DİYARBAKIR - DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Seval Gülmez hakkında açılan davada savcı, celse arasında ortaya çıkan bir gizli tanık beyanına dayanarak hapis cezası istedi. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Seval Gülmez hakkında "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla açılan davanın duruşması Diyarbakır 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında kentte 5 Nisan'da evleri basılarak gözaltına alınan 26 kadın arasında yer alan Gülmez, 12 Nisan'da tutuklanmıştı. Hakkında açılan davanın 6 Eylül’de görülen duruşmasında tahliye edilmişti.

Yargılandığı davanın bugün görülen duruşmasına Gülmez katılmazken, avukatları Burhan Arta ile Hanifi Kandemir hazır bulundu. 

GİZLİ TANIK ORTAYA ÇIKTI

Duruşmada, celse arasında ‘G11055L44F47” adlı gizli tanığın dinlendiği ve beyanlarının dosyaya eklendiği bilgisini veren mahkeme heyetinin sonrasında söz verdiği iddia makamı, kovuşturmanın genişletilmesi taleplerinin olmadığını belirterek, Gülmez hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu. 

BEYANLARINI ESAS ALIP CEZA İSTEDİ

Cumhuriyet Savcısı, mütalaasında celse arasında dinlenen ‘G11055L44F47” adlı gizli tanığın beyanlarını esas aldı. Gizli tanığın “TJA kadrolarının emanetçiliğini, pusulacılığını yaptığı, Rosa üyesi olmamasına rağmen gizli olarak derneğe örgütsel destek vererek hizmet ettiği, TJA üyesi olduğu, örgüte sadakatinden dolayı ‘yerel kadro’ olarak bilindiği ve örgüte yeni katılacak şahıslarla ilgili ön araştırma yaptığı” yönündeki beyanlarının yanı sıra basın organlarına verdiği demeçler ile katıldığı eylem ve etkinlikleri Gülmez’e yönelttiği “örgüt üyeliği” suçlamasının gerekçeleri olarak gösteren savcı, Gülmez hakkında 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep etti.   

AVUKATLAR İTİRAZ ETTİ

Savcılık mütalaasına karşı savunma yapan avukatlar, gizli tanığın kendileri olmadan dinlenmesine itiraz etti. Bu nedenle gizli tanık beyanlarını kabul etmediklerini ifade eden avukatlar, savcılık mütalaasına karşı ayrıntılı savunma yapmak için süre talebinde bulundu. Avukatlar, Gülmez hakkındaki yurtdışı yasağının siyasetçi olmasından ötürü kaldırılmasını da talep etti. 

DURUŞMA ERTELENDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, yurtdışı yasağının kaldırılması yönündeki talebi ret edip, avukatların mütalaaya karşı savunma yapması için duruşmayı 2 Mart 2022’ye erteledi.  

( Kaynak: MA )