banner8

"Sadece Kürtler için değil bütün halklar için anadilde eğitimin önemli bir meseledir"

Türkiye’de anadile dönük asimilasyon politikalarının izlendiğini belirten kadınlar, anadilde hizmet hakkının yaşam hakkının bir parçası olduğunu vurguladı.

Eğitim 22.09.2021, 09:42
38
"Sadece Kürtler için değil bütün halklar için anadilde eğitimin önemli bir meseledir"
banner44

DİYARBAKIR - Türkiye’de anadile dönük asimilasyon politikalarının izlendiğini belirten kadınlar, anadilde hizmet hakkının yaşam hakkının bir parçası olduğunu vurguladı.

JINNEWS'ten Rozerin Gültekin imzalı haberine göre; Ülkede devletin uyguladığı “Türkçülük” politikası, bütün halkları, özelde de Kürt halkını baskı altına almayı ve asimile etmeyi hedefliyor. Bu uygulamaların başında gelen Kürtçeye yönelik fiili yasaklama da okullardan cezaevlerine kadar birçok kamu kuruluşunda karşımıza çıkıyor. Çok dilli yapısına rağmen tek dilin dayatılması, yaşamda çeşitli sorunlar yaşanmasını beraberinde getiriyor. Diyarbakır’da eğitim, sağlık ve kültür sanat alanında çalışma yürüten kadınlar, asimilasyon politikalarının etkilerini değerlendirdi.

‘Çocuk okulda adaletsizliğe şahit oluyor’

Çocukların anadilde eğitim alamamalarından kaynaklı oluşan sorunlardan birinin özgüven eksikliği olduğunu söyleyen Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Diyarbakır 2 No’lu Şube Eşbaşkanı Zuhal Sezar, “Anadilde eğitim alamayan çocuklar eğitimin öznesi olması gerekirken nesne konumuna giriyor. Ötekileştirildiğini, dışlandığını düşünüyor. Çocuğun hem duygusal hem de sosyal gelişimi olumsuz yönde etkileniyor. Bu durum ileriki dönemlerde toplumsal barışa zarar veriyor. Çünkü çocuk orada adaletsizliği yaşıyor. Anadilini kullandığı zaman dışlandığından dolayı adaletsizliğe şahit oluyor. Anadilde eğitim alamayan çocuklar konuşma zorluğu çekmekte. Çocuklarda zihinsel bir gerilik olduğu düşünülerek mental tanılar konulmakta. Anadilde eğitim görmeyen çocuklarda bu durumlar ortaya çıkmakta” ifadeleriyle, çocukların yaşadıklarına dikkat çekti.

‘Ülkenin yüzde 17’si yok sayılıyor’

Türkiye'nin çok dilli bir kültüre sahip olmasına rağmen eğitim dili olarak sadece Türkçenin kullanılıyor olmasına işaret eden Zuhal, “Ülkenin yüzde 17’si anadilinde eğitim alamıyor. Bu durum yüzde 17’yi yok saymak demektir. 2000 yılında UNESCO anadile dikkat çekebilmek için 21 Şubat’ı Dünya Anadili günü ilan etti. Ancak çok dilli bir kültüre sahip olan Türkiye bunu göz ardı ediyor. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 30’uncu Maddesi’nde de anadili kullanma hakkı yer almaktadır. Ama buna rağmen çocuklar kendi dillerinde eğitim alamıyor. Anadilde eğitim alan çocuklar hem akademik hayatta hem de yabancı bir dil öğrenme konusunda daha başarılı oluyor" sözlerine yer verdi.

‘Devlet yok etmek istediği halkın dilini yasaklıyor’

Zuhal, dilin sadece iletişim aracı olarak ele alınmasının yanlış olduğunu ifade ederek, dilin bir halkın tarihi, hafızası anlamına geldiğinin, bu nedenle anadilde eğitimin şart olduğunun altını çizdi. Zuhal, “Devlet kangrenleşmiş eğitim sorununu çözmek adına bir adım atmıyor. Çözüm üreten kurumlara karşı kulağını kapatmış durumda. Anadillerinde eğitim alamayan halklar devletin üvey evladı muamelesi görüyor. Devlet çok iyi biliyor aslında, çok dilli bir kültür asla ülkeyi bölmez. Tam tersine halklar kendilerini ifade edebildiği için toplumsal barış sağlanır. Devlet yok etmek istediği halkın dilini yasaklıyor” şeklinde konuştu.

‘Anadilde eğitim alamamak olumsuz etkiler yaratıyor’

Kadın Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği (KASED) çalışanı Saliha Ayata ise sadece Kürtler için değil bütün halklar için anadilde eğitimin önemli bir mesele olduğuna dikkat çekti. Çocukların, kendi dillerinde eğitim gördüklerinde kültürlerini ve geleneklerini daha kolay yaşayıp yaşattıklarına değinen Saliha, “Ülkede başka dilde eğitim alternatifi olmadığı için herkes eğitim dili Türkçe olan okullara gitti. Çocuklar 6-7 yaşına kadar kendi dilleri ve kültürleriyle yaşayabiliyorlar. Çoğu genç kendi kültürünü yaşatmak istiyor. Tiyatrolarını, filmlerini, şarkılarını kendi dillerinde yaşatmak istiyor. Ancak eksiklikler oluyor. Çünkü kendi dillerinde eğitim görüp bunu yansıtmaları ayrı, annelerinden dillerini öğrenmeleri ayrı. Anneler elbette en büyük öğretmenimiz ama anadilde eğitim almakla bir olmuyor. Bu durum ister istemez sanatla ilgilenen kişiler üzerinde olumsuz etki yaratıyor” dedi.

‘Sanatın yaşatılması için anadilde eğitim şart’

Saliha, dil unutulduktan sonra aileye, kültüre, sanata, geçmişe ve geleceğe dair hiçbir şeyin kalmayacağını vurguladı. Dilinden, kendi varlığından uzaklaşan insanın içi boş bir kabuk haline geldiğini kaydeden Saliha, şöyle devam etti: “Dilinden uzaklaşan bir insan başka bir varlığa dönüşüyor. Yıllardır sokaklarda, haberlerde, her yerde anadilde eğitimin önemini anlattık. Kültürün, sanatın, edebiyatın yaşatılması için anadilde eğitim olmak zorunda. Su içmek kadar doğal bir şey anadilde eğitim istemek. Yıllardır anadil üzerinde inkar politikaları yürütüyorlar. Kendi istedikleri gibi bir Kürt yaratmak istiyorlar. Ama halk diline sahip çıkıyor, geri adım atmıyor. İster yasaklansın ister yasaklanmasın; Kürt ve Kürtçe vardır. Kayyumlar atandığında ilk kadınların sanat yaptığı yerlere ve Kürtçe tabelalara saldırdı. Bir halkı yok etmek için önce diline saldırıyorlar. Kadına, dile ve kültüre karşı saldırılar gerçekleştiriyorlar. Onlar da biliyor, bu üçü yok olduğunda ne halk kalır ne de kültür.”

‘Doğru teşhis için anadil kullanılmalı’

Anadilde sağlık hizmetinin önemine dikkat çeken Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan da bir sağlık emekçisinin ve hastanın ya da danışanın aynı dili konuşabilmesinin önemine işaret etti. Elif, “Hastanın hastalık öyküsü dediğimiz anamnezini sağlıklı bir şekilde alabilmek için hasta ile aynı dili konuşmak gerekir. Genellikle kişinin kendini en iyi ifade edebildiği dil anadili olmaktadır. İyi alınmamış bir anamnez yanlış tedaviye sebep olabilir. Aynı zamanda hastaların hastalıklarını başka birinin çevirisiyle anlatması da yanlış anlaşılmalara yol açmakta. Bu durum beraberinde hastanın mahremiyetinin başkaları tarafından öğrenilmesine neden oluyor” ifadelerinde bulundu.

‘Üniversitelerde anadillere göre eğitim verilmeli’

Anadilde sağlık hizmeti talebinin yaşam hakkının bir parçası olduğunu sözlerine ekleyen Elif, sağlık hizmeti kalitesinin artması için bölgelerde kullanılan dillere göre bir düzen yaratılmasının önemli olduğunu vurguladı. Elif, “Elazığ’da gerçekleşen depremde sağlık çalışanın enkaz altında kalan kişiyle anadilinde iletişime geçmişti ve doğru bir iletişim sayesinde enkaz altından kurtarılmıştı. Bu örnekten bile anadilde sağlık hizmeti sunumunun ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Sağlık hizmeti sunumunda anadil sorununu çözmek için tıp fakültelerinde farklı bölgelerde kullanılan anadillere göre eğitim verilmeli. Sağlık çalışanı atamaları bölgenin konuştuğu yerel diller gözetilerek yapılmalıdır. İnsanların anadilinde sağlık hizmeti alacakları şekilde ayarlanmalı” dedi.

( Kaynak: http://jinnews36.xyz/TUM-HABERLER/content/view/172403

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 2 6
2. Trabzonspor 2 6
3. Galatasaray 3 6
4. Fenerbahçe 2 4
5. Başakşehir 2 4
6. Alanyaspor 2 4
7. Beşiktaş 2 4
8. Gaziantep FK 2 4
9. Giresunspor 2 3
10. Antalyaspor 2 3
11. Kayserispor 2 3
12. Konyaspor 2 2
13. Ankaragücü 2 1
14. Ümraniye 3 1
15. Sivasspor 2 1
16. Hatayspor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 2 0
19. Kasımpaşa 2 0
Takımlar O P
1. Gençlerbirliği 2 4
2. Bodrumspor 1 3
3. Samsunspor 1 3
4. Eyüpspor 1 3
5. Göztepe 1 3
6. Boluspor 2 3
7. Altınordu 1 1
8. Adanaspor 1 1
9. Keçiörengücü 1 1
10. Rizespor 1 1
11. Tuzlaspor 1 1
12. Erzurumspor 1 1
13. Pendikspor 1 1
14. Bandırmaspor 0 0
15. Denizlispor 1 0
16. Manisa Futbol Kulübü 1 0
17. Sakaryaspor 1 0
18. Ö.K Yeni Malatya 1 0
19. Altay 1 0
Takımlar O P
1. M.City 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Brentford 2 4
4. Tottenham 2 4
5. Newcastle 2 4
6. Leeds United 2 4
7. Chelsea 2 4
8. Brighton 2 4
9. Aston Villa 2 3
10. Nottingham Forest 2 3
11. Bournemouth 2 3
12. Liverpool 2 2
13. Fulham 2 2
14. Wolverhampton Wanderers 2 1
15. Leicester City 2 1
16. Crystal Palace 2 1
17. Southampton 2 1
18. Everton 2 0
19. West Ham United 2 0
20. M. United 2 0
Takımlar O P
1. Rayo Vallecano 2 4
2. Atletico Madrid 1 3
3. Real Betis 1 3
4. Villarreal 1 3
5. Osasuna 1 3
6. Real Madrid 1 3
7. Real Sociedad 1 3
8. Valencia 1 3
9. Celta Vigo 1 1
10. Athletic Bilbao 1 1
11. Barcelona 1 1
12. Mallorca 1 1
13. Sevilla 2 1
14. Espanyol 2 1
15. Real Valladolid 2 1
16. Almeria 1 0
17. Cadiz 1 0
18. Girona 1 0
19. Elche 1 0
20. Getafe 1 0
Günün Karikatürü Tümü
banner58