ORDU- Yaklaşan düğün sezonu ekonomik çözüm arayan vatandaşları kısıtlamalara yönlendiriyor. Ordu’da kızının düğünü için arkadaşlarına ve akrabalarına davetiye dağıtan baba, düğün masraflarını azaltmak için davetiyeleri zarfsız dağıttığını söyledi.

Kızının bir fabrikada işçi olduğunu söyleyen baba Hasan Eren düğün hazırlıklarına bir buçuk yıl önce başladı. “Kızım işçi. Nişandan sonra düğün hazırlıklarına başladık. Hem kızım hem de ben parça parça eşya ve diğer gereksinimleri tamamlamaya başladık” diyen Eren, “Ancak yaşam o kadar zorlaştı ki, geçinelim mi, düğün hazırlığı mı yapalım şaşırdık” ifadelerini kullandı.

"HER GÜN ZAM GELİYOR"

Kendisinin de işçi emeklisi olduğunu belirten baba Hasan Eren, emekli maaşının 2 bin 850 TL olduğunu söyledi. Düğün hazırlığı ve ekonomik sıkıntılarından da söz eden baba, “Emekli maaşımla geçinmek zor. Hâlâ çalışıyorum. Her gün zamla alım gücümüz azalıyor. Arkadaşlar zarfsız davetiyeye önce şaşırıyorlar. Yapacak bir şey yok. Arkadaşlarım da akrabalarım da emekçi. Yaşam zor. Zarfa vereceğim parayla küçük de olsa düğün masrafımı azaltmış oluyorum. Düğün için kısıntılar yalnızca zarf değil. Böyle giderse evlilikler nikah törenlerine sıkışacak. Bankadan ihtiyaç kredisi çektim. Düğünü yapacağım ama borcunu 36 ay boyunca ödeyeceğim” dedi.

"NASIL GEÇİNECEĞİZ?"

Hasan Eren 2022 yılının zorluğunu yaşadığını belirterek, “2022 yılı ekonomik olarak beni çok zorladı. 65 yaşındayım, bu zamana kadar böyle bir yoksulluk yaşamadım. Yarın ne olacak bilemiyorum. 2023 nasıl olacak? Borçlarımı ödeyebilecek miyim bilmiyorum. Yarının garantisi yok. Ancak borçla da olsa kızımın mutluluğu benim huzurum. Yapacak bir şey yok. Sorumlu ben ve benim gibi işçi ve emekçiler değil. Yarınımız için, çocuklarımız için sistemin bizi yoksullaştırmasına karşı mücadele de etmek zorundayız” dedi. (Ordu/EVRENSEL)