ANKARA - Eğitim-Sen Ankara Şubeleri, haklarında takipsizlik kararı verilen KHK’li ihraçların işlerine iade edilmediğini hatırlatarak, “Haksız ve hukuksuz ihraçlar görevlerine iade edilmelidir” diye belirtti. 

Eğitim-Sen Ankara Şubeleri, Kanun hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edilen üyelerinin lehine iç hukuk ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) çıkan kararlara rağmen işe edilmemelerine ilişkin basın açıklaması düzenledi. Eğitim-Sen 5 Nolu Şube’nin önünde yapılan açıklamaya Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik ve Ankara Şubeler Platformu üyeleri katıldı.

KHK'lerle 135 bini aşkın kişinin fişlendiğini, suç olarak değerlendirilmeyecek gerekçelerle kamudan ihraç edildiğini anımsatan Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Köklü, “Bu durum, ‘İhraç komisyonları’ eliyle hala devam ettirilmektedir. OHAL KHK'leri ile MEB’den 34 bin 393 kişi, yükseköğretim kurumlarından 7 bin 312 kişi (5 bin 904 akademisyen, bin 408 idari personel) kamu görevinden çıkartıldı. 15 Temmuz darbe girişimi sürecine katıldıkları iddiasıyla ihraç edilen asker sayısı 15 bin 584, polis sayısı ise 32 bin 93 iken benzer suçlamalardan dolayı eğitim ve yükseköğretim alanında yaşanan toplam ihraçların sayısı 41 bin 705’tir. İhraç edilen eğitim ve bilim emekçisi sayısı asker ve polis sayısından fazladır” diye konuştu. 

GÖREVLERİNE İADE EDİLMELİ 

İhraç kararlarının yasa dışı olduğunu, ihraç edilenlere savunma hakkının dahi tanınmadığının altını çizen Köklü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Haklarında takipsizlik kararı verilen on binlerce eğitim ve bilim emekçisinin görevlerine geri dönmesinin önünde herhangi bir yasal engel yoktur. Bu açık gerçeğe rağmen, arkadaşlarımızın görevlerine başlatılmaması hukuksuzluğun geldiği aşamayı göstermektedir. AİHM kararı olmasına karşın yargı kararlarının yok sayılması, hukuka ve demokrasiye karşı açık bir meydan okuma anlamına gelmektedir. OHAL Komisyonu lağvedilmeli ve hukuksuz şekilde ihraç edilen arkadaşlarımız bir an önce görevlerine iade edilmelidir.”

SÖZLÜ SINAV TORPİLİ ÇAĞRIŞTIRIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), 5 Şubat 2021 tarihinde MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği yayınlandığı bilgisini paylaşan Köklü, şunları söyledi: “MEB’in hazırlayıp sendikalara gönderdiği taslak yönetmelikte bulunmayan ‘sözlü sınav’ yönetmeliğe son anda yeniden dahil edildi. MEB, eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde ‘sözlü sınavı’ gibi doğrudan torpili çağrıştıran yöntemlerden derhal vazgeçmeli, liyakatin temel alındığı, bilimsel ve objektif kriterlere dayanan, demokratik katılımla kimsenin kafasında soru işareti bırakmayacak ölçütler belirlemelidir.” 

(MA)