VAN-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ;  AKP iktidarının politikaları nedeniyle kadın ve çocuğa yönelik şiddetin daha da arttığına dikkat çeken feminist aktivist Songül Özünver, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı çağrıda "Kadınların güçlerini birleştirmesi, bir araya gelerek dayanışması gerekiyor. Her zaman her yerde var olacağız. Bölünürsek yok oluruz, birleşirsek var oluruz" dedi.


JINNEWS'ten Hikmet Tunç'un haberine göre;Türkiye'de artarak devam eden kadına yönelik şiddet başta olmak üzere çocuk istismarını meşrulaştıran iktidar ve yargı sistemine karşı kadınlar, bir 8 Mart'ı daha eylem ve etkinliklerle alanlarda karşılamaya hazırlanıyor. Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kapatılan Van Kadın Derneği (VAKAD) üyesi Songül Özünver, şiddetin bitmediğini aksine şekil değiştirerek sokağın erkek tarafından katledilen kadınlarla dolduğunu ifade etti. Sokağa yansıyan erkek şiddetine karşı kadınların yine sokakta bu şiddete karşı yüksek bir sesle karşı durmaları gerektiğini vurgulayan Songül, "Gün geçmiyor ki kadın katliamları ve çocuk istismarıyla karşılaşmayalım. Her gün yeni bir katliam yaşanıyor. Buna karşı kadınların aynı paralellikte hatta daha yüksek bir şekilde ses çıkarmaları gerekiyor" dedi.


'Kapatılan kadın dernekleriyle şiddet arttı'


Kadınların en büyük dayanışma ağı olan derneklerin, kadın örgütlülüğünü yıkmak için kapatıldığını belirten Songül, "Üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin kadına yönelik şiddet hiçbir zaman bitmiyor. Üçüncü 8 Mart'a kadın dernekleri kapatılmış durumda giriyoruz. Şiddetin derneklerin kapatılmasıyla da artması bağlantılıdır. Çünkü kadınların başvuracağı bir yerlerinin olması onları bu dayanışma ağı içinde daha güçlü kılıyordu. Fakat gelinen aşamada kadınların kapatılan derneklerle örgütlü gücü hedef alınmaya çalışıldı" sözlerini kullandı.


'Devletin şiddeti de bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor' 


Şiddetin bölgeden bölgeye şekil değiştirdiğini, devlet şiddetinin dahi farklı uygulandığına dikkat çeken Songül, "4 ve 5 Ocak'ta kadınlar olarak 'birlikte güçlüyüz' adımını attık ama orada rahat rahat kadınlar kendi eylem etkinliklerini yapıyor. Açıklamalarını yapıyor. Ama burada öyle değil. Biz Van'da bu şekilde bir etkinlik yaparken psikolojik baskı altındayız. TOMA'ların, silahların gölgesi altında ne yapılabilir ki" diye sordu.


'Devletin çocuk ve kadın politikaları rahatsız ediyor bizi'


Derneklerinin kapatılmasının ardından da bağımsız aktivist olarak birçok başvuru aldığını söyleyen Songül şöyle devam etti: "Kadına yönelik cinsel şiddetten tutalım, psikolojik, ekonomik, fiziki birçok kadın başvurusu aldım. Her alanda kadınlara yönelik şiddet artarak devam ediyor. Kadınlar büyük bir eşitsizlik, istihdam şiddeti sarmalında. Devletin kadın ve çocuk politikaları bizi ciddi anlamda rahatsız ediyor."


'OHAL'den kaynaklı uzun bir süre hiçbir etkinliğe katılamadım'


OHAL sürecinden kaynaklı uzun bir süre hiçbir etkinliğe katılamadığını da ifade eden Songül, "Bodrum'da kadın kurultayına katıldım. Kurultayda az da olsa kendi içimdeki sıkıntıyı dile getirdim. 'Van'da başka burada başka bir devlet politikası işliyor' dedim. Bölgede sokağa çıktığınız anda silahlı polisler olsun, TOMA'lar olsun, zaten orada büyük bir psikolojik baskı oluşuyor. Oradaki kadınlar beni dinledikleri an 'Böyle şeylerde mi var?' diyordu. Bu politikalara şaşırıyorlardı" şeklinde konuştu.


'Bu böyle gitmez'


"Kadına ve çocuğa yönelik baskı politikaları her ne kadar büyük olursa olsun buna karşı kadınlar hiçbir zaman susmadı" sözlerini kullanan Songül, "Kadınların dernekleri kapatılarak dayanışma ağı daraltılmış olabilir ama sosyal medya hesaplarında bile bir şekilde kendilerini ifade ediyor, seslerini çıkarıyorlar. Yapılan bunca baskıya karşı 'evet şu anda sokağa çıkmıyor olabilirim ama bu böyle gitmez' mesajları veriyor. Devletin kadını susturmaya çalıştığı şu günlerde kadınlar daha fazla seslerini duyurmanın yollunu bir şekilde buluyor. Ne olursa olsun kadınlar asla vazgeçmeyecek ben bunun inancındayım" sözlerini kullandı.


'Kadınların güçlerini birleştirmesi gerekiyor'


Son olarak yaklaşan 8 Mart günü için kadınlara çağrıda bulunan Songül, "Kadınların güçlerini birleştirmesi, bir araya gelerek dayanışması gerekiyor. Bizim birbirimize ihtiyacımız var. Devletin kadın ve çocuklara yönelik kötü politikalarına karşı kadınların birlikte olması gerekiyor. Yılmayacağız. Her zaman her yerde var olacağız. Bölünürsek yok oluruz birleşirsek var oluruz" dedi.