AMED - HDP Amed İl Örgütü Kongresi'nde yapılan konuşmalarda, 2023 yılının PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanacağı bir yıl olacağı vurgusu öne çıktı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Örgütü, "Çözüm Biz’de, Savaşa ve Sömürüye Hayır” şiarıyla Yenişehir ilçesinde bulunan Demirok Düğün Salonu'nda 4’üncü Olağan Kongresi'ni gerçekleştirdi. Kongrenin yapıldığı salona, Kürtçenin Kurmanci ve Kirmançkî lehçelerinde, "Halk blokeyi edecek", "Halkın iradesi gasp edilemez", "Bu halk baş eğmez", "Gençlik zamanı" pankartları asıldı. HDP Sözcüsü Ebru Günay, kent milletvekilleri, sivil toplum örgütleri (STÖ) temsilcilerinin yanı sıra Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-T) Genel Başkan Mehmet Emin Kardaş ile yüzlerce kişi katıldı. 

ÖCALAN'IN FİZİKİ ÖZGÜRLÜĞÜ

Coşkulu kongre, divan üyelerinin seçilmesi ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından başladı. Açılış konuşmasını yapan HDP Amed Milletvekili Remziye Tosun, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride değindi. Tosun, "22 aydır İmralı’nın kapısını kilitlemişler. Dost ve düşmanlar bunu iyi bilsin ki 2023 yılı Kürtler için zafer yılı olacak. 2023 yılı Sayın Öcalan’ın fiziki olarak özgür olduğu yıl olacak” diye konuştu. 

HDP Amed İl Eşbaşkanları Gülistan Atasoy ve Zeyyat Ceylan, kongreye katılanları selamladı. Eşbaşkanlar, "HDP umuttur, HDP halktır" mesajı verdi. 

ÇİFTYÜREK: TECRİDİ KALDIRIN

İran’da "jin, jiyan, azadî" sloganıyla devam eden direnişi selamlayarak konuşmasına başlayan KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, "Bugün Kürdistan ve Türkiye partilerine, demokratlara sesleniyoruz; HDP’nin kapatılmasına karşı HDP’ye destek verelim. Gün HDP’nin yanında olma günüdür” dedi. Mêrdîn'de Öcalan üzerindeki tecride karşı bedeni ateş veren Veysi Taş'ın yaşamını  yitirmesine değinen Çiftyürek, "Niye bedenini ateşe verdi? Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kalkması için. Biz biliyoruz ki 24 yıldır büyük bir tecrit altındadır. 3 ayda bir disiplin cezalarıyla bu tecridi sürdürüyorlar. Sebepsiz yere ceza veriyorlar. Bunu kınıyoruz. Buradan çağrı yapıyoruz, bir an önce tecridi kaldırın” şeklinde konuştu. 

KARDAŞ'TAN BİRLİK ÇAĞRISI

PDK-T Genel Başkan Mehmet Emin Kardaş, HDP’nin Türkiye’de seçimlere giderken anahtar rolde olduğunu söyledi. "Birlik ve ortak mücadele" çağrısı yapan Kardaş, Kürt halkına, partilerine ve kurumlarına birlik olup saldırılara karşı cevap verilmesi gerektiğini kaydetti. 

GÜNAY: AKP KAYBEDECEK 

HDP Sözcüsü Ebru Günay, "HDP sizin emeğinizle ve mücadelenizle ayaktadır" dedi. Yoğun bir sürecin kendilerini beklediğini ifade eden Günay, "Biz demokratik cumhuriyeti kuracak olanlarız. Her birimiz gittiğimiz yerde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Amed bunun ispatıdır. Buradaki kararlılık bunun ispatıdır. AKP faşizminin her yerde Kürdün kazanımlarına saldırdığı bir zaman diliminden geçiyoruz. Kuzey Doğu Suriye’de, Başur’da, Rojava’da katliamlar gerçekleştirerek, Kürtlerin kazanımlarına saldırmaya devam ediyorlar. Utanmadan savaşa ayırdıkları bütçeyi savunuyorlar. ‘Sizin boğazınızdan kıstığımızı kendi iktidarımızı kurtarmak için kullanıyoruz’ diyorlar. Bütün halkımız barıştan demokrasiden yana tavrını gösterecektir. 2023 seçimleri AKP’nin kaybedeceği seçimlerdir” diye konuştu.

'BARIŞA TECRİT UYGULANIYOR'

Öcalan üzerindeki tecride tepki gösteren Günay, "Sayın Öcalan’ın Türkiye’nin demokratik geleceğinde, özgür bir geleceği inşasında ve barışında yegane adres olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Savaş politikalarında ısrar eden iktidar, tecrit politikalarından ısrar ederek Kürdün barış talebine tecrit uyguluyor. Bugüne kadar kazananlar bundan sonra da kazanamayacaklar. Çünkü bütün tecrit ve savaş politikalarına karşı biz inatla savaşa karşı barışı, tecride karşı özgürlüğü savunacağız. Sayın Öcalan ile birlikte özgür bir gelecekte mutlu bir toplumu mutlaka inşa edeceğiz. AKP iktidarının faşizminin sınırları yok. Kimyasal silah kullanımından tutalım da siyasi soykırım operasyonları ve katliamlara kadar seçim çalışmasını yürütüyor. Kürdün iradesini tanımayan her iktidar kaybetmeye mahkumdur. AKP iktidarı da kaybedecektir. Halklar ve kadınlar kazanacaktır” şeklinde konuştu. 

‘AMED FAŞİZME GEÇİT VERMEYECEK' 

Günay, şöyle devam etti: "AKP bizi durdurmak için partimiz hakkında kapatma davası açarak, hesaplarımıza bloke koyuyor. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki halkın iradesine hiçbir güç bloke koyamaz. Bunu en iyi Amed biliyor. Halkın iradesini, hele özgürlük için yola çıkmış bir halkın iradesini kimse gasp edemez. Amed 'faşizme geçit vermeyeceğiz' diyor bugün. Gasp edilen irademize karşı Amed 12 sıfır yapacak mı? 

2023’te AKP’siz demokratik, özgür bir Türkiye’de hep birlikte yaşayacağız. Asla boyun eğmeyeceğiz, asla diz çökmeyeceğiz. HDP bunu en geniş demokrasi ittifakı ile yapacak. Emek ve Özgürlük İttifakımız bugün ilk büyük mitingini gerçekleştirecektir. Kadınlarla 'jin, jiyan, azadî' diyerek, kadın ittifakını gerçekleştirecektir. Aynı zamanda Kürdistan’da da Kürdistanî İttifak ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Demokrasi mücadelemizi büyüteceğiz. HDP 3’üncü Yol'un öncüsü olacaktır. Hiç kimsenin yancısı değiliz, kendi yolumuzda devam edeceğiz. Kendi cumhurbaşkanı adayımızla parlamentoda da en büyük temsili sağlayacağız. Amed 12 sıfır kararlılığını gösteriyor. Bunun her yere örnek olmasını diliyoruz. Dün kazandık yarın da kazanacağız."

Konuşmaların ardından faaliyet ve mali raporlar okundu.

( Yazılı Haberin kaynağı MA )