar, ancak bizim üzüntümüz can kaybıdır. Biz faillerin peşini bırakmayacağız. Halkımıza da çağrı yapıyoruz, biliyoruz bu provokasyonlara gelmeyeceksiniz. Biz bu olayların bizi durdurmaya yönelik olduğunu biliyoruz, taziyelerden sonra çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Bizim siyasetimizin temel amacı ölümleri durdurmaktır. Birileri bundan rahatsız oluyor, çünkü onların anladığı baskı ve tehdittir.”


DEMİRTAŞ: HİÇBİR ŞEY, İNSAN CANINDAN DAHA KIYMETLİ OLAMAZ

Suruç’ta yaşananlarla ilgili HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş da açıklama yaptı. Suruç’a dair değerlendirmesini twitter üzerinden paylaşan Demirtaş, “Suruç’ta yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Yaşananlar çok vahimdir. Etkili bir soruşturmayla, gerçekler mutlaka açığa çıkarılmalıdır. Yurttaşlarımız provokasyonlara gelmemeli, serinkanlılıklarını korumalıdır. Seçimlere baskı, şiddet ve kan bulaştırmaya çalışanların heveslerini kursaklarında bırakmalısınız. Hiçbir şey, insan canından daha kıymetli olamaz” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ ÖZEL: SİYASETE KAN BULAŞTIRANLARI LANETLİYORUZ

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ise “Türkiye adına utanç verici ve yürek burkucu bir haber aldık. Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız seçim çalışması yaparken, bir saldırıya uğramış. Bu son derece üzücü bir durum. Hem Adalet ve Kalkınma Partisi ailesine ve teşkilatına, hem de sayın milletvekili ve ailesine başsağlığı diliyoruz. CHP grubu adına siyasete bu kanı bulaştıranları lanetliyor ve kınıyoruz” dedi.

MERAL AKŞENER: BİRLİK HUKUKUNU GÖZETMEYE DEVAM EDELİM

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener bayramı Bitlis’te karşıladı. Suruç’ta yaşananlara ilişkin konuşan Akşener, AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’a başsağlığı diledi. Halka ve devlet yöneticilerine de olası provokasyonlara karşı dikkatli olma çağrısı yapan Akşener, şunları söyledi:
“Bir seçime gidiyoruz, bu seçim dil itibariyle, insanların birbiriyle gerilimi itibariyle ve iktidar partisinin yöneticilerinin bizim gibilere yaptığı konuşmalar nedeniyle sanki seçim değil de savaşa gidiyormuşuz gibi oldu. Bu ayrıştırıcı, bu kötüleyici, bu küfür eden dilin derhal Türkiye’yi terk etmesi gerekiyor. Suruç’ta mahiyetini tam olarak öğrenemediğimiz, kötü bir olay yaşandı. Ama Suruç ilçesine Ahlat’tan Meral Akşener olarak bir mesaj iletmek isterim, Allah aşkına provokasyonlara gelmeyin. Allah aşkına bu seçime daha fazla kan düşmesin. Allah aşkına herkes sakin olsun. Allah aşkına, bu ülkeden başka gidecek hiç birimizin bir yeri yok. Allah aşkına kardeşlik hukukunu, birlik hukukunu gözetmeye devam edelim. Acilen vatandaşın gerilimini düşürecek açıklamaların yapılmasında acilen büyük önem vardır. Bu konuda da devleti yönetenleri uyarmak isterim” diye konuştu.

BAKAN SOYLU: HDP ADAYI PKK İLE İLİŞKİLİ

Suruç’ta yaşananlara ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise HDP Urfa milletvekili adayı İsmail Kaplan’ın PKK’yle ilişkili olduğunu ileri sürdü:
“O adamın dağ kadrosuyla ilişkili olduğu ve burada bu talimatları da oradan aldığı yönünde değerlendirmeler vardır, o kadar açık ve net.”

BAHÇELİ: SOĞUKKANLI OLMAK LAZIM

Devlet Bahçeli, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde Ak Parti’ye yönelik yapılan saldırıda 4 kişinin hayatını kaybettiğinin anımsatılması üzerine şunları söyledi:
“Her yönüyle üzücü bir olay. Bir siyasi milletvekili ve onun ailesine yönelik saldırı. Bu saldırıda milletvekilinin ağabeyi hakkın rahmetine kavuşuyor. Bu çok yönlü incelenmeli. Bunu da tahrik yönüyle önümüzdeki seçimin 9 gününü çatışan bir Türkiye değil, bu gibi olaylara karşı sabırlı ve soğukkanlı davranan bir Türkiye ile seçimin atlatılmasında yarar vardır. Olay üzücüdür. Hakkın rahmetine kavuşan milletvekilinin ağabeyine Allah rahmet eylesin. Ak Partililere karşı özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde zaman zaman belediye başkanlarına, il başkanlarına, parti yöneticilerine karşı PKK tarafından sadırılar olmuştur. Bunlara rağmen sabrı elden bırakmamak lazım. Soğukkanlı davranmak lazım. 24 Haziran’ı en aza indirilmiş çatışma ortamında gerçekleştirmekte yarar vardır diye düşünüyorum.”

MEHDİ EKER’DEN SURUÇ AÇIKLAMASI

Diyarbakır’da düzenlenen bayramlaşma töreninde konuşan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker’se Suruç’la ilgili şöyle konuştu:

“Dün Suruç ilçesinde çok elim bir olay yaşandı. Demokrasi bir tahammül rejimidir. Başka bir şekilde olması mümkün değil. Düşüncelerimiz farklı, politik görüşlerimiz ayrı, partilerimiz değişik olsa bile biz birbirimize tahammül etmek, herkesin özgür bir biçimde kendi düşüncesini ifade edebilmesine saygılı olmak durumundayız. Suruç’ta yaşanan hadise maalesef bu konuda çok kötü bir örnek oldu. Yaşanan bu tür elim hadiselerde, saldırılarda, hoşgörüsüzlük ve toleranssızlık örneklerinin bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz. Terör lanetli bir eylem biçimidir, insanlığın düşmanıdır. Çünkü terör hayatı değil, ölümü kutsamaktadır. Hoşgörüyü değil, şiddeti ve zorbalığı Kutsamaktadır. O nedenle lanetlidir. Çok şükür Diyarbakır uzunca bir zamandır özlendiği, görülmediği bir huzur adası haline gelmiştir.”


SURUÇ’TA NE OLDU?

AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve beraberindekilerin Suruç’ta esnaf ziyareti yaptığı sırada esnaftan gelen tepki üzerine başlayan tartışma ölüm getirdi. Tepki üzerine başlayan tartışma koruma ve ailelerin de katılmasıyla büyük çaplı kavgaya dönüştü. Bıçak ve silahların da kullanıldığı kavga ve sonrasında hastanede yaşanan saldırılar nedeniyle 3 kişi hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı.

(KAYNAK: EVRENSEL GAZETESİ HABER MERKEZİ)

şişli escort avcılar escort esenyurt escortbeylikdüzü escort