DİYARBAKIR - Diyarbakır Tabip Odası, bu yılki "Barış, Dostluk ve Demokrasi" ödülünü Emine Şenyaşar'a verdi. 

Diyarbakır Tabip Odası, 14 Mart Tıp Bayramı Haftası etkinlikleri kapsamında 1990'lı yılardan bu yana verdiği “Barış, Dostluk ve Demokrasi” ödülünün sahibini oda binasında yaptığı açıklamayla duyurdu. Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen, bunun üzerine adliye önünde Adalet Nöbeti eylemi başlatan Emine Şenyaşar, bu yılki ödüle layık görüldü. 

ANTİDEMOKRATİK UYGULAMALAR

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, barışçıl olmayan politikaların devrede olduğu bir dönemden geçtiklerini söyledi. Ülkedeki hukuk devleti ilkesinin aşındığı, temel hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığı, her türlü hak arama mücadelesinin şiddet ve baskıyla karşılandığı, barış talebinde bulunanların tutuklandığı bir ortamda olduklarını kaydeden Turan, yaşanan antidemokratik uygulamaları tek tek sıraladı. Toplumu ötekileştiren ve kutuplaştıran söylemlerin öne çıktığını dile getiren Turan, "Barış, dostluk ve demokrasi bu coğrafyada yaşayan halklar için hiç bu kadar hayati olmadı. İnsanların bireyselleştirildiği, birbirine ve topluma karşı duyarsızlaştırılıp yabancılaştırıldığı bir dönemde, mücadelesinin en çok verilmesi gereken hayati bir değer olmuştur" diye konuştu. 

ÖDÜL EMİNE ŞENYAŞAR'A 

Bu yılki ödüle Emine Şenyaşar'ın layık görüldüğünü açıklayan Turan, "Ödülümüzü, her türlü baskı, müdahale, gözaltılara, soruşturma açılmalara, kötü hava koşullarına rağmen kararlı bir şekilde adalet nöbetini sürdüren, benzersiz sivil itaatsizlik eylemiyle Türkiye’deki adaletsizliği teşhir eden, adalet arayışının sembolü olan, adaleti tesis etmekle yetkili olanların körlüğü ve sağırlığı adalet talebini sokağa taşıyarak hepimize gösteren Emine Şenyaşar'a verilmesini uygun görmüştür" diye konuştu. Turan, 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında yapılacak törenle ödülün verileceğini söyledi.