ANKARA - Emek ve Özgürlük İttifakı, seçim ittifak protokolünü Yüksek Seçim Kurulu’na sundu. 

Emek ve Özgürlük İttifakı, seçim ittifak protokolünü Yüksek Seçim Kurulu’na sundu. Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında seçimlere girecek olan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nden (Yeşil Sol Parti) Dursun Bektaş, Emek Partisi’nden (EMEP) Selma Gürkan, Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Eren Gönen, partileri adına YSK’ye protokolü sundu. HDP YSK Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki de parti temsilcilerine eşlik etti. 

Protokol, parti temsilcileri ve YSK Başkanı Ahmet Yenet tarafından imzalandı. Yener, daha sonra parti temsilcilerine kalem hediye etti. 

Parti temsilcileri, protokolü sunmasının ardından YSK’den ayrıldı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmayacağını deklare eden Emek ve Özgürlük İttifakı, genel seçimlere dair sağladığı uzlaşıda HDP Yeşil Sol Parti listesinden, TİP ve EMEP ise kendi logolarıyla seçimlere girme kararı aldı. İttifakta yer alan diğer partiler de Yeşil Sol Parti çatısı altında seçimlere girecek.

YENİ DÖNEMİN BELİRLEYİCİ GÜCÜ 

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın protokol metni şöyle: “İçinden geçtiğimiz bu olağanüstü süreçte ekonomik ve politik acil görevlerin gerçekleşmesi için hedeflediğimiz ittifak, emekten, barıştan ve demokrasiden yana güçlerin ortak ve birleşik mücadeleyi güçlendirmesi ve kararlı bir şekilde sürdürmesi büyük önem taşıyor. Bu birlik ve mücadele, yeni dönemin belirleyici ve etkin bir gücü de olmak zorundadır. Halkın beklentisi ve talebi de bu yöndedir. 

DEMOKRATİKLEŞME ADIMLARI

Verilecek ortak mücadele, takınılacak güçlü ve kararlı tutum halkın acil ekonomik taleplerinin elde edilmesini ve demokratikleşme yolunda adımlar atılmasını sağlayacak bir yürüyüş olacaktır. İşçilerin, emekçilerin, yoksulların, kadınların, gençlerin, doğa ve insan hakları savunucularının dayanışması ve ittifakıdır. Ortak, güçlü ve kararlı bir mücadele zeminidir. 

DEMOKRASİNİN İNŞASINI SAĞLAMA 

Hedefimiz demokratik, özgürlükçü ve eşitlikçi ilkeler temelinde halkın gerçek egemenliğine dayanan bir demokrasinin inşasını sağlamaktır. Emek, barış, özgürlük ve demokrasi değerleri temelinde halkın egemen olduğu bir toplumsal düzen kurabiliriz. Bunu başarmak ezilen ve sömürülen halk kitlelerinin değiştirici gücüyle mümkündür.

SİYASİ TERCİHLERİN YANSIMASI

Yurttaşların siyasi tercihlerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne eksiksiz yansıması ve temsilde adaletin sağlanması amacıyla Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YEŞİL SOL PARTİ), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Emek Partisi (EMEP) olarak 14 Mayıs 2023 günü gerçekleştirilecek olan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ‘Emek ve Özgürlük İttifakı’ adı altında seçim ittifakı yaparak katılacağımızı yurttaşlarımıza saygıyla duyururuz.”

Kılıçdaroğlu: Bugün dünden daha fakirsen tek sebebi Erdoğan Kılıçdaroğlu: Bugün dünden daha fakirsen tek sebebi Erdoğan

( MA )