banner9

banner8

Birçok kentte 'Özgürlük Yürüyüşü' ne müdahale ve gözaltı

Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komplo, 24’üncü yılında birçok kentte “Özgürlüğe Yürüyoruz” şiarıyla gerçekleştirilen kitlesel yürüyüşlerle protesto ediliyor.

Haberler 09.10.2022, 15:14 09.10.2022, 16:37
50

HABER MERKEZİ - 9 Ekim komplosuna karşı birçok kentte düzenlenen yürüyüşlerde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü talep edildi. 

(MA) Mezopotam Haber Ajan'nın haberine göre; İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan'a dönük 9 Ekim 1998’de startı verilen uluslararası komplonun 24'üncü yılı birçok kentte protesto edildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve sivil toplum örgütleri öncülüğünde “Özgürlüğe Yürüyoruz” şiarıyla yapılan yürüyüşlerde komplo lanetlendi. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 9 Ekim 1998’de Suriye’den çıkmasıyla başlayan uluslararası komplo, 24’üncü yılında birçok kentte gerçekleştirilen yürüyüş, eylem ve etkinliklerle protesto ediliyor. Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve sivil toplum örgütleri öncülüğünde “Özgürlüğe Yürüyoruz” şiarıyla gerçekleştirilen eylemler kapsamında, Van’da üç koldan yürüyüş gerçekleştiriliyor. Kentin üç ayrı noktasında bir araya gelen halk, DBP Van İl Örgütü binasına doğru yürüyüşe geçti. 

Yürüyüş kollarında, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, milletvekilleri Sezai Temelli, Murat Sarıcaç ve Muazzez Orhan ile birlikte sivil toplum örgütlerinin temsilcileri yer aldı. 

BOTAN KOMPLOYA KARŞI YÜRÜYOR

Şırnak’ın Cizre ilçesinde gerçekleştirilen ‘Özgürlük Yürüyüşü’ne, HDP Şırnak milletvekilleri Nuran İmir, Hasan Özgüneş, Barış Anneleri Meclisi, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), HDP ve DBP il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı.

Halk, “Komploya, tecride, zindanlardaki işkence sistemine ve hasta tutsakların zindanlarda ölüme terk edilmesine karşı özgürlüğe yürüyoruz” yazılı pankart açtı. 

DİYARBAKIR’DA EMEK CADDESİ’NDE BİR ARAYA GELDİLER

Diyarbakır’da ise uluslararası komployu protesto etmek amacıyla halk Bağlar ilçesi Emek Caddesi’nde bir araya geldi. Yürüyüşe, TJA, DBP, HDP, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), Diyarbakır 78’liler Girişimi ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üye ve yöneticileri katıldı. 

KIZILTEPE 

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde DBP, TJA, HDP, MED-TUHADFED ve MEBYADER tarafından düzenlenen yürüyüş için Özmen Parkı’nda bir araya gelindi. Yürüyüş öncesi kentin birçok noktası zırhlı araçlarla ablukaya alındı. Parkta toplanan kitle polisler tarafından dağıtılmak istendi. Ancak kitle, "Bijî Serok Apo" sloganı ve alkışlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Kitlenin yürüyüşe başlamasıyla birlikte polisler sokaklarda barikatlar kurdu. Aralarında HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay ve HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar'ın da olduğu grup ile polisler arasında tartışma yaşandı. Bu sırada farklı bir sokaktan başka bir grup yürüyüşe devam etti. 

GÜNAY’DAN ÖZGÜRLÜK VURGUSU

Yürüyüşte sık sık "Bijî Serok Apo", "Bijî berxwedana zindanan" ve "Jin, jiyan, azadî" sloganları attı. Yürüyüş sonrası konuşan HDP Kızıltepe İlçe Eşbaşkanı Mehmet Fatih Öztürk, komployu kınadıklarını belirtti. Öztürk, Öcalan üzerindeki tecridin kırılması için barış ve demokrasi mücadelesine sahip çıkılması çağrısında bulundu. 

HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay ise, tecrit politikalarına karşı özgürlük taleplerinden geri adım atmadıklarını vurguladı. Günay, “Sayın Öcalan Ortadoğu’da barışın teminatıdır. Türkiye’nin demokrasinin teminatıdır” dedi. Sözleri sık sık “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla kesilen Günay, özgürlük taleplerinin engellenemeyeceğinin altını çizdi. Günay, “Özgürlük için bedel ödeyen, gönlünü özgürlüğe yatırmış milyonların önünde kimse duramaz. Nasıl ki 24 yıldır İmralı’da bütün politikalarınıza rağmen, tecrit politikalarınıza rağmen sonuç alamadınız ise, bugün de ne bariyerlerinizle ne polis şiddetinizle, ne baskılarınızla, ne gözaltılarınızla, ne tutuklamalarınızla, ne de zindanlarla Kürt halkını korkutamayacaksınız. Bizler mutlaka ve mutlaka bu topraklara demokrasiyi ve özgürlüğü getireceğiz. Çünkü şimdi herkes ‘Jin, jiyan, azadî’ diyor. Çünkü herkes şimdi özgürlük için özgürlüğe yürüyor. Ya özgürlük ya özgürlük” şeklinde konuştu.

DÜNDAR: KOMPLO BOŞA ÇIKARILDI

HDP’li Pero Dündar da 9 Ekim’in sadece Kürtler için hazırlanan bir komplo olmadığını belirterek, komployla “3’üncü Dünya Savaşının” başlatılmak istendiğini söyledi. Uluslararası güçlerin kendileri için 9 Ekim komplosunu final olarak gördüklerini belirten Dündar, Öcalan’ın duruşu ve mücadelesiyle komployu boşa çıkardığını belirtti. Dündar, “Bugün bu komplo Jina Aminî direnişi ile boşa çıkarılmıştır. Günlerdir Nagihan Akarsel için ayakta olan Kürt halkı, dünya gençleri tarafından boşa çıkarılmıştır” dedi. Dündar, Öcalan’ın sağlığı, güvenliği ve özgürlüğü sağlanana kadar Kürtlerin direneceklerini vurguladı. 

Açıklama sloganlar eşliğinde sona erdi.

DOĞUBAYAZIT'TA YÜRÜYÜŞ 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'a dönük 9 Ekim komplosu Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde yapılan yürüyüşle kınandı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK), TJA, DBP, HDP ve Barış Anneleri Meclisi öncülüğünde İsmail Beşikçi Caddesi’nde bir araya gelen kitle, burada gerçekleştirdiği açıklamanın ardından HDP İlçe Örgütü binasına doğru yürüyüşe geçti. "Komploya, tecride, zindanlardaki işkence sistemine ve hasta tutsakların zindanlarda ölüme terk edilmesine karşı Özgürlüğe yürüyoruz" pankartının taşındığı protesto eylemine, HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ile çok sayıda yurttaş katıldı. 

‘DEMOKRASİNİN YOLU İMRALI’DAN GEÇER’

Yürüyüş öncesi yapılan açıklamada DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Federe Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde 4 Ekim’de gerçekleştirilen silahlı saldırıda katledilen Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi Nagihan Akarsel’i anarak konuşmasına başladı. Devamında Öztürk, uluslararası komployu anımsatarak, "24 yıl önce uluslararası bir komplo ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan Türkiye’ye teslim edildi. 24 yıldır tecrit devam ediyor. Komployu planlayanlar Sayın Öcalan'ın fikirlerinin yayılmasının önüne geçmeye çalıştılar ama İmralı Adası’ndaki direniş bu anlayışı kırdı. Barışın, demokrasinin ve özgürlüğün yolu İmralı'dan geçer. Tecridi kınıyoruz. Sayın Öcalan özgürlüğüne kavuşuncaya kadar mücadele edeceğimizin sözünü veriyoruz" diye belirtti.

İlçede etkili olan sağanak yağışa rağmen gerçekleştirilen açıklamanın ardından polisin engellemelerine rağmen "Bimre tecrit bijî aşitî", "Bijî Serok Apo" ve “Jin jiyan azadi” sloganları, alkış, zılgıtlarla HDP Doğubayazıt İlçe binasına doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüşün ardından kitle HDP binasına geçti.

URFA’DA KİTLESEL YÜRÜYÜŞ

DBP ve HDP Urfa il örgütleri, 9 Ekim komplosunu Haliliye ilçesinde bulunan Topçu Meydanı'nda kınadı. HDP milletvekilleri ile Urfa Emek ve Demokrasi Platformu birleşenlerin de aralarında olduğu kitle, alanda bulunan yüzlerce polis tarafından ablukaya alındı. Engellemeye rağmen meydanda yüzlerce kişi toplandı. Protesto eyleminde, "Tecrit kalksın kapılar açılsın barış konuşulsun" ve "Tecrîdê rakin deriyê Îmralîyê vekin aştiyê ava bikin" pankartı açıldı. Polisler, Kürtçe pankartta "İmralı" kelimesi geçtiği için el koymak istedi. Kitle, pankartı polislere vermeyerek açıklama yaptı. 

TAŞ: ÖCALAN KONUŞSUN

HDP Siirt Milletvekili Sıddık Taş, komploya tepki göstererek, “Bu komplonun amacı tasfiye etmekti. O dönem Türkiye'ye gardiyanlık görevi verildi. Sayın Öcalan kaosun derinleşmemesi için çözüm için komployu boşa çıkardı. Komplo bugün tecrit ile devam ediyor. Sayın Öcalan konuştuğu zaman Türkiye ye Ortadoğu’ya huzur geldi. Bundan sonra tecridi derinleştirdiler. 7 yıldır kaos var. Huzur, barış istemeyenler bunu yaptı. Ekonomik krizin nedeni de bu. Bu politikalardan vazgeçin. İmralı tecridi bir an önce kalksın. Sayın Öcalan konuşsun. Kürt sorunu demokratik yollar ile çözülsün. İnkar ve savaş ile bu sorun çözülmez. AKP bu halka çözüm sunmuyor. İmralı kapıları açılırsa çözüm olur. Başka yol yok. Bütün yolları denediniz bir çözüme kavuşmadınız. Türkiye hakları bunu görsün. AKP kendi saltanatı dışında bir şey düşünmüyor" diye konuştu. 

Açıklama, "Bijî berxwedana Îmrali" ve "Siyasi tutuklular irademizdir" sloganları ile son buldu. Açıklama sonrası kitle, Özgürlük Yürüyüşü'ne geçti. Polisler kitlenin önünü meydan çıkışında kesti. Polisin ablukasını yaran kitle, Ahmet Bahçıvan İş Merkezi’ne doğru yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık "Bijî berxwedana Îmrali" sloganı atıldı.

Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşe polis saldırdı. Saldırı sonucu Hatice Göktepe ve Ömer Kıstak adlı yurttaşlar darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltı sayısının daha fazla olabileceği belirtildi. Kitle saldırıya karşı "Direne direne kazanacağız" sloganları attı.  

HAKKARİYüksekova’da ‘Özgürlük Yürüyüşü’ne yönelik polis saldırısında, en az 20 kişi gözaltına alındı. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komplonun 24’üncü yıldönümünde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde gerçekleştirilen “Özgürlüğe Yürüyoruz” şiarlı yürüyüşe polis saldırdı. Polis, halk ile birlikte Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri ve gazetecileri darp etti. 

Polis saldırılarında, Mezopotamya Ajansı muhabiri Mazlum Engindeniz, JINNEWS muhabiri Rabia Önver, HDP İlçe Eşbaşkanı Şoreş Diri’nin de aralarında olduğu en az 20 kişi gözaltına alındı. 

Polis saldırısında HDP milletvekilleri Habip Eksik ve Sait Dede, yerlerde sürüklenerek darp edildi. Eksik, çağrılan ambulansla hastaneye kaldırıldı. Gözaltına alınan yurttaşlar ise gözaltı otobüsünde bekletiliyor. 

Ayrıntılar geliyor...

Yorumlar (0)
banner44
Günün Anketi Tümü
HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Peki siz bu adayın kim olmasını istersiniz?
HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Peki siz bu adayın kim olmasını istersiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 26 54
2. Eyüpspor 26 53
3. Pendikspor 26 47
4. Rizespor 25 46
5. Keçiörengücü 26 46
6. Sakaryaspor 26 46
7. Bodrumspor 26 41
8. Manisa FK 25 39
9. Boluspor 25 38
10. Bandırmaspor 25 37
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 26 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 25 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 26 17
19. Yeni Malatyaspor 26 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13
Günün Karikatürü Tümü