WAN - 31 Mart'ta 2019 yerel seçimleri sonrası HDP’li 48 belediyeye kayyım atanmasını değerlendiren yerine kayyım atanan Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Avcı, kayyımlara karşı halkın, 2019’da gösterdiği iradeyle tekrar iktidara cevap olacağını söyledi.

MA'ya konuşana Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Avc, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart 2019 yerel seçimlerine giderken Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kazanacağı belediyeleri işaret ederek, kayyım uygulamasına gidileceği sinyallerini vermişti. 31 Mart seçim sonuçlarının kesinleşmesiyle birlikte seçimin ikinci günü Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından kabul gören HDP’li 6 belediye başkan adayı seçimleri kazandıkları halde, KHK’li oldukları gerekçesiyle mazbataları verilmemişti. 19 Ağustos 2019’da ise, İçişleri Bakanlığı gece yarısı, Amed, Wan ve Mêrdîn büyükşehir belediyelerine kayyım atandığını duyurdu. 3 büyükşehir belediyeye kayyım atanmasının ardından 45 belediyeye daha kayyım atanarak, HDP’li 48 belediyeye kayyım atanmış oldu.

KAYYIM İCRAATLARI  

19 Ağustos2019’da Wan Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanmasıyla birlikte birçok alan ranta açılırken, belediyenin adı 4 yıldır yolsuzluklarla anılıyor. 

Kayyım, Artemêt (Edremit) ilçesinde bulunan sahil şeridini kapsayan yaklaşık 66 hektarlık alanı, 14 Ocak 2022’de “Kıyı Kanunu Yönetmeliği’nden” çıkararak imara açtı. Yine kayyım yönetimi “Sahil Yolu Projesi” uygulayarak, yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan göl kıyısındaki sazlık alanları yok etti. 

Kayyımın yolsuzluklarından biri de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği miting için 2 buçuk milyon liralık araç kiralaması oldu. Araçların kiralama ihalesi ise 2.399.256.00 bedelle AKP’li Çetin Can’ın sahibi olduğu ÇE-TA Taşımacılık İnşaat Temizlik İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne verdi. Kayyım işçi alımlarında da kendi yandaşlarını işe alabilmek için ilginç yöntemlere başvurdu. Taşeron statüsünden kadroya geçmek için mahkeme kararıyla üç kez mülakata giren 217 işçi, “başarısız” denilerek işe alınmadı. Mülakatta, Efrin’de ölen askerlerin isimleri ile namaza dair bazı sorular soruldu. Kültür sanat faaliyetlerini hedef falan kayyım yönetimi, Kadın Yaşam Merkezi'nde tiyatro provaları yapan tiyatrocuları da merkezden çıkardı.  

Kentteki kayyım politikalarını değerlendiren yerine kayyım atanan Wan Büyükşehir Belediyesi (VBB) Eşbaşkanı Mustafa Avcı, kayyımlara karşı halkın; 2019’da gösterdiği iradeyle 14 Mayıs seçimlerinde tekrar iktidara cevap olacağını söyledi.

Kayyımların halkın iradesinin gasp edilmesi anlamına geldiğini belirten Avcı, “Bu iktidarın savaş politikası dışında halka vereceği başka bir şey yoktu. Kayyımlardan önce Kürt sorununun çözümüne dönük bir çözüm masası vardı, ancak iktidar buradan rant devşiremediğini görünce masadan kalkarak, savaş politikasını devreye soktu. Çözümün muhatabı olan Sayın Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit politikasına gitti. Savaş politikasıyla birlikte belediyelerimize kayyım atadılar. Bizler iktidarın savaş ve kayyım politikalarına halkımızla birlikte 31 Mart 2019 seçimlerine hazırlandık. Kürtler, seçimlerde güçlü çıkarak iktidara ‘irademizi tanımak zorundasınız’ dedi ve savaşa karşı çıktığını gösterdi. Dolayısıyla Kürt halkı, iktidara büyük mesajını bu şekilde verdi. Bizler seçimde amacımıza ulaştık” dedi. 

'HALKIN İRADESİ HİÇE SAYILDI'

31 Mart seçim çalışmalarında AKP'li adaylarla değil devletle sandık yarışına gittiklerini kaydeden Avcı, “Seçim sürecinde AKP’li adayları hiç tanıyamadık. Çünkü seçim alanlarında onlar değil askeri generaller ve emniyet güçleri vardı. Büro açtığımızda zırhlı araçlarla bizleri ablukaya alıyorlardı ve az bir sayı ile büroları açtırıyorlardı bizlere. Bu fotoğraflarla kaybettiğimizi düşündürtmeye çalışıyorlardı. Fakat seçim sonuçlarında halkımız gösterdi ki kayyımları fayda etmiyor. Halkın iradesi üstün çıkıyor. Fakat ne yazık ki 3 aylık bir süreçten sonra halkın iradesini hiçe sayarak belediyelere kayyım atadılar. Belediyelerimize atadıkları ikinci kayyımlarla birlikte bize oy vermeyen yurttaşlarımız dahi anladı ki HDP’li belediyelere hukuksuz bir şekilde yönelim var” diye belirtti.

Belediye yönetiminde kaldıkları 3 aylık süre boyunca kayyımların yolsuzluklarını ortaya çıkardıklarını ifade eden Avcı, “Mazbatamızı alıp belediyeye gittiğimizde gördük ki, kayyımlar belediyeyi talan etmiş. Wan Büyükşehir Belediyesi’nin borcu 1 Milyar 100 milyon TL dolayındaydı. Peki, neden ikinci bir kayyım talep etmişlerdi çünkü biliyorlardı yolsuzluk yapanların dosyası ortaya çıkacak. Tabi yapılan yolsuzlukları bizler tespit ettik ancak mahkemeye başvuramadan kayyımlar atandı” ifadesinde bulundu. 

“AKP ve MHP'nin iktidarının kayyımlarla amaçladıkları şey, yerel yönetimlerin kendi hizmetkârları gibi çalışmasıydı” diyen Avcı, “Çünkü bunların halka hizmet götürme gibi bir dertleri yok. Kentte büyük bir imar ve trafik sorunu var ama umurlarında değil. Kentin büyük bir kültür ve tarihi yapısı var ama umurlarında değil. Hiçbir asıl sorunu ve üretimi dikkate almıyorlar. Kayyımların tek amacı yandaş ve kandaşlarına belediyeleri peşkeş çekmek. Yerel yönetimlerle halka demokratik siyaset alanında alan açmak varken, bu iktidar buna karşı kayyıma başvuruyor” şeklinde konuştu.

Avcı, kayyımlara karşı halkın, 2019’da gösterdiği iradeyle 14 Mayıs seçimlerinde tekrar iktidara cevap olacağını söyledi.