ANKARA - Yeşil Sol Parti Amed Milletvekili Halide Türkoğlu, Amede alıkoyduğu çocuğu defalarca istismar etmesine rağmen yargılandığı davadan beraat eden MHP eski il başkanı Cihan Kayaalp’in durumunu Meclis gündemine taşıdı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Amed Milletvekili Halide Türkoğlu, Amed’e alıkoyduğu çocuğu defalarca cinsel saldırıda bulunarak tutuklanan ve yargılandığı Diyarbakır 13’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin Diyarbakır MHP eski il başkanı Cihan Kayaalp hakkında verdiği beraat kararının Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi’nin de kararı onamasını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a sordu.

Tarafların isti

Fail Cihan Kayaalp’in “zincirleme şeklinde çocuğun cinsel istismarı” suçu ile 17 Haziran’da tutuklandığını ve hazırlanan iddianamede, istismar edilen çocuğun Cihan Kayaalp’in kendisini defalarca kez istismar ettiği beyanlarında bulunduğu belirtilen soru önergesinde, beraat eden Cihan Kayaalp hakkında yerel mahkemenin gerekçeli kararında “istismar olsa bile çocuğun rızası var” ifadeleri kullanıldığı hatırlatılarak, “Savcılık ve tarafların ‘cinsel taciz’, ‘cinsel istismar’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından verilen beraat kararına karşı itirazlarını inceleyen Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 7'nci Ceza Dairesi, tüm tarafların istinaf başvurularını reddetmiştir” denildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı’na cevaplanması istemiyle şu sorular yönetildi:

*“Mağdur avukatının olaya dair delil araştırması yapılmadığı açıklamaları, Cihan Kayaalp hakkında birçok iddianın bulunmasına rağmen olağanüstü bir hızla beraat kararı verildiğinden Bakanlığınız haberdar mıdır?

*Yerel mahkemenin beraat gerekçesinde, "İstismar olsa bile çocuğun rızası var" ifadelerini kullandığı iddiası gerçek midir? Bu ifade hukuki midir? Yasal dayanağı nedir?  İstismar vakalarında çocuğun rızasını aramak Türkiye’nin de taraf olduğu çocuk haklarını koruyan uluslararası sözleşmelere aykırı değil midir?

*Bir çocuğu defalarca istismar ettiğine dair beyanlar ortadayken Cihan Kayaalp hakkında hangi yasal gerekçe ile beraat kararı verilmiştir? Hangi yasal gerekçelerle beraat kararı Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 7'nci Ceza Dairesi tarafından onanmıştır?

*Karara dair savcılık ve taraflar tarafından yapılan itirazlar neden reddedilmiştir?

*Defalarca kez istismar edildiği beyanında bulunan çocuğun beyanları neden esas alınmamıştır?

*Davanın kısa sürede kapatılması ve istismar suçu bakımından temyiz yolunun kapatılmasını nasıl açıklıyorsunuz?

*İstismar edilen çocuğun beyanı hangi koşullarda kimler tarafından alınmıştır? Alınan beyanlar üzerinden değerlendirme raporu hazırlanmış mıdır? Rapor mahkemeye sunulmuş mudur?

*Bakanlığınız bu davaya müdahil olmuş mudur?

*Bir çocuğu defalarca kez istismar ettiğine dair beyanların esas alınması ve yargılanma sürecinin yeniden gerçekleşmesi için Bakanlığınızın bir girişimi olacak mıdır?

*Kayaalp hakkında cinsel istismar dışında yolsuzluk, rüşvet, şantaj, tehdit birçok iddia bulunmasına rağmen Kayaalp hakkında soruşturma açılmamasının gerekçesi nedir?

Deniz Cevdet Bülbün’ün taziyesine kitlesel katılım Deniz Cevdet Bülbün’ün taziyesine kitlesel katılım

*Bakanlığınıza çocuk istismarı suçlarında etkin soruşturma yürütülmediğine dair son beş yılda yapılan başvuru sayısı kaçtır?

*Bakanlığınız çocuğa karşı işlenen suçlarda etkin bir soruşturma yürütülmesi için çalışmalar başlatacak mıdır?

*Çocuğa karşı işlenen suçlarda çocuk ihtisas mahkemelerinin kurulmasına ilişkin bir çalışmanız mevcut mudur?

*Ülke gündeminin en can alıcı sorunları arasında olan çocuğa yönelik cinsel istismar vakalarını engelleyecek boyutta düzenlemeler yapılması ve bu mesele ile etkin bir mücadele yürütülmesi gerekirken, cinsel istismarın önünü açan bir düzenlemeler yapılması ya da gündeme getirilmesinin istismar vakalarının oldukça yüksek olmasıyla bir ilişkisi olduğunu düşünmekte misiniz?”

( Kaynak: JINNEWS )