Dünyanın en büyük adasına küresel ilgi Dünyanın en büyük adasına küresel ilgi

HABER MERKEZİ –Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısının 5 bin 87’e çıktığını, İsrailli yetkililer ise yaşamını yitiren İsraillilerin sayısının bin 400’den fazla olduğunu açıkladı. 

İsrail ordusu yaptığı yazılı açıklamayla son bir gün içerisinde Gazze Şeridi'ndeki 320 noktanın vurulduğu bildirildi.  Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberine göre, bu saldırılarda yaklaşık 400 Filistinli hayatını kaybetti. WAFA'nın kentteki sağlık kaynaklarından aktardığı bilgilere göre, ölenlerin yüzde 70'ini çocuklar, kadınlar ve yaşlılar oluşturuyor.

5 BİN 87 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra da İsrail saldırıları nedeniyle abluka altındaki Gazze'de artan can kaybı ve yaralılara ilişkin basın açıklaması yaptı. Bakanlığın Telegram hesabından paylaşılan açıklamada, 7 Ekim'den bu yana devam eden İsrail saldırılarında ölenlerin sayısının 2 bin 55'i çocuk,  bin 119'u kadın, 217'si yaşlı olmak üzere 5 bin 87'ye, yaralananların sayısının da 15 bin 273'e ulaştığı belirtildi.

ENKAZ ALTINDA 830 ÇOCUK BULUNUYOR

Yıkılan binaların enkazında hala 830'u çocuk 1500 kişinin bulunduğu kaydedildi. "Sağlık ekiplerinin yaralıların vücudunda daha önce hiç görmedikleri derin yanık izleri ve erimelere rastladıklarını söyledikleri" aktarılan açıklamada, uluslararası kuruluşlara bu etkiyi hangi silahın bıraktığını araştırma çağrısı yapıldı.

SAĞLIK MERKEZLERİ HİZMET DIŞI

İsrail saldırılarında 57 sağlık çalışanının öldüğü 100'ünün yaralandığı belirtilen açıklamada, saldırılar ve yakıt eksikliği nedeniyle 12 hastane, 32 sağlık merkezi ve 25 ambulansın hizmet dışı kaldığı aktarıldı.

308 İSRAİL ASKERİ ÖLDÜ

Ayrıca 7 Ekim'den beri Gazze'den düzenlenen saldırılarda 308'i asker bin 400'den fazla İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, yaptığı açıklamada, şu ana kadar 222 İsrailli esirin kimliğini tespit ettiklerini ve Gazze'de rehin tutulduklarına dair ailelerine bilgi verdiklerini söyledi. Hagari, 7 Ekim'den bu yana devam eden çatışmalarda ölen İsrail askerlerinin sayısının ise 308'e yükseldiğini belirtti.

Gazze Şeridi'ne insani yardım taşıyan 14 tırın girdiğini kaydeden Hagari, akaryakıt girişini ise engellediklerini belirtti. 

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/222172