ANKARA - Ankara merkezli soruşturmada 9 gazetecinin tutuklanmasına karşı yapılan itirazın, savcının izinli olduğu gerekçesiyle işleme alınmadığı ortaya çıktı. 

Mezopotamya Ajansı (MA) Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, muhabirler Berivan Altan, Ceylan Şahinli, Deniz Nazlım, Emrullah Acar, Selman Güzelyüz ve Hakan Yalçın ile JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer, mesleki faaliyetleri nedeniyle 35 gündür tutuklu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında işkenceyle gözaltına alınan ve 29 Ekim’de çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan 9 gazeteci hakkında iddianame hazırlanmadığı gibi, geçen süre içerisinde dosyada birçok hukuksuz işlem yapıldı.

AVUKATLARA SÖZLÜ BİLGİLENDİRME

Avukatların tutuklamaya karşı yaptığı itiraz, savcının izinli olması gerekçesiyle işleme alınmadığı ve dosyanın Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilmediği ortaya çıktı. Söz konusu hukuksuzluk, avukatlara sözlü olarak bildirildi. 

20’NCİ GÜNDE TUTUK İNCELEMESİ

Gazetecilerin tutukluluk durumlarına yapılan itirazlar henüz Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmeden, avukatlarına haber verilmeden aylık tutuk incelemeleri gerçekleştirildi. Aylık yapılması gereken tutuk incelemesinin 20’nci günde tutuklama kararı veren hakimlik tarafından yapılması da dikkat çekti.

YENİ YARGILAMA PRATİĞİ 

Dosyadaki hukuksuzlukları değerlendiren gazetecilerin avukatı Resul Tamur, “Ankara'da sadece gizli tanıkların dinlenmiş olmaları, dosya açısından yetkili yerin Ankara olduğu sonucunu doğurmamaktadır. Operasyonun Ankara'da yürütülmesi ve giderek her türlü Kürt siyasalına dair davaların Ankara'da merkezileştirmeye başlanılması, yeni bir yargılama pratiğinin oluşturulduğunu göstermektedir. Amaç yargılamak değil, doğrudan işleyemez hale getirecek şekilde cezalandırmaktır. Kürt basınına yönelik soruşturmanın Ankara merkezli yürütülmesinin başka bir nedeni bulunmamaktadır” dedi.

TUTUKLAMA ŞANSA BIRAKILMADI 

Avukatlara haber verilmeden tutuk incelemesinin yanı sıra, bunun ilk tutuklama kararını veren hakimlik tarafından görülmesinin tesadüfi olmadığına değinen Temur, şunları söyledi: “Tutukluluk inceleme değerlendirmesinin aynı hakimliğe denk gelecek şekilde ayarlanması dahi, tutuklamanın hukuki amaç taşımadığını ve tutukluluk değerlendirmesinin bu sebeple şansa bırakılmadığını göstermektedir. Tutuklama kararına avukatlar tarafından yapılan itirazın savcının izinde olması ve soruşturma dosyasını henüz Sulh Ceza Hakimliğine göndermemesi sebebiyle, itirazın sonuçlandırılmadığı avukatlara sözlü olarak bildirilmiştir. Bu durum bile dosyadaki keyfi tutumu göstermektedir.”

MA / Zemo Ağgöz