ANKARA - DEM Parti, Ankara Büyükşehir Belediyesi için eş başkan adayları olarak Öztürk Türkdoğan ile tutuklu siyasetçi Gültan Kışanak'ı belirledi. Kışanak, adaylık mesajında "Diyarbakır’dan Ankara’ya, Ankara’dan Türkiye’nin dört bir yanına toplumsal ve barış köprüleri kurmak için yola çıkıyoruz" dedi.

690X390Cc Gultan Kisanak Ozturk Turkdogan2

14 kentte gösterilecek belediye eş başkan adaylarını açıklayan DEM Parti'nin Ankara için belirlediği isimler daha önce İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanlığı yapan Öztürk Türkdoğan ile tutuklu Kürt siyasetçi Gültan Kışanak oldu.

7,5 yıldır Kandıra Cezaevi'nde tutuklu bulunan Amed Büyükşehir Belediye eski eş başkanı Gültan Kışanak,  aday olarak gösterilmesine ilişkin avukatları aracılığı ile mesaj gönderdi. 

Kışanak’ın mesajı şöyle:  

"Değerli Halklarımız, Partimizin Ankara Büyükşehir Belediye Eş Başkan adaylığı önerisini, sizlere duyduğum sorumluluğun bir gereği olarak kabul ettiğimi belirtmek istiyorum.

Başta Kürt sorunu ve kadın özgürlük sorunu olmak üzere sorunlarımızı kaynağında, Ankara’da tartışmak konuşmak gerekiyordu. Diyarbakır’dan Ankara’ya, Ankara’dan Türkiye’nin dört bir yanına toplumsal barış köprüleri kurmak için yola çıkıyoruz. 

Sizleri; barışa, demokrasiye ve özgürlüğe inanan herkesi bu mücadelede inisiyatif almaya davet ediyor, şimdiden başarılar diliyorum."

SÜREYİ DOLDURMASINA RAĞMEN TAHLİYE EDİLMEDİ

Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı olarak seçildiği 2014 yılından iki yıl sonra 25 Ekim 2016’da gözaltına alınıp, 31 Ekim’de tutuklanan Gültan Kışanak hakkında “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapma” iddiasıyla Malatya ve Ankara’da açılan davalar bileştirildi. 

Davalar sürerken Kışanak’ın Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) asgari tutukluluk süresi 5 yıl, Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında yargılaması yapılan davalarda ise 7 yıl olarak düzenlenen uzun tutukluluk süresi, 25 Ekim itibariyle son buldu. Avukatları, Kışanak’ın uzun tutukluluk kapsamında tahliye edilmesi için yargılandığı Kobanê Davası’na bakan Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

Davanın 8 Aralık 2023'te görülen duruşmasında tutukluluk halinin bir cezalandırma yöntemine dönüştüğünü söyleyen Kışanak, “Uzun tutukluluk süresi var. Ben dünyanın hiçbir yerinde olmayan uzun bir süredir tutukluyum. 7 yıl tutukluluk süresi ne demek? Bu süre şu anda Türkiye’deki birçok cezanın infazından daha uzun bir süre. Sizin mantığınızla bana defalarca tutuklama kararı vererek müebbet süresi kadar tutuklu bırakabilirsiniz. Böyle bir mantık olamaz, akla ziyan” demişti. 

Mahkeme, 3 Şubat'ta görülen duruşmada 7 yıllık azami tutukluluk süresini aşan Gültan Kışanak ile birlikte Sebahat Tuncel’e dair tahliye taleplerini reddetti. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/233307