AMED - Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, kente yayılan uyuşturucu ve fuhuş şebekeleriyle sonuç alıcı bir mücadele yürütmek gerektiği belirtilerek, toplumu ve ilgili kurumları sorumluluk alma çağrısında bulundu. 

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, “Uyuşturucu ve Fuhuşa Geçit Vermeyeceğiz” konulu basın toplantısı düzenledi. Yenişehir ilçesinde bulunan Eğitim Sen 1 Nolu Şube binasında düzenlenen toplantıda, “Uyuşturucu ve Fuhuşa Geçit Vermeyeceğiz” pankartı açıldı.

Basın metnini okuyan Amed Tabip Odası Başkanı Elif Turan, son yıllarda kentteki uyuşturucu madde kullanımı ve fuhuşun yaygınlaşmasına dikkati çekerek, başta gençler olmak üzere toplumun bu yöntemlerle yozlaştırıldığının altını çizdi. 

‘UYUŞTURUCU KULLANIMI ÇOCUK YAŞLARA DÜŞTÜ!’

Genç nüfusta yaygınlaşan uyuşturucu kullanımının çocuk yaşlara kadar düştüğüne ve kullanım oranının sürekli olarak yükseldiğine dikkati çeken Turan, “Çoğunluğu genç olmak üzere uyuşturucu kullanımına bağlı ölümlerin artması ve yine yüksek riskli kullanıcı sayısının artması, toplumu ve bizleri ciddi anlamda kaygılandırmaktadır” dedi.

Ankara'da Üç Fidan anması Ankara'da Üç Fidan anması

‘MAFYAVARİ OLUŞUMLARA ZEMİN YARATIYOR!’

Turan, gençleri hedef alan bağımlılık yapıcı maddeler, fuhuş ve uyuşturucu tehditlerinin gerekli tedbirler alınmaması durumunda önlenemeyecek tehlikeli boyutlara ulaşacağı uyarısında bulunarak, şunları ifade etti: “Uyuşturucu maddeye ulaşılabilirliğinin engellenmesi; maddenin bireyden, bireyin de maddeden uzak tutulması ile mümkündür. Bu anlayış içerisinde; uyuşturucu maddelerin üretim ve dağıtımıyla mücadele, uyuşturucu maddeleri kullanıcıdan uzak tutmaya ve bu maddelerin kullanıcıya ulaşmasını önlemeye yönelik çalışmalar aciliyet arz etmektedir. Unutulmamalı ki uyuşturucu ve fuhuşun sağlık ve toplumsal yozlaşı alanında yarattığı risklerinin yanı sıra kriminal, çete ve mafyavari gibi oluşumlara da zemin yaratmaktadır.”

‘TÜM GÜCÜMÜZLE KARŞI DURACAĞIZ’

Kentte, lüks plazalarda güzellik merkezi, masaj salonu gibi paravan ve sahte iş sektörleri adı altında açılan işyerlerinin fuhuş amacıyla kullanıldığına işaret eden Turan, “Genç kadınlar, tehdit ve şantaj gibi yöntemlerle uyuşturucuya bağımlı hale getirildikten sonra yine tehdit ve bağımlılığın yarattığı yoksunluk duygusu ile fuhuşa zorlanmaktadır. Zorla fuhuşa sürüklenen kadın ve çocuklar her türlü şiddet tehdidi altında yaşamaya zorlanmakta, kaybedilme ve öldürülme gibi yaşam hakkı tehdidine maruz kalmaktadır. Gençlerimizi bu tuzaklara çekmeye çalışan ahlak yoksunu bu çevrelerle tüm gücümüz ile karşı duracağımızı ve mücadele edeceğimizi bir kez daha kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz” diye belirtti.  

ADLİ MAKAMLARA SORUMLULUK ALMA ÇAĞRISI

Kentte yayılan söz konusu şebekelerle sonuç alıcı bir mücadele yürütmek için kolluk, adli ve idari makamlara da sorumluluk alma çağrısında bulunan Turan, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Özellikle lüks plazalarda belli isimlerle kurulan ve amaç dışı kullanılan bu işletmelere ruhsat veren belediyelerin gerekli denetimleri yaparak verdikleri ruhsatları derhal iptal etmelerini bekliyoruz. Ayrıca bu sözde işletmeleri denetlemeyerek bu işe göz yuman sorumlu kamu kurumlarının bu ahlaksızlığa dur demesi gerekmektedir. Kentimizde yaygınlaştırılmaya çalışılan uyuşturucu ve fuhuşa karşı kamu kurumları, sivil toplum örgütlerini ve duyarlı halkımızı ortak mücadele etmeye çağırıyoruz. Gençliğimizi ve toplumsal yapımızın korunması için tüm kişi ve kurumlara tarihi bir sorumluluk düştüğünü hatırlatmak istiyoruz.”

( MA )