An an Rusya-Ukrayna savaşı

Rusya’nın Donetsk ve Lugansk’a sabahın erken saatlerinde başlattığı kara operasyonu tüm dünyanın gündemine oturdu. Batı devletleri üst üste çağrı, yaptırım ve görüşmeler sürdürürken, Çin’den Rusya’ya destek açıklaması geldi. 

Dünya 24.02.2022, 14:54
23
An an Rusya-Ukrayna savaşı
banner44

HABER MERKEZİ - Rusya’nın Donetsk ve Lugansk’a sabahın erken saatlerinde başlattığı kara operasyonu tüm dünyanın gündemine oturdu. Batı devletleri üst üste çağrı, yaptırım ve görüşmeler sürdürürken, Çin’den Rusya’ya destek açıklaması geldi. 

MA'nın haberine göre; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donbass'a “özel operasyonun” emrini verdikten sonra karadan Ukrayna’ya asker girişi yapıldı. Operasyon tüm dünyanın gündemine oturdu. Batılı devletler üst üste çağrı, yaptırım ve görüşmeler sürdürürken, Çin’den Rusya’ya destek açıklaması geldi.  Rusya ve Ukrayna bağlantılı gelişmeler dakika dakika şöyle: 

 14.40 KIZIL MEYDAN’A GİRİŞLER YASAKLANDI

 Rusya İçişleri Bakanlığı, Kremlin Sarayı ve Kızıl Meydan'a girişlerin yasaklandığını duyurdu.

14.31 G7 ÜLKELERİ BİR ARAYA GELECEK

 G7 liderleri, Ukrayna'yı görüşmek üzere bir araya gelecek

14.22 NATO YARIN TOPLANACAK

NATO üyesi 30 ülkenin liderleri Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini görüşmek üzere yarın Brüksel'de bir araya gelecek.

14.20 PESKOV: KİEV'İN NAZİLERDEN TEMİZLENMESİ HEDEFLENİYOR

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, operasyonun süresinin ilerlemelere ve amaçlarına ulaşmasına bağlı olduğunu, “ideal olarak Kiev'in Nazilerden temizlenmesi” ve askeri potansiyelinin etkisiz hale getirilmesini hedeflediklerini söyledi. Ukrayna’yı işgal etmediklerini savunan Peskov, Putin'in Ukrayna'dan tarafsız statüsünü korumasını ve saldırı amaçlı silahlara ev sahipliği yapmamasını istediğini geçmişte dile getirdiğini söyledi. 

14.10 HDP: EGEMENLİK MÜCADELESİNİN SON HALKASI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Rusya- Ukrayna arasında 2014’ten beri devam eden gerilimin güncel gelişmelerle büyük bir savaşın kapısını araladığını belirterek, “Ukrayna'da yaşananlar NATO ve Rusya arasındaki egemenlik mücadelesinin son halkasıdır” açıklaması yaptı. 

14.09 KREMLİN: PUTİN KARAR VERECEK

Kremlin tarafından yapılan açıklamada, "Operasyonun ne kadar süreceğine Putin karar verecek" denildi.

14.05 ERDOĞAN, ZELENSKİY’LE GÖRÜŞTÜ

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın, güvenlik zirvesi sonrası Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüştüğü bildirildi.

14.03 TÜRKİYE: OPERASYONU REDDEDİYORUZ

Dışişleri Bakanlığı, Beştepe’de Erdoğan başkanlığında toplanan güvenlik zirvesinin ardından açıklama yaparak, "Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri tarafından Ukrayna'ya yönelik olarak başlatılan askeri operasyonu kabul edilemez buluyoruz ve reddediyoruz"  diye belirtti. 

14.00 TASS: RUS KARGO GEMİSİ VURULDU

Rus kaynaklı Tass ajansı Azov Denizi'nde iki Rus sivil kargo gemisinin Ukrayna ordusu tarafından füzeyle hedef alındığını duyurdu. 

13.53 POLONYA YARALILAR İÇİN HAZIRLIK YAPIYOR 

Polonya Sağlık Bakanı, Ukrayna'dan yaralıların gelmesi ihtimaline karşı hastanelerde hazırlık yapıldığını söyledi.

13.52 'ODESSA'DA 18 KİŞİ ÖLDÜ'

Reuters, Ukrayna'nın liman kenti Odessa'ya yapılan füze saldırısında en az 18 kişinin öldüğü ileri sürüldü. 

13.47 BELARUS, HAVA SAHASINI KAPATTI

 Belarus Savunma Bakanlığı, güvenlik sebebiyle hava sahasının bir kısmını yolcu uçaklarına kapatma kararı aldıklarını açıkladı. Bu karara göre Vısokoye, Baranoviç, Osipoviç, Kriçev ve devlet sınırının Vısokoye’ye kadar olan güney kısmı uçuşlara kapatıldı.

NATO: KARAR ALDIK

13.46: NATO, "Washington Antlaşması'nın 4'üncü maddesi uyarınca müttefiklerle istişarede bulunarak, caydırıcılığı ve savunmayı güçlendirmek için ek adım kararı aldık" açıklamasını yaptı.

13.45 MACRON’DAN NATO ÇAĞRISI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "olabilecek ne kısa sürede" NATO zirvesi toplanması talebinde bulundu.

13.36 ZELENSKİY SEFERBERLİK TASARISINI SUNDU

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, genel seferberlik tasarısını Ukrayna Parlamentosu'na sundu.

13.26 ASKERİ TESİSLER FÜZELERİN HEDEFİ OLDU 

Ukrayna İçişleri Bakanlığından bir yetkili, başkent Kiev dahil olmak üzere çok sayıda kentte askeri tesislerin Rus füze saldırılarının hedefi olduğunu açıkladı.

13.12 UKRAYNA ANKARA BÜYÜKELÇİSİ: HUKUKİ TEMELLER OLUŞTURULUYOR 

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasily Bodnar, "Montrö Anlaşması, boğazların kapatılmasında önemli hukuki temeller oluşturuyor" açıklamasını yaptı.

13.00 RUS ASKERLERİ UKRAYNA’DA 

Ukrayna’dan olduğu belirtilen bazı görüntüler Rus tanklarının Ukrayna’da olduğunu gösterdi. 

12.56 İRAN: KRİZ NATO PROVOKASYONUNDAN KAYNAKLANDI

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Ukrayna krizinin 'NATO provokasyonlarından kaynaklandığını' belirtti. İranlı bakan, "Ukrayna'da savaş bir çözüm değil" diyerek, siyasi ve demokratik bir çözüm çağrısında bulundu.

12.51 RUSYA: SAVAŞ UÇAKLARI KULLANILMADI 

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Rusya ordusunun, karşı saldırıya geçen Donetsk Halk Cumhuriyeti ile Lugansk Halk Cumhuriyeti güçlerine destek verdiğini” belirtti. Konaşenkov, buna karşın Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin Ukrayna kentlerine ve sivillere karşı füze, savaş uçakları ya da havan topu mermileri kullanmadığını söyledi. 

12.43 '40'TAN FAZLA UKRAYNA ASKERİ ÖLDÜ'

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin ofisinden yapılan açıklamada, 40'tan fazla Ukrayna askerinin öldüğü, onlarca askerin de yaralandığı belirtildi. 

12.37 ZELENSKİY: İSTEYEN HERKESE SİLAH VERECEĞİZ

Halka sesleniş konuşması yapan Zelenskiy, Rusya ile diplomatik ilişkileri kestiklerini belirterek "İsteyen herkese silah vereceğiz" dedi. Zelenskiy, savaş karşıtı Rusya vatandaşlarına sokağa çıkma çağrısı yaparken, "Düşman ağır kayıplar verdi" ifadelerini kullandı.

12.25 LUKAŞENKO: İHTİYAÇ DUYULURSA ASKERLERİMİZ OPERASYONA KATILABİLİR

Belarus lideri Aleksander Lukaşenko, 'ihtiyaç duyulması halinde' Belarus askerlerinin Rusya'nın askeri operasyonuna katılabileceğini söyledi. 

12.12 KİEV: YILDIRIM BOMBARDIMANI OLMAYACAK

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensiy'nin ofisinden bir danışman, Reuters'a yaptığı açıklamada "Durum kontrol altında, bir yıldırım bombardımanı olmayacak" dedi.

12.01 UKRAYNA MERKEZ BANKASI NAKİT PARA ÇEKMEYİ SINIRLANDIRDI

Ukrayna Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, nakit para çekme imkanlarının sınırlandırıldığı duyuruldu. Buna göre, bir gün içinde sadece 100 bin Ukrayna Grivnası (yaklaşık 2 bin 975 euro) çekilebilecek. Bunun yanı sıra ülkede döviz çekmek yasaklandı. 

11.59 AB: STRATEJİK SEKTÖRLERE VE BANKALARA YAPTIRIM UYGULAYACAĞIZ

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel'in Rusya'nın 'stratejik sektörlerine ve bankalarına karşı' yaptırım uygulayacağını duyurdu. Von der Leyen, "Bugünün ilerleyen saatlerinde Avrupa liderlerine onaylamaları için büyük ve hedefli bir yaptırım paketi sunacağız. Bu paketle, Rusya'nın kilit öneme sahip teknolojilere ve pazarlara erişimini engelleyerek Rus ekonomisinin stratejik sektörlerini hedef alacağız" dedi. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da, "Rusya'ya yönelik yaptırımlar ve borsalardaki çöküşün Almanya açısından sonuçları olacak" diye konuştu.

11.47 UKRAYNA ORDUSU: 50 RUS ÖLDÜRÜLDÜ

Ukrayna ordusu, ülkenin doğusunda yaklaşık 50 Rus askerinin öldürüldüğünü, altı Rus uçağının imha edildiğini açıkladı.

Ukrayna Savunma Bakanı ise eli silah tutan herkesi ülkeyi savunmaya çağırdıklarını açıkladı.

11.40 BELARUS: ASKERLERİMİZ OPERASYONA KATILMIYOR 

Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, Rusya'nın Ukrayna operasyonuna Belarus askerlerinin katılmadığını söyledi. Ukrayna sınır muhafızları, Rusya askerlerinin ülkeye Belarus sınırından da girdiğini açıklamıştı.

Lukaşenko, Rusya ile Ukrayna arasında Belarus'un başkenti Minsk'te görüşme yapılmasını da önerdi.

11.38 LİTVANYA'DA OHAL TAVSİYESİ

Litvanya'da olağanüstü hal tartışması başladı. Cumhurbaşkanlığının parlamentodan OHAL ilanı talep edeceği belirtildi. 

11.35 FİNLANDİYA NATO ÜYELİĞİNİ TARTIŞIYOR

 Rusya'nın harekatı sonrası Finlandiya'da NATO üyeliği tartışmaları yeniden alevlendi. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, ülkenin NATO üyeliğine hemen başvurması gerektiği yönündeki çağrıların anlaşılır olduğunu ama 'gerçek dünyaya ait olmadığını' söyledi. Niinistö, Rusya'nın adımını kınadığını belirtti.

10.51 RUSYA: KENTLERİ HEDEF ALMIYORUZ

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, operasyonda kentlerin hedef alınmadığı ve sivillerin tehdit altında olmadığı belirtildi. Bakanlık, Ukrayna güçleri tarafından uçak ve helikopterlerinin düşürüldüğü iddialarını da yeniden yalanladı.

10.50 UKRAYNA: SEKİZ KİŞİ ÖLDÜ

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Rusya'nın operasyonu sırasında şu ana kadar sekiz kişinin öldüğünü, dokuz kişinin yaralandığını açıkladı. 

10.46 ZELENSKİY'DEN BATI'YA 'HAVA SAHASINI KAPATIN' ÇAĞRISI

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Batı ülkelerine hava sahasını kapatma çağrısında bulundu. Zelenskiy, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Hava sahasını kapatın” dedi. Ukrayna lideri, ABD Başkanı Joe Biden, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İngiltere Başbaknı Boris Johnson dahil birkaç dünya lideriyle telefon görüşmelerini gerçekleştirdiğini ifade etti.

10.40 ÇİN DIŞİŞLERİ: SİLAH VERMEYECEĞİZ

Çin Dışişleri Bakanlığı Ukrayna'da taraflara itidal çağrısında bulunurken, "ABD'nin aksine diğer tarafa silah vermeyeceğiz" açıklaması yaptı.

09.56 ZELENSKİY: PUTİN DEVLETİMİZİ YOK ETMEK İSTİYOR

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, yeni bir açıklama yaptı. "Putin devletimizi yok etmek istiyor" diyen Zelenskiy, dünya liderlerine Putin'in şahsının hedef alınması da dahil, yeni yaptırım çağrısında bulunduğunu söyledi.  

09.52 AYRILIKÇILAR LUGANSK'TA İKİ KENTİ ELE GEÇİRDİ

Lugansk Halk Cumhuriyeti'ndeki Rusya destekli ayrılıkçılar, Ukrayna kuvvetlerinin elindeki Sçastye ve Stanitsa Luganskaya kentlerinde kontrolü ele geçirdiklerini duyurdu.

09.44 AB'DEN RUSYA'YA: BU SAVAŞI DERHAL DURDURUN

 AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, "Bu savaşı derhal durdurun" çağrısında bulundu. Michel, sosyal medya mesajında, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile telefon görüşmesi yaptığını, Ukrayna ile dayanışma mesajı verdiğini bildirdi. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik geniş çaplı askeri müdahalesini en kuvvetli şekilde kınadığını yineleyen Michel, bugün hem AB Liderler Zirvesi'nin yapılacağını hem de G7 liderlerinin görüşeceğini aktardı. Michel, bu toplantılarda Rusya'nın yasa dışı eylemlerine karşı yeni adımların görüşüleceğini belirterek "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bu savaşı derhal durdurma çağrısında bulunuyorum." ifadesini kullandı.

09.26 CNN, BELARUS ÜZERİNDEN GİRDİĞİ İDDİA EDİLEN RUS TANKLARININ GÖRÜNTÜSÜNÜ YAYINLADI

CNN televizyonu, Ukrayna'ya Belarus sınırından girdiği iddia edilen zırhlı araçların görüntülerini yayınladı. Rusya, Ukrayna'ya Belarus sınırından da girdiğine dair Kiev'den gelen açıklama konusunda henüz yorum yapmış değil.

Öte yandan, Ukrayna ordusu Rusya'nın ülkeye Kırım üzerinden de teçhizat taşımakta olduğunu duyurdu.

09.16 RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: UKRAYNA'NIN ALTYAPISI NÖTRALİZE EDİLDİ

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ukrayna'nın hava üssü altyapısının nötralize edildiği, ülkenin hava savunmasının geriletildiğini açıkladı. 

09.07 RUSYA: UÇAĞIMIZ DÜŞÜRÜLMEDİ

Rusya, Ukrayna ordusu tarafından bir uçağının düşürüldüğünü reddetti. 

08.48 UKRAYNA ORDUSU: RUS UÇAĞINI DÜŞÜRDÜK

Ukrayna ordusu, ülkenin doğusundaki Lugansk'da beş Rus uçağı ile bir helikopterin düşürüldüğünü açıkladı.

08.39 UKRAYNA: BELARUS SINIRINDAN DA SALDIRI DÜZENLENDİ

 Ukrayna sınır muhafızlarından yapılan açıklamada, Rus askerlerinin Rusya'nın yanı sıra Belarus sınırından da saldırdığı belirtildi. Sınır birliklerine, devriye birliklerine ve kontrol noktalarına havan topu, ağır teçhizat ve küçük silahlarla saldırı düzenlendiği aktarıldı.

08.37 RUSYA, UÇUŞLARI DURDURDU

Rusya, Ukrayna sınırındaki kentlerdeki havalimanlarından yapılacak iç hat uçuşlarını 2 Mart'a kadar durdurdu. Açıklamaya göre, sınır bölgesi Rostov'daki şu kentlerden uçuşlar askıya alındı: Rostov-on-Don, Krasnodar, Anapa, Gelendzhik, Belgorod, Voronezh ve Stavropol. 

08.29 UKRAYNA ORDUSU: RUS ASKERLERİ ODESSA'YA GİRMEDİ

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada Odessa kentine Rus askerlerinin girdiğine dair haberlerin yalan olduğu belirtildi. 

08.20 BIDEN: ZELENSKİY DESTEK İSTEDİ

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde Rusya'nın Ukrayna topraklarına askeri operasyonunu kınadı ve ABD'nin Ukrayna'ya desteğini yineledi. Biden yaptığı yazılı açıklamada, "Rus askeri kuvvetlerinin gereksiz ve gayrimeşru saldırılarını kınadım" ifadesini kullanan Biden, bugünkü BM Güvenlik Konseyi Toplantısı dahil uluslararası alanda yapılacak kınamalar konusunda Zelenskiy'i bilgilendirdiğini aktardı.

Biden açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Zelenskiy benden dünya liderlerini, Putin'in alçakça saldırısına açıkça karşı çıkamaya ve Ukrayna halkına destek vermeye çağırmamı istedi. Yarın (bugün) G7 liderleri ile görüşeceğim, ABD ile ortakları ve müttefikleri Rusya'ya ağır yaptırımlar uygulayacak. Ukrayna'ya ve Ukrayna halkına destek ve yardım sağlamayı sürdüreceğiz."

08.19 KİEV'DE SİREN SESLERİ

Görgü tanıkları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de siren sesleri duyulduğunu belirtiyor. 

Donetsk'teki liman kenti Mariupol'dan da peş peşe iki patlama haberi geldi.

08.12 INTERFAX: AYRILIKÇILAR DONETSK'TE UKRAYNA ORDUSUNA SALDIRI BAŞLATTI

Rus haber ajansı Interfax, Donetsk'teki Rusya yanlısı ayrılıkçıların temas hattında Ukrayna güçlerine karşı saldırı başlattığını uyardı. 

08.11 AB: RUSYA'DAN HESAP SORACAĞIZ

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 'gayrımeşru' saldırısı nedeniyle Moskova'dan hesap soracaklarını söyledi. Von der Leyen, saldırının provokasyon yapılmadan gerçekleştiğini belirterek, "Kremlin'den hesap soracağız" dedi. AB ülkesi liderlerin bugün Brüksel'de biraraya gelmesi bekleniyor. 

07.51 ZELENSKİY: RUSYA FÜZELERLE SALDIRIYOR

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ülkenin birçok kentinde patlamalar meydana geldiğini açıkladı. "Rusya altyapımıza ve sınır muhafızlarımıza füze saldırıları düzenledi" diyen Zelenskiy, ülkenin tamamında sıkıyönetim ilan ettiklerini açıkladı.

07.42 RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: KENTLERİ FÜZELERLE HEDEF ALMIYORUZ

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna kentlerinin füzelerle ve top atışlarıyla hedef alındığı iddiasını reddetti. Açıklamada, Ukrayna'nın askeri altyapısının, hava savunmasının ve hava kuvvetlerinin hedef gözetilerek vurulduğu belirtildi.

07.40 KİEV'DE PATLAMA SESLERİ

Ukrayna'nın başkenti Kiev'den patlama sesleri gelmesi sonrası halka evde kalmaları için çağrı yapıldı.

07.38 UKRAYNA DIŞİŞLERİ: AMAÇ DEVLETİ YOK ETMEK

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitri Kuleba, Rusya'nın 'topyekûn bir işgal' başlattığını savundu. Kuleba, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Putin Ukrayna'da tam kapsamlı bir işgal başlattı. Barışçıl Ukrayna kentleri saldırıya uğruyor. Bu saldırganca bir savaş. Ukrayna kendisini savunacak ve kazanacak. Dünya Putin'i durdurabilir ve durdurmalı. Harekete geçmenin zamanı, şimdi" ifadelerini kullandı. 

07.20 BM'DEN PUTİN'E ÇAĞRI

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Putin'e Donbas'taki askerlerini geri çağırmaya çağrısı yaptı.

07.12 NATO ÜLKELERİ BİR ARAYA GELECEK

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın saldırısını görüşmek üzere NATO ülkeleriyle bir araya geleceklerini açıkladı.

07.00 RUSYA BM BÜYÜKELÇİSİ: BU BİR SAVAŞ DEĞİL

Ukrayna'nın BM Büyükelçisi Sergiy Kyslytsya, Rusya'nın savaş ilan ettiğini ve bunu durdurmanın Güvenlik Konseyi'nin sorumluluğunda olduğunu söyledi. Kyslytsya, "Savaş suçluları için araf yoktur, doğrudan cehenneme giderler" dedi. Rusya BM Büyükelçisi Vassily Nebizia ise, "Bu bir savaş değil, askeri operasyon" açıklaması yaptı. Nebizia, operasyonun Ukrayna halkına karşı değil Kiev'deki juntaya karşı olduğunu söyledi. 

06.30 BİDEN'DAN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Joe Biden, gelişmeleri Beyaz Saray'dan takip ettiğini belirterek, "Rusya'nın karşılaşacağı sonuçları perşembe günü açıklayacağım" açıklaması yaptı. Biden, bu sonuçlar için NATO ile işbirliği içinde hareket edeceğini söyledi.

ABD Başkanı, "Bu saldırının getireceği ölüm ve yıkımın tek sorumlusu Rusya'dır. ABD ve müttefikleri birlik ve kararlılıkla karşılık verecektir" dedi. ABD'nin Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulaması bekleniyor. 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü
banner58