HATAY - Samandağ'da enkaz molozlarının tozuna maruz kalan depremzedeler, sorunun sadece kendilerinin sorunu olmadığını belirtti. 

Mereş merkezli depremlerde yıkımın yaşandığı kentlerde enkaz molozlarının döküldüğü yerlere dair tartışmalar sürüyor. Hatay'ın Samandağ ilçesinde kaldırılan molozlar, Afet ve Acil Durum Yönetmeliği Başkanlığı (AFAD) tarafından Deniz Mahallesi'ndeki statta kurulan çadır kentin 100 metre ilerisinde dökülüyor. Molozların, 225 çadırın bulunduğu alana yakın bir yere dökülmesine karşı başlatılan Yaşam Nöbeti sürüyor. Çadırlarda kalan depremzede kadınlar, dökümün durdurulması ve dökülen molozların ise bulundukları alandan kaldırılmasını istedi. 

MAHALLELİ MOLOZLARA KARŞI 

Depremzede Gönül Deniz, taleplerinin molozların kaldırılması olduğunu belirtti. Deniz, "Deprem öldürmedi, korona öldürmedi, molozlarlar da öldürmesin" dedi. Deniz, çocuklarının da olumsuz etkilendiğine işaret ederek, sorunun sadece çadır kentte yaşayanların sorunu olmadığını vurguladı. Samandağ'da yaşayanların tümünün toza maruz kaldığını belirten Deniz, tarım ürünlerinin, hayvanların da tozdan etkilendiğini söyledi. Deniz, "Sadece yaşam hakkımızı almaya çalışıyoruz" diye kaydetti. Deniz, "Para da mal da mülk de istemiyoruz; nasıl yaşanması gerekiyorsa onu istiyoruz. Kendimizden de vazgeçtik; bebeklerimiz, çocuklarımız bari bir gelecek görsün" dedi. 

Deniz, kentte üretilen ürünlerin farklı yerlere gitmesi halinde bu durumun olumsuz etkilerinin artacağı uyarısında bulundu. Deniz, şunları söyledi: "Yarın Samandağ'ın ürettiğimiz domatesi, biberi ülkenin geneline vereceğiz. Bu moloz tozu diğer insanlara da mal olacak. Aynı zehiri onlar da yutacak. Buradaki açıklamayı sadece bizim için yapmıyorlar ki (Yaşam Nöbeti eyleminde yapılan açıklamalar)." 

ÇOCUKLAR İÇİN ENDİŞELİ 

Molozların dökümünden rahatsız olan bir başka depremzede Necmiye Güneş ise, evinin yıkılmasının ardından Adana'da bir ay kaldığını sonrasında yeniden Samandağ'a döndüğünü ve çadır kente yerleştiğini aktardı. Güneş, çadır kentten çıkarılmak istendiklerini belirterek, "Nereye gidebiliriz? Molozu durdurmuyorlar, bizi çıkarıyorlar. Talebimiz şu enkazı durdurup bize insan gibi davransınlar. Çadır kentin yanında moloz istemiyorum" dedi. 

Çocuklar için endişeli olduklarını ifade eden Güneş, "Kulaklarını tıkamışlar. Çadırlarda kalanların bazıları gittiler. 'Gideceksiniz, çıkacaksınız' diyorlar" diye kaydetti.