AMED - Kent dinamikleriyle görüşerek 5 yıllık stratejik plan oluşturmaya çalışan Amed Büyükşehir Belediyesi, ilk toplantısı kadınlarla gerçekleştirdi.  

Kent dinamikleriyle ortaklaşarak 2025-2029 stratejik planını hazırlamaya çalışan Amed Büyükşehir Belediyesi yönetimi bu kapsamındaki çalışmalarını sürdürüyor. 17 ilçesindeki muhtarlarla ayrı ayrı yapılan toplantılarla 6 Haziran'da başlayan çalışmalar, yurttaşların talep ve önerilerinin alınması için kent merkezinin birçok noktasında kurulan stantlar, Büyükşehir Belediyesi önünde "Halk Günleri" ile devam ediyor. 5 Temmuz Cuma gününe kadar devam edecek ve Eylül ayında tamamlanması beklenen stratejik plan çalışmaları kapsamında, "Odak Grup" toplantılarının da startı verildi. 

"Odak Grup" toplantılarının ilki bu gün, Kültür ve Kongre Merkezi'nde kadın sivil toplum örgütleriyle başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Serra Bucak ve daire başkanlarıyla kentteki kadın sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Bucak, Odak Grup toplantılarının kendileri için önemine işaret etti. Seçim kampanyası boyunca Amed'in yeniden bir kadın kenti olacağını vurguladıklarını hatırlatan Bucak, "Son 8 yılda yapamadığımız tüm projeleri, tüm yeni çalışmaları, beraber öreceğimiz alanları düşünerek dedik ki Amed yeniden bir kadın kenti olacak. Sadece Amed Büyükşehir Belediyesi'nin projeleri değil, 4 merkez ilçe ve diğer dış ilçelerde kadın istihdamını güçlendirme, kadın danışmanlık merkezlerini ve kadına yönelik şiddetle mücadele alanını güçlendirme üzerine bir çalışma yaptık" ifadelerini kullandı.

Önceki yönetimlerde yüzde 58 oranında bütçenin yol ve imara aktarıldığını ancak en düşük bütçenin ise kadın politikaları alanına ayrıldığını bilgisini paylaşan Bucak, "2025-2029 Stratejik Planında kadın çalışmaları ve sosyal hizmet alanına daha fazla bir bütçenin ayrıldığı bir çalışmayı önümüze koymak istiyoruz" dedi. 

'ŞİDDETE KARŞIE TKİN ROL TALEP EDİLDİ'

DBB, öğrencileri BESYO sınavlarına ücretsiz hazırlayacak DBB, öğrencileri BESYO sınavlarına ücretsiz hazırlayacak

Kadın sivil toplum örgütleri temsilcileri, toplantıda sorunları ve sorunlara ilişkin çözüm önerilerini sundu. Kadın temsilciler, belediyenin kadınlara yönelik şiddette etkin rol almasını, kadın sığınma evlerinin güçlendirerek sayısının çoğaltılmasını istedi. Yoksulluğun toplumsal bir sorun olduğuna işaret eden kadınlar, belediyenin iş dünyasıyla ortak protokoller çerçevesinde kadınlara mesleki eğitim ve iş imkânı sunulması için çalışma yapmasını istedi. Sivil toplum örgütü temsilcileri, kadın sağlık merkezlerinin, kadına karşı şiddete karşı şiddet ağı, uyuşturucu kullanımına karşı merkezlerine kurulmasını, iş yerlerinde kreşlerin kurulması, aş evlerinin açılması, kadınlara eğitim ve mesleki beceri sağlayacak köy evlerinin kurulması ve kadın kütüphanelerinin oluşturulması önerisini sundular. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/246417