ANKARA- HDP Genel Merkezi’ne dayanışma ziyaretinde bulunan CHP’li Yıldırım Kaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Demokrasiyi bugün yok edersen yarın bize çok lazım olacak. Herkes kendi partisinde kendi siyasetini özgürce yapabilsin” çağrısında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi önünde polis ablukası sürerken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya partiye ziyarette bulundu.

HDP Genel Merkezi’nde partililerden bilgi alan Kaya ardından, parti önünde basın açıklaması yaptı. Türkiye’nin artık bu tür uygulamalardan kurtulması gerektiğine vurgu yapan Kaya, “Siyasi partiler, siyaset yapar. Siyasi partilerin kendi işleyişleri vardır. Hele hele parlamentoda üçüncü büyük siyasi partinin genel merkezine, parti yöneticileri, milletvekilleri ve çalışanları rahatlıkla giremiyorsa Türkiye’de demokrasinin ayıbıdır” dedi.

SOYLU’YA SESLENDİ

Kaya, “Demokrasiyi bugün yok edersen yarın bize çok lazım olacak. Bu ülke eğer demokrasisi, hukuk, adalet, özgürlük yoksa o zaman hiç kimsenin yaşam garantisi ve can güvenliği yok” dedi. Kaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da seslenerek, “Çağrı yapıyorum. Burada bir siyasi parti genel merkezi önünde Türkiye Cumhuriyeti devletine yakışanları yapalım, yakışmayanları yapmayalım. Herkes kendi partisinde kendi siyasetini özgürce yapabilsin. Farklı düşünüyor olabilir, farklı siyasal görüşlerden de olabiliriz ki ben, CHP milletvekiliyim, farklı bir düşüncedeyim. Ama bu uygulama MHP’ye de AKP’ye de yapılsa aynı tepkiyi kendi özgürlüğüm, ülkemin demokrasisi için veririm. Biran önce bu sokak yeniden rahat özgür ortamına kavuşsun” ifadelerini kullandı.

Gözaltına alınan 9 kişiden 2 kişinin serbest bırakıldığına dair bilgi aldığını ifade eden Kaya, “Diğer arkadaşlar hastaneye sevk edilmiş. Muhtemelen onlar da bırakılacak. Ama biran önce HDP Genel Merkezi önündeki bu uygulamaya son verilmesini talep ediyorum” diye belirtti.

‘POLİSLER ÇELENGİ KORUYOR’

Parti binası içinde bekleyişini sürdüren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da açıklamalarda bulundu. Partiye gelmek isteyen yurttaşların engellenmeye çalışıldığını söyleyen Gergerlioğlu, “Partimizin önünde provokatif bir eylem yapılmaya çalışıldı. Siyah çelenk bırakıldı ve şu an polisler çelengi koruyor” dedi. Partilerine gelmek isteyen avukatların da polisler tarafından darp edildiğini söyleyen Gergerlioğlu, “İnsanlar oldukça ağır bir şekilde darp edildiler. Bir avukat arkadaşımız şu anda beyin travması şüphesiyle Ankara Şehir Hastanesine sevk edildi. Darp raporunu gördüm, vücudunda çok kötü darp izleri var. Biz bunları kınıyor ve kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘PARTİMİZİ SAVUNMAYA DEVAM EDİYORUZ’

Gergerlioğlu devamında şöyle konuştu: “Burada trajikomik bir hadise yaşanıyor. Polislere gidin diyoruz, gitmiyorlar. ‘Partinin içindeki insanlar dışarı çıksın’ diyorlar. Size ne parti içinde bekleyenlerden? Gerçekten absürt bir dayatma bu. Biz de partimizde bekliyoruz. Siyasi parti temsilcileri bize destekte bulunuyorlar. Tüm sivil toplum kuruluşları ve siyasi partileri bu demokrasiyi ayaklar altına alan duruma karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz. Türkiye’nin hali bu fotoğrafla ortaya çıkıyor. Biz partimizi savunmaya devam ediyoruz. Onlarca arkadaşımızla bekleyişimiz sürüyor çünkü provokatif girişimler devam edebilir. Biz bir siyasi parti olarak demokratik haklarımızı sonuna kadar koruruz. Biz bu gösteriyi bitirin diyoruz ama bitirmiyorlar.”

ÖZEL: KABUL EDİLEMEZ

Partiye dayanışma ziyaretleri sürerken, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de sanal medya hesabından destek paylaşımında bulundu. Polis amirinin HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran’ı tehdit ettiği sırada çekilen görüntüleri paylaşan Özel, “HDP Genel Merkezi önünde yaşanan görüntüleri ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran'a yönelik ifadeleri kabul edilemez buluyoruz. Bu yaşananlar demokrasiye, demokratik siyasete inancı sarsmaktan başka işe yaramaz. Bunun kimseye faydası yoktur, ülkeye hiç faydası yoktur” diye belirtti.

(Kaynak: MA )