AMED - Demans hastası Aysel Tuğluk’un avukatları, müvekkillerinin savunmasının alınması yönünde verilen mahkeme kararına itiraz etti. 

Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk, unutkanlığa neden olan ve zihnin sistematik düşünmesini engelleyen demans hastalığı nedeniyle Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği ihlal kararı üzerine 27 Ekim 2022’de tahliye edilmişti. Ancak Tuğluk hakkında tahliye sonrası "örgüt üyesi olmak" suçlamasıyla dava açıldı. Dava dosyasına bakan Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Tuğluk'un Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katılarak savunma yapması için ara karar kurdu. 

MAHKEMENİN SEGBİS ISRARI

Tuğluk hakkında açılan davanın duruşması 5 Mayıs’ta görüldü. Tuğluk, rahatsızlığı nedeniyle duruşmaya katılmadı. Tuğluk’un avukatı Serdar Çelebi, müvekkilinin cezasının infazı iyileşinceye kadar ertelendiğine işaret ederek, bu durumun yargılama için “bekletici mesele” yapılmasını istedi. Müvekkilinin fiziken sadece yürüyebildiğini, tüm bakımlarının başkası tarafından yapıldığına dikkati çeken Çelebi, yargılamanın durdurulmasını istedi. Mahkeme, iddialar hakkında savunmasının tespiti için Tuğluk hakkında gerekli işlemlerin yerine getirilmesine, talimat yazılması halinde ise SEGBİS talimatı yazılması yönünde karar kurdu. 

Mahkeme, ayrıca Tuğluk'un başka bir dosyadan yargılamasının sürdüğü Van 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin Adli Tıp Kurumu’ndan talep ettiği görüş yazısının gelmesi halinde kendilerine gönderilmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca Van'da 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan "örgüt propagandası" davasının, görülen dosya ile birleştirilmesine karar verdi. 

AVUKATLAR İTİRAZ ETTİ

Tuğluk’un avukatları Çelebi ve Reyhan Yalçındağ, müvekkillerin yargılanmasının sürdürülmesi ve savunma yapmaya zorlanmasına itiraz etti. Müvekkillerine Kocaeli 1 No'lu F Tipi Cezaevindeyken demans hastalığı teşhisi konduğunu hatırlatan avukatlar,  ATK’nin "cezaevinde yaşamını tek başına sürdüremeyeceğine" yönündeki raporuna işaret etti.  

İtiraz dilekçelerinde Anayasa Mahkemesi’nin Tuğluk hakkında "yaşamının maddi ve manevi bütünlüğünün korunması için gerekli tedbirlerin alınması" yönünde karar verdiği belirtildi. Dilekçede Tuğluk’un hastalığının kalıcı ve iyileştirici tedavisinin olmaması ve gün be gün ağırlaşması nedeniyle 3 Mayıs 2023'te Adli Tıp Kurumu 3'üncü İhtisas Dairesi’nce muayene olduğu ve bu konuda raporun henüz hazırlanmadığını belirtildi. 

Dilekçede,  "Bu koşullar altında müvekkilin duruşmalara katılması ya da savunma yapabilmesi imkan dahilinde değildir. Müvekkil hakkındaki kovuşturmanın devam edebilmesi, savunma yapabilecek durumda olmasına ve cezai ehliyetinin olup olmamasına göre belirlenecektir" ifadelerine yer verildi.  

Dilekçede, Tuğluk’un İstanbul'daki ikametgahında başkasının refakatiyle yaşamını sürdürdüğüne işaret edilerek, ifade alınması yönünde verilen talimat evrakının iadesi ve yargılamanın durdurulması talep edildi. 

Editör: Hamza Özkan