ANKARA - HDK, “Kentimizi konuşuyoruz” başlığıyla gerçekleştireceği forumlarda, kadın özgürlükçü, demokratik ve ekolojik bir kent inşa etmenin yollarını tartışacak.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ankara İl Meclisi, “Kentimizi Konuşuyoruz” başlığıyla Ankara’ya dair sorunlar ile kadın özgürlükçü, demokratik ve ekolojik bir kent inşa edebilmenin yollarını tartışılacağı forumlar düzenleyecek. Forumlar, 6 başlıkta, 15 Ocak-12 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 

“Kentimizde emekliler ve yaşlıların yaşadığı sorunlar ve olanaklar” alt başlığında gerçekleşecek olan ilk forum 15 Ocak’ta yapılacak. “Kentsel dönüşüm ve kent belleği” başlığıyla 22 Ocak’ta yapılacak olan ikinci forumda, kentsel dönüşümün yarattığı tahribatlar tartışılacak. 5 Şubat’taki forumda ise “Kent mekan ve kadın” başlığı altında kadınların yaşadığı ortak sorunlar ve mücadele yolları tartışılacak. Ulaşım, enerji ve sağlık sorunlarının dile getirileceği ve çözüm yollarının tartışılacağı 12 Şubat’taki forumun başlığı, “Kentimizin ulaşım, enerji ve sağlık sorunları” olarak belirlendi. Bir sonraki forum, 26 Şubat’ta “Kentimizde temiz su hava ve gıda” başlığı altında düzenlenecek. Son forum ise, “Yerel demokrasi ve kent konseyleri” başlığıyla 12 Mart’ta yapılacak ve kente dair demokrasinin inşa sorunları konuşulacak.

YENİYİ İNŞA ETMEK ÖNEMLİ

HDK Ankara İl Eş Sözcüsü Fikret Çağlayan, iktidarlar tarafından kentin insanların yaşam alanında hegemonik bir yapıya dönüştürüldüğünü belirterek, “Buna karşı ‘yaşanılabilir ve ortaklaşılabilir bir kent nasıl inşa edilir’ sorusunu tartışmalıyız. Düşünün, konuşmamızı bile engelliyorlar. Geçmişten bugüne iktidarın böyle bir baskısı var. OHAL süreciyle birlikte konuşmayı ve ilişkileri engellemeye çalışıyorlar. Tam tersi, ilişkileri güçlendirmek, sorunları çözmek ve yeniyi inşa etmek açısından bu forumları yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘HDK’NİN BİR MEKANI YOK’

Kent olgusunu HDK’nin mekânsallığında tartışmanın ayrıca önemli olduğunu vurgulayan Çağlayan, “Burada biraz ironi var aslında. Çünkü HDK’nin bir mekânı yok. Bunu biz bir avantaj olarak değerlendiriyoruz. Çünkü bu kentin sorunlarından biri de insanları belli bir mekâna sıkıştırmaya çalışıyorlar. HDK olarak mekanlara daralmadan her mekânın bize ait olduğunu daha doğrusu kamuya ait olduğunu biliyoruz. Bizim mekân diye belirttiğimiz aslında HDK zemininde bunları tartışmak. Bu önemli çünkü HDK olarak biz toplumu örgütlemede öncü olarak bu kentin ve ilişkilerimizin sömürülmesine ve istila edilmesine karşı yeniden itiraz ve yaşamı yeniden örgütlemeye çalışıyoruz” dedi.

‘YENİ BİR YAŞAM MÜMKÜN’

Uzun zamandır planlamaların ve çalışmaların yürütüldüğünü ve büyük emekler verildiğini dile getiren Çağlayan şunları söyledi: “HDK birçok alanın ve kişinin buluştuğu ve içinde farklı anlayışların bulunduğu bir zemin. Bugün yaşadığımız anda yapabileceklerimiz var. Sadece talep eden ve eleştiri yapan bir yerde değiliz. Kendi yaşamımızı ve toplumla birlikte yeni bir yaşamı kurmak mümkündür. Bunu yaptığımız oranda toplum olarak güçleniriz. Ne kadar toplum olarak güçlenirsek, bugün iktidarı geriletiriz. Toplumu güçlendirmek ve savunmak egemenleri gerileten bir durumdur. Bunu önceleyen tüm bireyleri, toplulukları, örgütleri ve yapıları bu çalışmalarımıza davet ediyoruz. Biz bu formları bundan sonraki çalışmaların da örgütlenmesi olarak tarif ediyoruz. Her forum kendi içinde yeni bir meclisin örgütlenmesinde aracı olabilir.”

İDEOLOJİK HEGEMONYA 

HDK Ankara İl Eşsözcüsü Emek Başaraner, HDK’nin “Meclisleşmek” ve “İdeolojik hegemonya mücadelesi” olmak üzere iki ayrı zeminden oluştuğunun altını çizdi. Örgütlenmenin çok elzem olduğu ancak bunun gerçekleşmesi için de insanların birbirine dokunması gerektiğini belirten Başaraner, gerçekleşecek forumlarda da meclisleri bir araya getirerek, sorunları ideolojik hegemonya mücadelesine dönüştürmeyi planladıklarını ifade etti.

KADIN KENTİ 

“Kent mekân ve kadın” başlığıyla 5 Şubat’ta gerçekleşecek foruma işaret eden Başaraner, “Aslında gerçekleştirdiğimiz 6 forum kadınları da bizzat ilgilendiren ortak sorunları tartışıyor. Kent mekân ve kadın başlığı altında gerçekleştireceğimiz forumda, Ankara’yı bir kadın kentine dönüştürmek, kentte kadınların yaşadıkları sorunlar ve yaşamlarını nasıl anlamlandırdıkları tartışacak. Çözüm hedefleri koyarak, sonuçlara ulaşmayı hedefliyoruz. Tüm kadınları bu sorunları konuşmaya ve çözüm yol ve yöntemlerini tartışmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu. (MA)