COLEMÊRG - Yıllardır “özel güvenlik bölgesi” gerekçesiyle yasaklanan Cilo Dağı ve Sat Buzul Gölleri, devletin tahribatlarına rağmen görsel bir şölen sunuyor.

Colemêrg’in Gever (Yüksekova) ilçesinde bulunan ve 3 bin 500 rakımıyla bölgenin en yüksek ikinci dağı olan Cilo Dağları ve Sat Buzul Gölleri, yıllardır “güvenlik” gerekçesiyle yasakların gölgesinde. İzin alınarak girilen bölge, tüm tahribatlara rağmen görüntüsüyle büyülüyor. Cilo Dağı’nın önemli yüksek zirveleri arasında 4 bin 135 Reşko, 4 bin 60 Sipîxanê (Erinç), 3 bin 700 Keviya Pir (Köşedireği Dağı), 3 bin 500 Qîsara Dağı, 3 bin 850 Maunseli Sivrisi ve son olarak 3 bin 659 metre yükseklikle Gelyaşîn tepesi bulunuyor. Dağlarda erimeyen kar, dağın eteklerinde bulunan rengarenk çiçekler, doğa harikasıyla büyülüyor. 

KARTPOSTALLIK MANZARALAR 

Kar ve buz sularıyla oluşan şelaleler, Sat Buzul Göllerinin içerisinde bulunan buzullar, kartpostallık manzaralar sunuyor. Yemyeşil bitki örtüsü, buzulların erimesiyle akan akarlardan biriken suların göllerde oluşturduğu masmavi görüntü ve dağların heybetli duruşu, görenleri hayran bırakıyor. 

Hayvan türleri açısından da son derece önemli bir konuma sahip olan Cilo Dağları’nda, dünya çapında nesli tükenmeye yakın olan Urmiye semenderi (Neurergus crocatus),  dağ keçisi (Capra aegagrus), dar yayılışlı Acem köstebeği (Talpa davidiana),  11 kelebek taksonu ve çok gözlü Hakkâri çillisinin (Polyommatus dezinus) de burada yaşam alanı bulduğu ifade ediliyor.  

Valilik ve mülki idare amirlerinin “izni olmadığı” sürece giriş çıkışların yıllardır yasak olduğu alanda, buzullar ve ardı sıra dizilen Cîlo, Reşko ve Oremar’ın (Dağlıca) görüntüsü, insanı adeta terapi ediyor. 

MA / Mazlum Engindeniz