ANKARA - Ankara merkezli soruşturma kapsamında 4 gündür gözaltında tutulan DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu’na, gazetecilik faaliyetleri, bu kapsamda yaptığı seyahatler ve telefon görüşmeleri soruldu. 

Ankara merkezli soruşturma kapsamında Amed’te gözaltına alınan ve Ankara’ya getirilen Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Sedat Yılmaz, Yılmaz'ın eşi Selma Yılmaz ve kız kardeşi Filiz Yılmaz, Cahit Kanbay,  Cihan Güneş, Ramazan Debe, Erol Balcı, Evin Özbek, Rıdvan Aslan, İsmail Adanmış, Cahit Ablay, Mahmut Doği, Devran Ak, Hasan Özhan, Şemsettin Toprak, Abdurrahim Tanyeli ve Mehmet Emin Yıldırım’ın emniyet işlemleri tamamlandı. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan gazeteciler ve diğer isimlerin yarın adliyeye sevk edilmesi bekleniyor. 

KOBANÊ DAVASI’NIN ‘TANIĞI’ YİNE İŞ BAŞINDA 

Emniyet ifadesi alınan Müftüoğlu’na yöneltilen suçlamalar, Kobanê Davası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistlerine yönelik açılan davalarda yer alan açık tanık Kerem Gökalp ve “K8Ç4B3L1T5” kodlu gizli tanık beyanlarına dayandırıldı. 

Yürütülen soruşturma kapsamında Müftüoğlu, mesleki faaliyetleri, bu kapsamda yaptığı seyahatler ve arama-aranan kayıtlarıyla suçlandı. Yürütülen soruşturmada Müftüoğlu’nun Eş Başkanı olduğu DFG ve editörü olduğu Mezopotamya Ajansı “yasadışı” olarak gösterildi. 

Kendisine yöneltilen sorularda Mezopotamya Ajansı ile ilgili “sözde” ifadesine yer verilmesine tepki gösteren Müftüoğlu, “MA faaliyetlerine yasal olarak devam eden bir ajanstır. Ben de orada gazetecilik yapıyorum. Herhangi bir talimat doğrultusunda çalışmıyorum” dedi. 

Müftüoğlu’na, mesleki faaliyetleri kapsamında 2017 yılında yapılan referandum seçimlerini takip etmek için Federe Kurdistan Bölgesi’ne seyahati soruldu. 

ARAMA-ARANAN KAYITLARI SORULDU 

Müftüoğlu’na 2013-2020 yılları arasında gerçekleşen arama- aranan kayıtları soruldu. Aradan uzun yıllar geçtiği için çoğu kişiyi hatırlamadığını ifade eden Müftüoğlu, diğerleri için ise meslektaşları ve haber kaynaklarıyla gazetecilik faaliyetleri kapsamında yapılan görüşmeler olduğunu kaydetti. 

2014-2020 YILLARI ARASI HTS KAYITLARI 

Müftüoğlu’na 2014-2020, 2013-2016 ve 2015-2020 yılları arasında Wan, Amed, Şirnex ve Adana’daki HTS kayıtları soruldu. Müftüoğlu, HTS kayıtlarında adı geçen birçok kişiyi tanımadığını, söz konusu kentlerde mesleki faaliyetleri nedeniyle bulunduğunu söyledi. 

ÇALIŞMA ARKADAŞLARI SORULDU 

Müftüoğlu’na, kendisiyle birlikte gözaltına alınan çalışma arkadaşı Sedat Yılmaz ve eşi Selma Yılmaz ile Mezopotamya Ajansı çalışanları ve gazetecileri soruldu. Müftüoğlu’nun gazetecilerle ortak baz kayıtları da suçlama olarak yöneltildi. 

Müftüoğlu’na, 2013 ile 2016 yılları arasında Yazı İşleri Müdürü olduğu Dicle Haber Ajansı’ndan (DİHA), İmtiyaz Sahibi olduğu dihaber’den yapılan para transferleri soruldu. Ayrıca MASAK raporları ile Müftüoğlu’nun ailesi ve gazeteci arkadaşları arasında yaptığı para transferleri suça konu edildi.

‘KAMUYA AÇIK HABERCİLİK YAPIYORUM’

Suçlamaları reddeden Müftüoğlu, gazeteci olduğunu, 3 gündür mesleki faaliyetlerini yürütmesinin engellendiğini belirterek, “Kamuya açık, herkesin gözü önünde habercilik yapıyorum” dedi.

(MA)