KOCAELİ - İşsizlik ve halk sağlığını tehdit eden hava kirliliğiyle sık sık gündeme gelen Dilovası’nda, DEM Parti'nin eşbaşkan adayları "21 Soruna 21 Çözüm" ile halkın karşısına çıktı.  

31 Mart yerel seçimlerinde Kurdistan kentlerinde kayyım atanan belediyeleri geri almanın yanı sıra güçlü olunun kimi merkezleri kazanmayı hedefleyen Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) aday çıkarılan batı kentlerinden de birçok merkezi kazanma iddiasında. Bu adreslerden biri ise Kocaeli’nin Dilovası ilçesi. Ağır sanayi işletmelerinin yer aldığı ilçe, büyük bir işçi-emekçi ve Kürt nüfusu barındırıyor.

Yerel seçim yarışı ilçede AKP ve DEM Parti arasında geçecek. 14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerinde DEM Parti ile AKP arasındaki oy farkı 2 bindi.

DEM Parti, Dilovası Belediyesi eşbaşkan adayları olarak gösterdiği Mustafa Avcı ve Şevin Coşkun ile seçimleri bu kez kazanmayı amaçlıyor.

Partileri tarafından aday gösterildikleri ilk günden itibaren çalışmalarına başlayıp aralıksız bir şekilde sürdüren Coşkun ve Avcı, “Dilovası’na DEM yakışır” şiarıyla kapısını çaldıkları haktan değişim için destek istiyor. 

‘17 YIL ÖNCE Kİ SORUNLAR HALA DEVAM EDİYOR’

Mustafa Avcı, geçmişte sendikal çalışmalar yürütüp partisi tarafından 2007 yılında Kocaeli milletvekili adayı olarak gösterilmiş olması nedeniyle Dilovası’nı ve burada yaşayanların sorunlarını iyi bilen bir isim. Özellikle seçim çalışmaları yürüttüğü 2007 yılında bölgeye dair birçok sorun tespit ettiklerini dile getiren Avcı, aradan 17 yıl geçmesine rağmen o gün tespit ettikleri sorunların büyük bir bölümünün hala olduğu gibi durduğunu ifade etti. Avcı, “Sanayi atıklarından kaynaklı ya da uluslararası limanlarda yükleme, indirme, bindirme derken hem hava kirliliği hem gürültü kirliliği hem de atık suyun yarattığı kirlilik Dilovası halkına çok büyük sorun yaratıyor. Sağlığı o kadar negatif olarak etkiliyor ki buradaki ölümlerin yüzde 80’inin üzerinde akciğer kanserinden kaynaklı gerçekleştiği tespiti yapılmış ve birçok raporla bu kamuoyuna duyurulmuş” dedi.

NÜFUSUN ÜÇTE İKİSİ KÜRT 

Dilovası’ndaki 55 bin nüfusun üçte ikisinden fazlasının Kürtlerden oluştuğuna dikkat çeken Avcı, ilçenin partileri açısından karşılık bulabilecek bir noktada olduğunu kaydetti.

Avcı, “Dilovası aslında parti programımızın rahat örgütlenebileceği kozmopolit bir alan ama iktidarın toplumu ikiye bölme durumu burada da hakim. Yani kendisinden olmayanları ötekileştirme, düşmanlaştırma politikaları sonucu özellikle göç eden kesim ile burada daha öncesinden yerleşik olan kesim arasında bir huzursuzluk ve mesafeli duruş söz konusu. Ama biz belediyecilik anlayışımız üzerinden çok rahatlıkla onlara da ulaşmayı hedefliyoruz. Belediye yönetimini devraldığımızda sergileyeceğimiz pratikle parti programını çok rahatlıkla Dilovası'nda şu anda yerleşik durumda olan 55 binlik nüfusun tümüne aktarmayı, kavratmayı ve o program etrafında örgütlemeyi hedefliyoruz” dedi. 

‘ÇALIŞANLARIN YÜZDE 90’I İLÇE DIŞINDAN’ 

İlçedeki sanayinin büyük bir iş istihdam alanı yaratmasına buralarda çalışan nüfusun yüzde doksanını ilçe dışından gelenlerin oluşturduğuna dikkati çeken Avcı, “Buranın yerleşik halkından aldığımız bilgilere göre, çalışanların yüzde 10’u ancak bu yerleşkede. Sanayi iş kolunda geriye kalan yüzde 90’lık dilim dışarıdan gelen çalışandır. Yani bu kadar yoğun sanayinin ikame ettiği bir bölgede gençlerin iş bulamaması, umut kapısı olarak başka yerleri araması ne anlama geliyor? Mesela yaptığımız son tespitlerde burada yaşayan 5 bin gencin işsizlik nedeniyle Avrupa, Kanada, Amerika’ya gittiğini öğrendik. Sanayici yatırımını yapsın ama yatırımı yaptıktan sonra buradaki en yakın yerde ikamet eden halkın da o sanayinin o yatırımdan faydalanması gerekir. İşte bu yok” diye belirtti.

‘YERLEŞİK HALK GÖÇ ETTİRİLMEK İSTENİYOR’

Dilovası’ndaki sorunların salt işsizlikle sınırlı olmadığını vurgulayan Avcı, şunları söyledi: “Nüfus oldukça az, geliri çok yüksek fakat en fakir kentlerden bir tanesi. Şu anda mahallelerde bir çocuk parkı, bir taziye evi ve hatta kentin sosyal yaşamına cevap olabilecek tek bir yatırım bile yok. Biz belediye başkanlığına aday olduk. Burada seçim çalışmaları yürütüyoruz ama sandıktan sonra mazbatalarımızı alırsak ortada bir belediye hizmet binası bile yok. Belediye binası yıkılmış ama yerine başka bir şey yapılmamış. Burada halen bürokratik işler Gebze merkezli yürütülüyor. Şimdi bütün bunları bir araya getirdiğimizde, imar sorunu temel sorundur ve çözülmüyor. İmar sorunu çözülmüyorsa o zaman hem yerel hem de genel yöneticilerin kafasının arkasında başka bir şey var diye düşünüyoruz. Yani yatırım yapmazsanız, mahallerde çocuk oyun parkı, taziye evi yapmazsanız, sosyal yaşam söz konusu değilse, belediye hizmet binası yoksa, devlet kurumları buraya ilçe düzeyinde taşınmamışsa o zaman ne yapılmak isteniyor? Demek ki halk göçertilmek isteniyor.” 

Avcı, ilçe halkının göçe zorlanmasının nedeni olarak ise bölgenin tamamen ticari alana çevrilmek istenmesini gösterdi. 

Avcı, “Örneğin burada Yıldız Mahallesi diye bilinen bir mahalle vardı ama şuan isminden bile söz edilmiyor. Yine Fatih Mahallesi’nde, içlerinde farklı kimyasalların olduğu sanayi depoları ile ailelerin yaşadığı evler iç içe. O zaman demek ki buradaki halk baskılanarak göçertilmek isteniyor” dedi. 

21 SORUNA KARŞI 21 ÇÖZÜM

Mevcut yönetimden kaynaklı ortaya çıkan sorunlara karşı bir dizi çalışmalar yürüttüklerini ve şuana dek 21 temel sorun tespit ettiklerini belirten Avcı, sorunların çözümüne ise hazırladıkları “21 Soruna Karşı 21 Çözüm” başlıklı broşürlerde yer verdiklerini kaydetti. 

Avcı, hazırladıkları broşürde yer alan bazı projeler hakkında şu bilgileri verdi: “Biz yönetime geldiğimizde geliştirdiğimiz projelerle belediyenin yetkileri dahilinde olan sahil sorunlarını çözeceğiz, Bir çocuk oyun parkı, taziye evleri, sosyal yardıma ihtiyaç olan ailelere belediye bütçesinden pay oluşturacağız. Yine mahallelerde tüketim kooperatifleri oluşturacağız. Mahalleli ile birlikte kenti yönetmek için halk evlerinin açılmasını sağlayacağız. Devamında ciddi bir yatırımın söz konusu olduğu geniş bir kent meydanı projesi ve kent meydanı altında 500 araçlık otopark projesi inşa edeceğiz. Aynı şekilde sosyal yaşam kompleksi dediğimiz 55 bin nüfusu olan bu ilçemizde bütün günlük yaşam ihtiyacının karşılayabilecek bir yaşam kompleksi inşa edeceğiz. İnsanca yaşanabilecek bir kent yok şuanda burada. Biz bu insanları çağdaş, insana yakışır bir kent donatımına kavuşturmayı düşünüyoruz. Devamında yerinden dönüşüm projeleri ile biz pilot mahallelere girmeyi hedefliyoruz. Buna ilişkin çok güçlü kaynaklar var. Sanayicilerimizle de diyaloglar geliştireceğiz. Yine ciddi bir şekilde kentin içinden geçen iki otobanın dayanılması güç gürültü kirliliği ve hava kirliliğinin önüne geçmeyi hedefliyoruz.”

‘ALTERNATİF BİR BELEDİYECİLİK ÖNERİYORUZ’

Hedeflerinin sadece belediye yönetimini almak değil, parti programlarında tanımlanan belediyecilik anlayışını kendi yönetimleri döneminde açığa çıkarmak olduğunun altını çizen Avcı, son olarak şunları söyledi: “Şimdiye kadar uygulanan klasik belediyecilik anlayışına alternatif bir belediyecilik öneriyor ve bu belediyecilik anlayışının önümüzdeki süreçte Dilovası pratiğimiz üzerinden metropolün bütün kentlerine yaymayı hedefliyoruz. Yani burası o temelde bir köprü görevini de görecektir. O yüzden büyük çabalarımız olacak. Halkımıza şunu söylüyoruz; Tercihinizi kullanacaksınız. Ya dünden bugüne geldiği gibi devam etsin ya da yeni bir belediyecilik anlayışıyla değişim esastır, yolumuza öyle devam edelim diyeceksiniz. Gelecek bizim olacak, gelecek Dilovası’nın olacak. Çalışıyoruz, çalışacağız, başaracağız.”

COŞKUN: KADINLARIN MAĞDURİYETİ VAR

Diğer Belediye Eşbaşkan Adayı gösterilen Şevin Coşkun ise, Dilovası’ndaki mevcut sorunlardan en çok etkilenen kesimin kadınlar olduğunu ifade etti.

Seçim çalışmaları sırasında yaşadıkları sorunları doğrudan kadınlardan dinlediklerini belirten Coşkun, “Dilovası’nda kadınların büyük bir mağduriyeti var. ‘Biz belediyeye gidip sorunlarımızı erkek başkanı anlatamıyoruz. Birçok eksiğimiz, mağduriyetimiz var ama sesimizi duramıyoruz’ diyorlar. Şimdi mevcut yönetime bakarsak kadına dair çözüm projeleri var mı? Hayır. Çünkü kadına ve kadının emeğinin görünür kılmasına dair projeleri olmuş olsaydı şuan mahallelerde atölyeler, kadın ihtiyaçlarını gidermek açısından ekmek fırınları, ücretsiz servisler olurdu. Bunların hiçbirisi şuan mevcut koşullar da sağlanmıyor” dedi.

Bu nedenle Dilovası’na nefes olacak temel şeyin eşbaşkanlık sistemi olduğunu ve bunu inşa etmekte kararlı olduklarını söyleyen Coşkun, “Çünkü burada da kadınlar mağdur, görünmüyor ve ötekileştiriliyor. Eşbaşkanlık sisteminin olmazsa olmazı kadının her alanda karar sahibi olabilmesidir. Bu anlamda biz burada yönetimi devraldığımız zaman buradaki kadınlar açısından da büyük bir kazanım olacağından eminiz. En azından kuracağımız kadın müdürlüklerinden kaynaklı kadınlar belediyeye geldiklerinde çok rahat sorunlarını, fikirlerini, önerilerini dile getirebileceklerdir. Çünkü mevcut durumda öyle bir olanakları yok” diye konuştu.

‘TÜM HALKA HİTAP EDECEK PROJELERİMİZ MEVCUT’

Eşbaşkanlık sisteminin kadınların yanı sıra engelliler, gençler ve çocukların da temel sorunlarına çözüm olacağını vurgulayan Coşkun, şunları söyledi: “Örneğin en başta gençler, kadınlar, çocuklar, engellilerin rahat yaşam olanaklarının kabul gördüğü bir kompleks düşünüyoruz. Çünkü sokakta gördüğümüz gençler, bize, ‘burada sinema yok, biz buradan Gebze'ye, Darıca'ya ya da Kocaeli merkezine gitmek zorunda kalıyoruz’ diyorlar. Keza kadınlar aynı şekilde ‘çocuklarımızı alıp rahat rahat gezdirelim diyebileceğimiz bir park yok’ diyor. Yine kadınların kendi yaptıkları el emekleri görünmüyor. Bunu da görünür kılınması için bizden talepleri var. Tabii bu talepleri doğrultusunda bizim de mahallelerde en azından saatlerini geçirebilecekleri, kendilerine bir faaliyet alanı yaratabilecekleri atölyeler bizim projelerimiz arasında yer alıyor. Bu anlamda burada eşit koşulda hiç kimseyi ayırmaksızın tüm halka hitap edebilecek birçok somut projelerimiz mevcut.”

‘MARMARA’DA BİR İLKE İMZA ATALIM’

Coşkun, seçimlerde ilçeyi kazanacaklarına olan inancına ise, “Başaramayacağımız hiçbir şey yok. Yeter ki kendimize, öz gücümüze güvenelim. Dilovası’nı DEM Parti ile kazanarak Marmara’da bir ilke imza atalım. Son güne kadar kapı kapı dolaşacağız. Gidilmedik ev, sıkılmadık el bırakmayacağız” sözleriyle gösterdi. 

ADAYLAR HAKKINDA

Şevin Coşkun: Mûş Milazgir (Malazgirt) doğumlu. Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olup IMC TV'de 5 yıl gazetecilik yaptı. 2018 genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Muş Milletvekili seçilen Coşkun, 14 Mayıs 2023 genel seçimlerinde ise Balıkesir'den aday gösterilse de parlamentoya giremedi.

Mustafa Avcı: 1956 yılında Wan Erdîş’te (Erciş) doğdu. İlk ve orta öğrenimini ilçede tamamlayan Avcı, Van Yüzüncü Yıl Üniversite'nde sınıf öğretmenliği bölümünü bitirip uzun yıllar öğretmenlik yaptı. Demokratik Toplum Partisi (DTP) kapanmadan önce İstanbul İl Eş Başkanlığı görevini üstlenen Avcı, 2007’de Kocaeli’nde bağımsız milletvekili adayı oldu. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise HDP’den Wan Belediye Eş Başkanı seçilen Avcı, 19 Ağustos 2019 tarihinde görevden alınarak yerine kayyum atandı. 

MA / İbrahim Irmak

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/235461