AMED - Tahliye edilen gazeteci Selman Güzelyüz, “Özgür Basın çalışanlarını fiziksel olarak tutuklayabilirler ama zihinsel olarak hiçbir zaman tutsak edemezler” dedi. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, muhabirler Selman Güzelyüz, Deniz Nazlım, Berivan Altan, Emrullah Acar, Hakan Yalçın, Ceylan Şahinli ile JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer, 29 Ekim’de çıkarıldıkları mahkemece "örgüt üyeliği" iddiasıyla tutuklandı. Aynı dosya kapsamında aranan gazeteci Hamdullah Bayram ise 16 Mart 2023’te gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. 

Tutuklanan 9 gazeteci davanın 16 Mayıs’ta görülen ilk duruşmasında tahliye edilirken, Bayram için "tutukluluğa devam" kararı verildi. Tahliye edilen gazetecilerden Selman Güzelyüz, baskılara rağmen hakikati yazmaya devam edeceklerini söyledi. 

‘HALK GAZETECİLİĞİ YAPIYORUZ’

Güzelyüz, Özgür Basına yönelik baskıların Kürtlere yönelik saldırıların bir parçası olduğunu ifade ederek, iddianamede yer alan suçlamaların asılsız olduğunu söyledi. Özgür Basın olarak halk gazeteciliği yaptıklarını ve baskılar nedeniyle geri adım atmayacaklarını dile getiren Güzelyüz, “Nerede doğru bir haber varsa, kamuoyunu ilgilendiren bir olay varsa, bizler onu duyurmaya devam edeceğiz. Bizler birilerinin gazeteciliğe çizdiği sınırlar içinde oyun oynayacak gazeteciler değiliz. Baskı ve engellemeyle bir sonuç almayacaklardır” ifadelerini kullandı.

‘GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ' 

Özgür Basın’a yönelik saldırıların ne ilk ne de son olduğunu belirten Güzelyüz, “Amaçları belli, hakikati yazan, hakikati dillendiren her kesi baskı altında tutmak. 1990’lı yıllarda gazete binaları bombalandı. Çalışanlar katledildi, kaçırıldı, tutuklandı ve işkence gördü. Ancak hiçbir zaman bir geri adım atmadı ve bundan sonra da geri adım atılmayacak. Özgür Basın geleneğinde her ne olursa olsun devamlılık esastır. Bütün saldırılara karşı çalışmalar devam ediyor. Özgür Basın çalışanlarını fiziksel olarak tutuklayabilirler ama zihinsel olarak hiçbir zaman bizleri tutsak edemezler” dedi.

ÖZGÜR BASIN’IN DİRENİŞ GELECEĞİ 

Kürtlere yönelik baskılarının giderek tüm toplumu etkilediğine vurgu yapan Güzelyüz, “İktidar baskıları önce Kürtler üzerinde denedi, sonra diğer kesimlere karşı da kullanmaya başladı. İktidar önce HDP’ye ‘terörist’ dedi. Ardından CHP’ye aynı muamele yapıldı. HDP belediyelerine kayyım atayan iktidar, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atamaya kalkıştı. Bugün çıkarları gereği iktidarın yanında olan gazetecilerin, yarın tutuklanma ihtimali var. Bugüne kadar Kürt siyasetçilerine, gazetecilerine yönelik saldırılarına sessiz kalanlar, benzer şekilde bu saldırılara maruz kaldılar. Kısacası, Özgür Basın’a ne tür saldırılar olursa olsun, bir direniş geleneği var. Bu saldırlar karşısında geri adım atmadı ve hep büyüdü” dedi. 

MA / Mehmet Güleş

Editör: Hamza Özkan