ANKARA - Avrupa ve Yurt Dışı Seçim Koordinasyonu'nun kurulduğunu deklare eden Emek ve Özgürlük İttifakı, "Halklar iki ittifaka mahkum değil" mesajı verdi.

Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinin Avrupa’daki temsilcileri, ittifakı destekleyen değişik kurum ve kuruluş, örgütler başta olmak üzere farklı alanlardan temsilcilerin katılımı ile dün Almanya'nın Köln kentinde gerçekleşen toplantıda, Avrupa ve Türkiye dışındaki seçim çalışmalarının startını verdi.

Toplantıda 13 kişiden oluşan “Emek ve Özgürlük İttifakı Avrupa ve Yurt Dışı Seçim Koordinasyonu” belirlendi. Belirlenen 13 kişilik koordinasyonun seçime ilişkin günlük çalışmaları yürüteceği, planlamalara katkı yapacağı, takip edeceği ve denetleyeceği öğrenildi.

‘SEÇİMLER GELECEĞİ ETKİLEYECEK’

Koordinasyonun hazırladığı yol haritasında, “Bu seçim ile yapacağımız tercih, geleceği etkileyecek düzeydedir” vurgusu yapılırken, “Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılı, aynı zamanda Cumhuriyet’in bir dönüm sürecidir. Geleceğin nasıl şekil alacağının tayin edileceği bir yıldır. Parlamenter sistemin dışındaki toplumsal ve siyasal mücadele kadar, parlamenter odaklı siyasette rolü önemlidir. Her iki siyasetin birbirini tamamlamayarak, tekçiliği dayalı Cumhuriyet’in farklı siyasi varyantlarından koparılarak, demokratikleşmeye yönlendirilmesi, gelecek açısında önemli bir ihtiyaçtır” sözlerine yer verildi.

ÖRGÜTSEL AĞ VE YAPININ OLUŞTURULMASI

“Eşitlik, özgürlük, kardeşlik, barış ve demokrasi temelinde bir değişimi yaratacak birlikteliği sağlayacak siyasi iradeyi oluşturmak” amacıyla bir araya gelindiği aktarılan koordinasyonun yol haritasında, şu ifadeler yer aldı: “Bu hedefin bir parçası olarak Avrupa’da önümüzdeki dönemde birlikte seçim çalışması yürüteceğimiz Emek ve Özgürlük İttifakı’na üye partiler, ittifakı destekleyen değişik kurum, kuruluş ve örgütler başta olmak üzere, değişik alanlardan şahsiyetlerin rolü önemli olacaktır. Eşitlik, özgürlük, kardeşlik, barış ve demokrasi talep eden tüm herkese ulaşabilecek bir örgütsel ağ ve yapı oluşturmamız elzemdir. Bunun için başta Avrupa kıtasındaki değişik ülkeler olmak üzere dünyanın değişik yerlerindeki seçmene ve seçim çalışması yürütecek insanlara ulaşmamız önemli bir sorumluluktur.

‘HALKLAR İKİ İTTİFAKA MAHKUM DEĞİL’

Bu anlamda geleceği özgürlük, demokrasi, eşitlik ve adalet isteyen halklarımız belirleyecektir. Tekçi devlet politikasının mağduru Kürtler, Türkler, Asuri-Süryani-Keldaniler, Ermeniler, Lazlar, Araplar, Türkmenler, Çerkesler, Pontuslar, Hemşinler, Pomaklar, Aleviler, Êzidîler, Hristiyanlar, Yahudiler, Müslümanlar başta olmak üzere kadınlar, gençler, LBGT+’lar, emekçiler, sosyalistler, gazeteciler, akademisyenler, aydınlar ve sesi duyulmamış tüm insanlar adına geleceği özgürlük ve demokrasi ile şekillendirmek için, seçimleri mücadelemizin bir mevzisi olarak ele alıyoruz.

HERKESİ ÇALIŞMALARA KATMALIYIZ

Sadece örgütlü yapılarımızı değil demokrasi, adalet, özgürlük yanlısı ulaşabildiğimiz ve ikna ettiğimiz tüm kesimleri bu seçim çalışmalarımıza ortak yapmalıyız. Özgür ve demokratik bir gelecek için kapsayıcı, bütünleştirici, ön yargıları kıran, yoldaşça ve kolektif bir çalışma yürütmemiz önemlidir. Kim olursa olsun, seçmen olan herkese geçmişte hangi partiye oy verdiğine bakılmaksızın tüm seçmenlere ulaşma, seçimde Emek ve Özgürlük İttifakı’na oy vermeleri ve Emek ve Özgürlük İttifakı için çalışmaya ikna etmeliyiz."

Yol haritasında, HDP’nin başta Avrupa olmak üzere Türkiye dışında önemli bir seçim tecrübesi bulunduğuna dikkat çekilerek, “Bu tecrübenin değerlendirilmesinin yanı sıra İttifakın öncü pozisyonunda olması itibarıyla HDP Genel Merkezi başta olmak üzere ihtiyaç temelinde İttifaka üye partilerin merkezleri ile de koordineli bir şekilde çalışmalar zenginleştirilerek sürdürülecektir" denildi.

Koordinasyon, seçmenlerin bulunduğu tüm ülke ve şehirlerde komisyonlarını ve komitelerini en geç 15 Şubat’a kadar oluşturmayı kararlaştırdı.

Editör: Haber Merkezi