İSTANBUL - Amed merkezli gözaltı operasyonunu “Erdoğan’ın seçim korkusu” olarak değerlendiren Yeşil Sol Parti vekil adayı Hasan Cemal, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve muhalefetin sessizliğine tepki gösterdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 21 kentte eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ev baskınlarında aralarında gazeteci, siyasetçi, avukat ve sanatçıların da bulunduğu en az 126 kişi gözaltına alındı. Soruşturma dosyasına gizlilik kararı getirilirken, avukat görüşüne 24 saat kısıtlılık getirildi. Dosyadaki gizlilik kararı nedeniyle gözaltıların gerekçesi hakkında bilgi edinilemedi. 14 Mayıs seçimlerine günler kala gerçekleştirilen ev baskınları ve gözaltı birçok kesimin tepkisine neden oldu. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) İstanbul 2’nci Bölge milletvekili adayı Hasan Cemal da, gazeteci, hukukçu ve siyasetçilere yönelik operasyona dair değerlendirmelerde bulundu.

ERDOĞAN’IN SEÇİM KORKUSU 

“Gözaltılar Erdoğan’ın ne kadar korktuğunu gösteriyor” diyen Cemal, “Seçim sandığından, milletin oyundan korkmasa, bu operasyon için düğmeye basmazdı. Dikkat ederseniz bu operasyonda gazeteciler, avukatlar ve siyasetçiler gözaltına alınıyor. Neden? Çünkü gerçeklerden korkuyor. Gazetecilerin gerçeği yazmasını istemiyor. Gazeteciler tabana yayılıyor ve toplumla sohbet ediyor. Erdoğan’ın ne kadar eridiğini görüyor ve yazıyor. Erdoğan, işte bu korku yüzünden düğmeye bastı” diye belirtti.  

Avukatlara yönelik bu saldırının ise seçim güvenliğini ortadan kaldırmaya dönük olduğunu söyleyen Cemal, “Avukatlar; sandık güvenliği konusunda en önemli güç.  ‘Sandıklarla istediğim gibi oynayıp, seçim sonuçlarını değiştirebilirim’ diye düşünüyor. Avukatları da yok etmek istiyor. Politikacıları, siyasetçileri gözaltına alıyor.  O siyasetçiler de 14 Mayıs’ta Erdoğan’ı seçim yoluyla indirmek için çalışıyor. Bir tarih yazmak için uğraşıyorlar. Kürtlere bu güne kadar yapılan zulüm ve baskıyı sona erdirmek ve yeni bir dönem açmak için çalışıyor. Anlaşılan Erdoğan bundan korkuyor. Seçime günler kala düğmeye bastı. Böylesi anti-demokratik, hukuk dışı ve adalete aykırı bir operasyon başlattı. İşin özeti bu” diye belirtti. 

ARTIK İNANDIRICILIKLARI KALMADI 

Gözaltına alınanların “terör” üzerinden suçlu olarak lanse edilmeye çalışıldığını kaydeden Cemal, şöyle dedi: “Erdoğan, bu ‘terör’ sözcülüğü ile karşısında olan muhalefeti yok etmek istiyor. O yüzden de ‘siz teröristsiniz’ diyor. Bununla birlikte halkı korkutup, oy kaçırmak istiyor. Bu artık çakar olmaz bir yöntemdir. Bunun herhangi bir inandırıcılığı, güvenirliliği kalmamıştır. Bunu çiğneye çiğneye artık sakız olmaktan da çıkmıştır. Erdoğan, herkese ‘terör’, ‘düşman’ ve ‘hain’ damgası vurarak, siyasetin en ilkelliğini yapıyor. Ancak bu siyasetin etkisi kalmamıştır. Ne dese artık bir şey fark etmiyor.” 

MUHALEFETİN SESSİZLİĞİ 

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve muhalefetin sessizliğine tepki gösteren Cemal, “‘Demokrasiden yanayım’ diyen bir siyasetçi, ‘Adalet ve hukukun üstünlüğünden yanayım’ diyen bir siyasetçi ve ‘Erdoğan’ı göndermek istiyorum’ diyen bir siyasetçi bu operasyona tepki vermesi lazım. Bu operasyonu mahkum etmesi lazım. Başka türlüsü düşünülemez” ifadelerini kullandı. 

( MA)